101 въпроса за Испания

  • 1 781
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 135
 Здравейте мили смели мами.През лятото на 2008 ми предстои и аз да дойда в Испания. съпругът ми сега заминава, а ние с децата след края на учебната година. Синчетата са ми на 9 и 5 години, което ще рече, че трябва да учат в Испания. Най-големите ми притеснения са свързани с това. Някой знае ли как става приемът в училище, какви документи са необходими, по каква програма ще учат докато научат езика и т.н ?
Много ще съм Ви благодарна ако ми разясните малко въпроса.
Целувки от зимна България!

# 1
  • Мнения: 217
Здравей Мариа,няма за какво да се притесняваш,нещата стават много лесно,когато дойдете трябва да си направите адресна регистрация и да си запишете ли4ни лекари,а също така и да си подадете документите в енстранхерията за да ви издадът ДНИ-това е номер с който се удостоверява 4е можете легално да пребивавате в страната.У4илището на децата не искат друго освен тези документи(поне при нас е така)за другите райони ще кажат другите мами.Но дори и ДНИ-то да не е излязло не е проблем пак може да ги запишете.За езика не се притеснявай,децата помнят много и бързо го нау4ават.Тук пнеже сме в област Каталуния и се у4и на каталн,който е разли4ен от кастеляното(испанския) на децата им дават допълнителни 4асове по каталан в които се занимават по сериозно с него.Там кадето отивате предполагам ще има и други българи които ще ви кажат то4но каде да отидете и какво да направите.По принцип няма проблем за у4илище,при нас най големия проблем е 4е няма места и за това е хубаво когато дйдете първо да ги запишете за да може ако няма места веднага да ги разпределят да ги има в списъка със 4акащите.Не знам дали го обясних добре,надявам се да си разбрала нещо,успех   bouquet

# 2
  • Мнения: 135
Много, много благодаря!  bouquet

# 3
  • Мнения: 217
Ако нещо не си разбрала питай пак  Wink ,знам колко е трудно когато не знаеш каде отиваш и какво ще се слу4и но винаги има кой да ти помогне  Peace .Един съвет ако можеш седни да у4иш език защото е много трудно когато не можеш да кажеш какво искаш а и с децата ще ти се налага,навсякаде  Simple Smile

# 4
  • Мнения: 134
искам първо да се извиня на Мария, че използвам темата, пусната от нея, но да не пускам и аз подобна такава
съпруга ми тръгва тази нощ за Испания, Толедо, Qintanar de la Orden (дано съм го написала вярно), има ли мами там или поне в близост до това градче/село и аз не знам какво е  Rolling Eyes
Идеята му или по-скоро мечтата му е да го последваме до 1 година аз и малката, която сега е на 1 година. Последното определено ме плаши, имам добра работа тук, а в Испания май работа за жени твърде няма или то тя е ограничена в сферата на почистване на домове и заведения , ще се радвам ако греша и да ми кажете коя от вас какво работи. Има кой да му помогне в обиколките по учреждения с цел издаването на  ДНИ и други такива. Повече ме притеснява обаче как и кога ще успее да си уреди документи с цел легална работа в страната, имаме доста познати, които повече от година работят там без документи  #Crazy, а в такъв случай аз не бих рискувала да напусна тукашната си работа и да замина с детето   ooooh!
друго не се сещам да питам, по-късно може да дописвам, ще следя темата

# 5
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Крис мна теб ве4е ти отговориме в другата тема Laughing Wink.

Мариа_Илиева,за у4илиЩето на децата няма да имате никакьв проблем,разбира се зависи кьде сте.Аз мога да ти кажа за CASTILLA LA MANCHA,само с паспорт можеШ да запиШеШ детето тук.Така или ина4е у4ението е задьлжително ,така 4е нямат никакви изисквания Wink.На братов4едка ми детето когато дойде беШе на 4(или 5 newsm78)годинки и го записахме много лесно.Даже таткото го нямаШе Wink
За обу4ението ,тук не правят раздяла между тези които знаят испански и тези които не знаят,вси4ки в кУпа Laughing,кой разбрал разбрал hahaha.Децата много бьрзо прихваЩат 4уждите езици тях не ги мисли.Евентуално в извьн у4ебно време има у4ителки които сьбират децата на имигрантите и им дават уроци по испански.

