Самостоятелно дете

  • 865
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 950
Здравейте всички , сблъсквам се с един проблем ,може би някои от вас са се справили ,аз за сега не мога ,става въпрос за това -сина ми е в 3-ти клас и все още не се подготвя сам за училище ,не учи без мен .Опитвала съм няколко пъти да го оставя сам ,но не се справя .
Почвам да се притеснявам ,нормално ли е това или не ! ?
Как мислите какъв е начина да се поощряват децата към самостоятелна подготовка , бързам ли или бъркам някъде ?
Какво е положението при вас ?

# 1
  • Мнения: 1 426
Не се справя или не успява да се концентрира без тебе? Това с трудното концентриране е чест проблем при децата, при момчетата пък още по-често.

# 2
  • Мнения: 1 470
/Здравей Фен!
Проблемът не е в твоето дете.Просто системата е такава.Учебниците са написани невъзможно лошо,и неразбираемо,учителите нямат достатъчно време да предадът и упражнят достатъчно смисленно,огромното количество материал,а малките главички не са компютри в чиято памет просто вкарваш,и вкарваш.Лошото е че и ти не си,предполагам,гении...и не можеш да знаеш всичко,и ако сега се справяш,то утре ще ти трябват учители-частни,защото детето наистина няма да е свикнало да се справя само...Това носи само негативни последици за всички ни,но явно правителството не иска да го разбере,или просто така му е казано да се работи...Няма да пиша повече,защото повечето мами знаят мнението ми по тези въпроси...А темата е много дълга...Поздрави!!!

# 3
  • Мнения: 24 467
Този проблем го забелязах още в І клас, т.е. миналата учебна година. Мразя липсата на самостоятелност, още повече, когато тя се отнася до децата ми. През лятото започнах гонка, тъй като тогава можех да "рискувам" синът да не изпълни зададените му за деня ангажименти. Почнах още в началото на лятната ваканция. Забелязах, че основен проблем е липсата на воля, което е нормално и за децата и за голяма част от възрастните, да се стегне, да изключи ТВ и компютъра и просто първо да си свърши работата, а след това да се заеме с удоволствията. Всеки, който е достатъчно откровен към самия себе си, ще си признае, че дори оставил далеч зад себе си детството изпада в такава слабост.
Та значи аз изключих ТВ и компа за през времето, когато в къщи няма възрастен, който да помага на детето да се повъзспре. Всяка сутрин на тръгване от къщи давах задачи по математика и текст за прочитане, както и тема за писане на съчинение или преразказ. Когато се връщах от работа проверявах изпълненото. Ако нямаше такова хлапето просто оставяше игрите, дори от игри навън съм го прибирала, докато не си свърши работата. Децата играят, а той пише. Не е жестоко, повярвай, по- жестоко е, ако сега го оставя на самотек, след 2-3 години съм сигурна, че проблемът ми щеше да е по- голяма, а решението му- в пъти по- трудно.
Сега е във ІІ клас, връща се от училище сам, пише си домашните сам и излиза. Аз отново проверявам вечер. Трябва да ти споделя, че разликата е в пъти по- голяма самостоятелност. Даже имаме и награда в градско състезание по математика, което за мен беше изключителна победа- детето се подготвя само, в крайна сметка.
Но не мисля, че точно учебната година е най- подходящото време. Рискува се много- ненаписани домашни, ненаучен материал. За това аз избрах първата лятна ваканция.

# 4
  • Мнения: 950
Не се справя или не успява да се концентрира без тебе? Това с трудното концентриране е чест проблем при децата, при момчетата пък още по-често.
И двете не ги прави сам ,нито се концентрира , нито се подготвя , даже си мисля че ако го оставя сам може и на училище да не отиде !
Имаме по-голяма кака на 17 год. аз с нея нищо не разбрах, самостоятелна е даже прекаленно много , а с малкия не мога да се справя  няма последователност и система на подготовка , аз му помагам много ,казвам му как трябва да се подготвя -той добре  ,и пак си кара по стария начин .

# 5
  • Мнения: 950
/Здравей Фен!
Проблемът не е в твоето дете.Просто системата е такава.Учебниците са написани невъзможно лошо,и неразбираемо,учителите нямат достатъчно време да предадът и упражнят достатъчно
Може и ти да си права , но аз не искам по този начин да продължаваме , а и не знам как да се справя с този проблем ,как да стане по- отговорен , да си изгради система на учене и т.н.

