Розови "лакоми" питки

  • 958
  • 4
  •   1
Отговори
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Една много интересна и лесна рецепта, особено подходяща за деца. Източник - някаква книжка за готвене на Барби #Crazy

Продукти за 12 питки:
1 кубче мая (или 10гр суха)
400 мл хладка вода
1 ч.л. сол
1 с.л. олио
300 гр настъргано червено цвекло (на едрото ренде)
700 гр (6 ч.ч.) брашно

Цвеклото се настъргва и се залива с водата, солта, олиото. В тази смес се разбърква маята (ако е суха, се прибавя направо в брашното заедно със солта). Към сместа се прибавя брашното, бърка се, докато стане на топка и се меси с прибавяне на брашно, докато спре да лепне. Получава се едно отровно розово тесто:
 
Оставя се да втаса. Къса се на 12 парчета, от всяко се оформя питка и леко се минава с точилката да се сплеска, но да е около 1-1,5 см дебела:
 
Питките се нареждат в тава и се пекат в много силно и напълно загрята фурна на 280 градуса за 6-8 мин, докато се издуят като възглавнички и при почукване са твърди отгоре:
 
Като поизстинат, се разрязват на две и се пълнят с пълнеж по желание (маруля, колбас, царевица, грах, настърган морков, доматени шайби, риба тон и каквото ви дойде на ум):

Моите деца ги ядоха като за световно, макар че иначе по никакъв начин не може да ги накара човек да опитат цвекло. Измамих ги, като ги накарах да си затворят очите и им пъхнах по парченце питка в устата, после даже не ме попитаха какво е това червеното Laughing Предполагам, че могат и с други зеленчуци да се правят - моркови или тиква примерно Thinking

# 1
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Чудесна идея, аз съм голям фен на цвеклото. Зимно време консумирам почти ежедневно  Flutter Ще се пробва, мерси за рецептата   bouquet

# 2
  • Мнения: 5 001
И на мен ми харесва идейката.Ще пробвам...  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 117
Ще пробвам задължително тези дни Simple Smile

# 4
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Ще ги пробвам, но без цвекло, че мъжа ми не го обича. Благодаря за рецептата.    bouquet

Общи условия

Активация на акаунт