# 6
  • Мнения: 135
Благодаря ти Вал, надявам се да нямаме проблеми

# 7
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Леле колко си бьрза Wink,4ак ме ШаШна Laughing,наистина дано да нямате проблеми Praynig

# 8
  • Мнения: 135
Имам толкова много въпроси , че не мога да ги формулирам, а още по-трудно ми е да си превъзмогна страховете. Въпросите са ми насочени най-вече към майките, чиито дечица са започнали училище в БГ и са продължили в Испанско училище. Някъде бях чела, че децата започват с един клас нагоре-т.е., ако тук са завършили трети, там  започват в 5-ти. Вярно ли е това? А вярно ли е, че първата година се учи само само испански? На какво ниво е според вас образователната им система? До колко часа са на училище децата?ОХХХХХХХХ, знам че много питам и ви се извинявам за което, но аз не съм се местила дори от родния Пловдив и адски се притеснявам. Благодаря за търпението, момичета. Прегръщам Ви всички.

# 9
  • Мнения: 135
Дунче, нашият татко е в Барселона, която до колкото знам е в област Каталуня. Това означава ли, че там не се говори "стандартния испански", и ако е така ако запиша курс по езика , ще ли ми е от полза? Ама съм голяма паника, а не би трябвало като се има на предвид факта, че съпругът ми втора година е скита немил -недраг из дебрите европейски и аз се справям сама с двете деца, но ...

# 10
maria_ilieva ако образователната система на испаниа е наи ло6ата в европа или в света с какво сте се промени скоро6ното ти бъдесте??(ако ми позволи6 естествено да ти задам този вапрос)

# 11
  • Мнения: 135
Не мисля, че някъде съм си позволила да квалифицирам образователната система на Испания, просто защото не я познавам в дълбочина. По задълбочен поглед имам върху обучението по Информационни и комуникационни технологии в средното училище, във връзка с дипломната ми работа. Всяка система има своите предимства и недостатъци, но в крайна сметка в по-дългосрочен план всички образователни системи на странте членки на ЕС ще се "подчиняват" на препоръките на ЕК и са съобразени с Лисабонската стратегия. От друга страна мисля, че ако детето е любознателно и с малко помощ от родителите, би могло да разшири своя кръгозор, което се отнася за всяка точка на света.
Що се отнася за скорощното ми бъдеще, ами най -голямата промяна за мен и децата ще бъде това че най-после ще бъдем с всички заедно. За мен това е напълно достатъчно.

# 12
 Naughty newsm78 не ми разбра вапроса.......... или аз не го написах правилно...................
но маи биах доста конкретна а и това бе6е един от твоите вапроси към тука6ните маики сприамо образованието, отгоре е.... про4ето го отново.
та аз те питах ако бе6е ло6о това сте6е ли да промени бъдестетоти? демек ако образованието тук е исклиу4ително ло6о иииииистесе ли да промени6 плановете си? (не 4е ме интересува, просто ми се стори леко тъп вапрос, имаики в предвид 4е ти сама си отговори току сто.........
другото което си казала относно лиубознателните деца............ нека си лиубознателен в африка, пък после в европа........ и родителите ти да ти помагат.
а тва за дипломната ти работа не го разбрах.............. макар4е мислиа 4е мога да ти помогна.......

# 13
  • Мнения: 135
Имах предвид че темата на дипломната ми беше за обучението по ИКТ е страните от ЕС, та в тая връзка съм запозната само с образователната политика на Испания в тази област. И не , не би променило плановете ми- и африка да се наложа да отида за да сме заедно със семейството ми -бих отишла. Но това не означава че не трябва да ме интересува евентуалното образование на децата ми.

# 14
радвам се даже 4е те интересува, за тва сме родителите, но ниакакси ми прозву4а, ние идваме от белиа свиат там как иадат доматите с колкците ли?
дано дипломната ти работа да си си иа правела с помостта на вебс от  тука или ниакои френд да ти е помогнал от тука, стото знам много добре в бг информациата как е изупа4ена на 180 градуса от реалността тук, и по4ти винаги в негативна насока, и то запо4ваики от медиите.....

Общи условия

Активация на акаунт