Селска торта

  • 28 535
  • 45
  •   1
Отговори
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Предполагам , че повечето от вас знаят тази рецепта , но ми се наложи да я пиша няколко пъти на приятелки и за да си спестя този труд за пореден път, ще я публикувам , та на който му се прияде да я имаме надлежно оформена !


СЕЛСКА ТОРТА




За блатовете : 6-7 яйца
                         1 и 1/2 ч.ч. захар
                         2 ч.ч. брашно
                         3 с.л. вода
                         1 бакпулвер(или равна чаена лъжичка сода угасена с 2с.л. оцет)
                         2 ванилии
                         2 с.л. смляно кафе .


За крема : 1 л. краве мляко
                  7-8 с. л. брашно
                  5-6 жълтъка
                  захар за подслаждане(на вкус - при мен 2ч.ч.)
                  2 ванилии


За украса : скълцани орехи , фъстъци или крокан



Пояснения:


Блатовете - яйцата и захарта ги разбивам едновременно -
дълго и продължително - да напълнят купата .
На най-бързата степен .Миксера ми е на стойка -
пускам ги и се забравям във форума за около 40-45 мин . Grinning
Намалявам миксера на първа степен и сипвам брашното лъжица по лъжица докато се усвои . Прибавям ванилията ,водата и бакпулвера между първата и втора чаша брашно .
Тавичката , в която пека е с диаметър 22 см - застилам с пекарска хартия .
Изсипвам внимателно около половината смес от купата и изпичам .
В студена фурна , на около 180гр , накрая леко засилвам .
Пробвайте с клечка за зъби преди да извадите .
Оставете блата леко да се охлади за около 5-10 мин .
Минете леко с нож от страни - да не е залепнал по тавата и го обърнете върху поднос . Отлепете хартията и сложете нова .
В сместа , която ви остана сложете кафето - разбъркайте внимателно - изсипете и опечете . Оставете блатовете да се охладят напълно преди да оформите тортата .
Още по - добре е да ги направите днес , а крема и лепенето да е утре .


Крема - отмервате брашното , прибавяте жълтъците.
Разбивате на рядка каша с част от студеното мляко (200-300 гр).
Слагате останалото мляко да заври , прибавяте му захарта , ванилията.
На тънка струя изсипвате кашата , като енергично бъркате с тел -
и да има малки бучки не е фатално .

Подреждане - изстиналите блатове разрязвам по дължина -
с дълъг нож или конец - получавам 4 бр. - 2 жълти и 2 кафяви .
Крема да е поохладен (разбъркван периодично , да не хване кора ).
Редим жълт блат , крем , кафяв блат и т.н. до горе .
Не претрупвайте с крем - разтича се . Ако ви остане - хапнете си го .
Украсете с ядки . Аз ги правя на крокан .
Яде се поне след 5 часа - престояла на хладно !
Да ви е сладко !
Изглежда трудно , но като разпределиш правенето в дните , не е толкова трудоемка .
Не сиропирам блатовете - като отлежи , омекват достатъчно .
Наричам тортата селска , защото съм от село и си я правя с домашни продукти  Wink 


Ето и снимки в по - голям размер
 

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=121568&photo=5

Последна редакция: нд, 08 юни 2008, 12:37 от Другарче

# 1
  • Мнения: 293
Ауууууууу, какво направи както съм гладна ,а и ми напомни на мамината торта.Майка ми я прявише  преди 20-тина  години всяка седмица  .Благодаря за припомнянето   bouquet  bouquet ,непременно ще я направя!

# 2
  • Мнения: 3 622
Тази торта изглежда много вкусна  Laughing

# 3
  • Мнения: 362
 ммм изглежда страхотна. като бях малка баба ми я правеше с крем от нишесте също става много вкусна

# 4
  • Варна
  • Мнения: 672
Наистина изглежда страхотно ! Не се и съмнявам, че е и много вкусна   bouquet

# 5
  • Мнения: 7 947
Леле, тва е една от най вкусните домашни торти! А не се прави особено трудно, аз я правя често. Но за украса слагам шоколадови пръчици и кокосово брашно, а лятото - плодове. Няма да съжалявате, опитайте я!- Laughing

# 6
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Ауууу изглежда разкошно  Flutter Трябва да се пробва, ама за целта първо трЕбЕ да си купя най-накрая тортена форма за печене  Blush

# 7
  • Мнения: 5 001
Ауууу изглежда разкошно  Flutter Трябва да се пробва, ама за целта първо трЕбЕ да си купя най-накрая тортена форма за печене  Blush
Купувай,купувай,ама по-бързичко.... Joy Купих си аз форма за торти преди 1 седмица,че с тия вкусотии във форума няма как да не се опита.Аз съм решила да я пробвам през почивните дни,че с тия снимки..направо ми бръкна в сърцето....

# 8
  • Мнения: 1 679
Вкусно Другарче, много вкусно.

# 9
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
Тази торта я правят и в моето село, свекърва ми също.Мнооооого я харесвам.
Само дето тук продуктите са малко повече,защото и блатовете са повече.Ще я направя по този начин но ще сложа какао вместо кафе заради децата. Wink
Само,че Другарче как се правят ядките на крокан? newsm78

# 10
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Благодаря за похвалите , момичета - някога правех много и различни неща , сега ви се радвам на вас . Голям мързел ме е хванал , големи са ми и килата и въобще.... не че не хапвам сладичко , но все купешко . Таз вкусота я правих лятото за рожд. си ден , след продължително мрънкане от страна на моите хора . Има вариант и с месени кори - бисквитен блат - много е добро също . Ще се разтърся за рецепта и ще я пусна и нея .

За крокана -  Първо си намажи една тавичка леко с олио.Второ слагаш в тенджерка 3-4 с. л. захар да се карамелизира , разбърквай да не ти почернее на едно място , а на друго да не се е стопила още . Като стане кафяво , изсипваш вътре всички ядки и разбъркваш енергично да стане всичко карамелено . Трето - веднага , докато е горещо , го изсипи в тавичката и размажи по дъното . Остави да изстине и да се вкамени . Натроши с дървеното чукалце за чесън и готово - крокан .
Така се правят и карамелените ядки , които се продават по бутките .
За да измиеш тенджерката и лъжицата по-лесно - накисни ги с гореща вода - тя разтваря остатъците без проблем .

# 11
Много я обичам тая торта  Heart Eyes

# 12
  • Мнения: 1 786
Това е моята торта. Откога търся рецептата и правя разни импровизации,  ама все не става това, с което са ме черпели по селата.  Точно като на снимката. Заслюнчих се. Аз мислех, че се казва домашна торта. Ще се прави обезателно.
Ама много мерси   bouquet

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Много е вкусна. Преди години баба ми я правеше често.   bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 115
Ох, имайте милост  Heart Eyes - обилно слюноотделящи бременни жени на фронта (а килцата вече са доста  Crazy).
Мама преди години правеше подобна торта, само че с маслен крем и посипана със смлени орехи.
Обаче тази тортичка - още утре ще я направя, че ако стане - ще я пробваме и за Никулден, че си имам именник.
Голямо благодаря за рЮцептата   bouquet.

Общи условия

Активация на акаунт