# 6
  • Мнения: 950
Но не мисля, че точно учебната година е най- подходящото време. Рискува се много- ненаписани домашни, ненаучен материал. За това аз избрах първата лятна ваканция.
Интересен е твоя подход, но излиза че ще чакаме ваканцията , ще опитам .
Аз си мисля че ако имаше занималня щях да го пращам там , на моменти не ми стига нито търпение ,нито нерви .

# 7
  • Мнения: 24 467
Ами наближава ти "малката тренировка"- коледната ваканция. Не ти пречи да опиташ- по няколко задачки за деня и нищо друго, докато не се приключат.
Можеш и да опиташ в учебно време, но задължително вечер трябва да се прегледа всичко от родител, за да  се предпазите от неподготвен материал.

# 8
  • Мнения: 950
Аз винаги му проверявам нещата и тогава откривам ,че има все нещо недогледано ,невидяно все нещо е пропуснал човека ,някак си по-разсеян е и все бърза да го питаш защо .
Но ще опитам  сега през ваканцията , а ако не си погледне задачите ,какво следва -наказание ли ?

# 9
  • Мнения: 24 467
При нас, мисля че писах, спирам ТВ и компютър и забранявам излизане навън и занимание с каквото и да било до приключване на възложените задачи. Не е жестоко, повярвай, напротив, много полезно е. Наказанията се изразяват именно в непредоставяне на възможност да се занимава с приятни неща, отказ от купуване на желани неща.

# 10
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
  За мен добър вариант е занималнята..Там учат много по-стегнато ,без да се разсейват със странични неща и в същото време след това има кой да провери направеното. Peace

# 11
  • Мнения: 24 467
Занималнята не учи детето на самостоятелност, то продължава да учи под нечий контрол. Аз исках именно това да избегна и се старя точно този момент да преодолея. Искам сега да се научи, тъй като в VІІІ клас определено няма да посещава занималня, но няма да има изградени навици за самостоятелна работа.
Когато бях ученичка занималнята се посещаваше от изоставащите ученици. Сега, в училището на сина ми, положението е същото. Дори миналата година г-жата зачете имената на децата, за които това беше препоръчително.

# 12
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 Не е така,децата на всичките ни познати,които не могат да ги прибират от училище на обяд ходят на занималня,някои от тях и в частни.Отдавна вече занималните не са за деца с по-нисък успех. Peace

# 13
  • Мнения: 24 467
Това е така, защото обективно не могат да се прибират сами от училище /отдалеченост от учебното заведение, транспорти и т.н./ и нямат друг избор. При нас децата от миналата година си ходят и се прибират сами /живеем на една спирка от училището/, поради тази причина в нашата /училищната/ занималня ходят децата, на които е определено необходима помощ, тъй като явно в къщи не могат да се справят сами.
За децата с по- изявени интереси има школи по интереси. Аз лично предпочитам детето ми да е свободно сле обяд, да се научи от тази възраст да разпределя времето си и да посещава допълнително само такива часове, които съвпадат с неговите интереси. Изключително много държа децата ми да имат изградена самостоятелност и възможност да разполагат с лично време, което да оползотворяват без надзор на възрастни- родители или учители- все едно.
Разбира се, че е въпрос на лично разбиране и приоритети. Моят е в полза на свободата и самостоятелността.

# 14
  • Мнения: 3 886
/Здравей Фен!
Проблемът не е в твоето дете.Просто системата е такава.Учебниците са написани невъзможно лошо,и неразбираемо,учителите нямат достатъчно време да предадът и упражнят достатъчно смисленно,огромното количество материал,а малките главички не са компютри в чиято памет просто вкарваш,и вкарваш.Лошото е че и ти не си,предполагам,гении...и не можеш да знаеш всичко,и ако сега се справяш,то утре ще ти трябват учители-частни,защото детето наистина няма да е свикнало да се справя само...Това носи само негативни последици за всички ни,но явно правителството не иска да го разбере,или просто така му е казано да се работи...Няма да пиша повече,защото повечето мами знаят мнението ми по тези въпроси...А темата е много дълга...Поздрави!!!
Напълно подкрепям вместо да обясняват нещо с 2-3 изречения те го разводняват на 2-3 страници.Това е трудно за някои родители камо ли за деца от там идва цялата работа Peace

Общи условия

Активация на акаунт