И Нова Година наближава...

  • 17 130
  • 142
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 034
и аз за поредна година се чудя какво да сготвя  newsm78 със сигурност ще правя руска салата - часовник и снежен човек от млечна салата. ясни са също баницата с късмети и баклавата. иска ми се обаче да направя нещо по-специално за основно ястие, по възможност да не иска много висене в кухнята - със свинско или пилешко  Rolling Eyes и другото ми чудене е за пита - искам да направя хубава празнична пита - богата, ще я украся с фигурки разни, така че ви моля за предложения за основни ястия и за пити  Hug всякакви други също са добре дошли, разбира се!   bouquet

# 1
  • Мнения: 4 546
ами ние НГ ще я караме предимно на купени работи от към салати, пити и т.н. за основно смятам да направя или пържоли, просто запечени в тавичка с малко бяло вино и за гарнитура картофено пюре и гъбен сос. или пък пържоли върху кисело зеле в гювеча - ред зеле, ред пържоли, докато свършат. има много хубави рецепти за комбинации от меса в гювеч, ако ти се играе. примерно - сарми, пилешко, наденица. или каквото ти дойде на ума.
ще следя и аз, може да открадна някоя идея  Grinning

# 2
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Мисля да направя баклава, сладки, а за вечерята печено , салати поне 2-3 вида, но ще следя рецептите. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 508
Хубава темичка  Peace
Ние ще сме на гости и ще си разделим готвенето. Мисля да направя пържоли в гювеча с гъби вино и топено сирене, за другите неща още не сме уточнили менюто.

# 4
  • Мнения: 3 034
момичета, нямам гювеч тук за огромно съжаление  Sad мога ли с йенска тенджера да го заместя?  newsm78 и ако може да ми кажете за пържоли гъбен сос как правте и изобщо рецепти да дадете, мисля и аз нещо такова - печено месо някакво, но не измислям нищо по-така  Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 5 001
момичета, нямам гювеч тук за огромно съжаление  Sad мога ли с йенска тенджера да го заместя?  newsm78 и ако може да ми кажете за пържоли гъбен сос как правте и изобщо рецепти да дадете, мисля и аз нещо такова - печено месо някакво, но не измислям нищо по-така  Rolling Eyes
Може в йенската разбира се.И аз преди да си купя гювеч правих всичко в йената и пак си става...

# 6
  • София
  • Мнения: 508
Става и в иенска  Wink
Аз го правя така - най отдолу ред пържоли, ред топено сирене, гъби, магданоз по желание, нарязан чесън на шайби пак по желание, сол и черен пипер и малко соев сос и така докато свършат продуктите. Заливам с чаша вино - независимо бяло или червено и пека. А ако обичате бял сос може да слагаш и по една две лъжици сметана между редовете.
А пържолите и гъбения сос ги правя отделно. Пека пържолите на фурна с подправка барбекю на пикантина и малко бира. А за гъбения сос запържвам гъби в масло и слагам една гъбена крем супа разтворена в половината вода от това което пише на опаковката  Laughing това е мързеливия начин. Ако нямам супа пак запържвам гъбите в масло заедно с една много ситно нарязана глава лук, слагам една две супени лъжици брашно и разреждам със гъбен бульон при неперекъснато бъркане. Ако се притесняваш да не стане на грашки предварително разтвори брашното в бульона. Слагаш сол и черен пипер и бон апети   chef

# 7
  • Велико Търново
  • Мнения: 17
 И аз ще ви предложа една изпитана рецепта в гювеч, която винаги приготвям по празници. За целта са нужни около 500гр. гъби, 500гр. руска салата, 1 буркан печени чушки, кисели краставички, пържоли, топено сирене, кашкавал, 2 кренвирша, царевица. Гъбите се почистват и се нарязват на едро, след което се запържват леко в малко мазнина. След това в гювеча се слагат всички продукти като може на пластове или омесени. Най отгоре са топеното сирене и настъргания кашкавал. Ястието е много вкусно и винаги го приготвям когато има повод (задължително на нова година) защото всички вкъщи го обожават. Единствения минус е че излиза малко скъпичко, около 20 лв. Забравих да кажа че се пече около 40 мин. при 250 градуса и малко преди да се извади се маха капака за да се запече кашкавалът. Приготвя се бързо и е много вкусно.  chef

# 8
  • Велико Търново
  • Мнения: 17
 А сега и за питката. Аз правя ето тази: 1 пакетче мая но не суха се размива в 500мл. топла вода и се добавя брашно на око да стане рядка каша + 1ч.л. захар. Оставя се така 30мин. на топло да втаса и се прибавят 3 яйца малко сол и брашно меси се докато стане меко тесто, след това тестото се разделя на 3 равни части, всяка от тях се разточва и се намазва обилно с маргарин, слагат се една върху друга и се разтеглят за да се оформи кръг, нарязва се като торта на триъгълници и се навива всеки поотделно. Тавата също се намазва добре с маргарин. В средата се поставят прави 3 рулца а останалите се нареждат около тях, накрая се намазва с разбит жълтък. оставя се да втаса отново на топло и се пече при 200градуса. отгоре с тесто може да се оформи украса по желание. Бон апети  chef.

# 9
  • Мнения: 3 861
Баница с късмети
Погача, ето линк Питка-Хризантема , вълшебна е!
Птича салата
Снежанка
Капама
Ще извадя малко камбички, ммммм...
Баклава или торта, още не съм решила

за това се сещам на прима виста  Grinning

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 20:23 от доня КОПРИВА

# 10
  • Мнения: 3 034
nadia*, това първото много апетитно ми звучи! с всякакво месо ли става или по-добре котлет или пилешка пържола примерно?   bouquet за гъбения сос хич не се бях сетила с гъбена супа, добре че питам  Laughing

poli_85, руската салата и тя ли в гювеча се пече?  newsm78 а тук няма друга мая освен суха, не може ли питката с нея все пак да я направя? благодаря   bouquet

доня КОПРИВА, тази погача е наистина страхотна!!!  #Crazy сега пак ще разуча, че нещо май не схванах за рязането на тестото  newsm78

# 11
# 12
# 13
# 14

Общи условия

Активация на акаунт