А след един месец?

  • 644
  • 12
  •   1
Отговори
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 732
Здравейте, момичета!  Hug

След един месец Момчил става на 6 месеца и трябва да се захранваме. Попрочетох доста темички относно захранването, но те нещо не ни пасват на нас, а и в тях сякаш се обсъждат отделни храни - елда, козе сирене, мляко, каши ...

От признаците за захранване покриваме само един засега - невероятен интерес към храната на възрастните. Щом сме на масата - реве до съдиране да седне и той при нас - и все гледа какво поднасяме към устите си, как дъчем, как пием, трепери над чиниите ни с невероятен възторг. И тоооооочи лиги до безкрай. Веднъж му изцедих ябълка и морков - да видя какво ще стане - изп 10гр. и много му хареса, ама после се изповръща стабилно. Пробвах да слагам разни храни пред устата - бута ги с език.

1) Мен най-простичко ме интересува едно - като навършим 6 месеца какво да дам първо? Колко? По кое време на деня? И има ли нещо специално в подготвянето му?

2) След въвеждането на тази първа храна колко време да изчакам и да дам следващата - каква да е? по кое време на деня? колко да изчакам след първата? приготовление?

3) Същото питане и за третата храна?

4) А сокове от плодове? Да изчеждам ли и как се дават - като вода ли или?

Нещо, което ми прави впечатление по темите в този подфорум е, че все се казва "заменя се еди-кое си кърмене с тази храна", а ние нямаме установени кърмения - Момчил си хапва нон-стоп. Това не ме учудва, като се има предвид, че е само на кърма, на 5 месеца е и е 8.500кг. Явно, понеже е по-големичък, си иска да си похапне добре и аз си му давам постоянно да си суче. Имам си кърма, нямаме проблеми засега. В нашето ежедневие има САМО! две неща, които винаги ни се случват "в режим" - става в 8 часа и към 10 предиобяд заспива пак. Всичко останало става всеки път различно.

Както и да е, надявам се въвеждането на храните да ни о-режим-и. Макар, че това вече не ми е цел - след темата за плачещия Момчил вече съм доста променена и съм изцяло на негово разположение, така че каквото и да ми струва - целия ден и цялото ми внимание е посветено на него - затова ми е болничния и майчинството, все пак.

И друго - от 6-я месец да си го слагам ли в столчето да седи, че засега  все още не седи, само в ръцете ми, когато аз седя.

Предварително ви благодаря за споделения опит.

п.п - Още нещо ме интересуваше, ама как не се сещам какво беше  newsm78

# 1
  • Мнения: 356
Виж тази тема и продължението й тук.

# 2
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
Ние още се кърмим на поискване, нямам заместено хранене. Та започнах с безмлечна каша ориз на Милупа ( 1ден- 1 лъжичка, 2 ден - 2 и т.н.), след седмица дадох тиква (пак така), после картоф (вече по 3-4 лъжици от първи път) и така продължих, като съм си избирала зеленчуците без някаква определена схема. После започнах да добавям и плодове и т.н. Ръководех се по детето Peace

# 3
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 732
безмлечна каша = каша без адапт.мляко, нали?

това пише ли си го по кашичките дето се продават?

# 4
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 732
направо е ужасно да се чете из темите ни... ooooh!
пълни са със цитати и спорове, а малкия направо ми изчепи ръцете и ми се пързаля по краката, като седя пред компа - изпускам го
никъде ли нямаме по-синтезирано и обяснено по-нормално как да захраним правилно

не мога да изчета 50-60 страници спорове и в крайна сметка, колкото по-ги чета, по-объркана ставам - направо лудвам

в общи линии ме интересува кое да е първо и какво да бъде - млечно? безмлечно? и какво се разбира под безмлечно?

# 5
  • Мнения: 484
Разбирам те напълно - и аз бях така преди да започнем със захранването. Всичко ми беше тъмна Индия, сега е малко по-добре Simple Smile. На нас малко ни вдигна мъглата педиатърката - аз бях чела във форума, но и на мен ми беше объркано. Най-общо казано може да започнеш или с оризова каша или със зеленчуково пюре. Аз избрах пюрето, защото педиатърката ни е скептична по отношение на кашите - децата доста наддавали от тях (сколонна съм да й вярвам - детето на наши познати е при нея и е доста едро). Започнах с моркови на ХИП (пробвах с варен картоф - домашен, но Яна категорично отказа). Първия ден дадох 3-4 лъжички, втория - около 10, третия - около 30 гр (ориентирам се на око по бурканчето). Следващия ден дадох половин бурканче, по-следващия - другата половина. С това счетох, че детето е захранено с моркови и минах на следващото - тиква. Пак така. После дадох тиква с картоф и така минахме захранването с картоф. След това дадох моркови с картоф - за затвърждаване на картофите Simple Smile. После съм давала смесените зеленчукови пюрета на ХИП - вече малко по-смело - по 5-6 лъжички за начало. Сега сме на месо - минахме пилешкото, тези дне ще пробвам с пуешко. Давам зеленчуци на обед, Яна от около месец има режим, обядва в 13.30. Най-голямото количество пюре, което е изяждала, е било 1 бурканче на ХИП - 125 гр - повече не иска. След това кърмя.
Нови плодове въвеждам като нови зеленчуци, само че максимално давам по половин бурканче (60 гр). Гледам в един ден да не се засичат 2 нови храни - плод и зеленчук. Т.е. когато преценя, че е захранена с даден зеленчук, давам на обед от него и нов плод в 9.30 часа. Но с плодовете първо кърмя и после давам пюрето.
До вчера давах суров плод в 16.30, но Яна май има проблеми с коликите от тях, затова ще спра за известно време. Мисля след обед да захраня с малко каша - овесена на Нестле, ако успея да намеря във Варна. Иначе с другите храни не съм имала проблеми. Яна не харесва карфиола с картофи, тиквичката с картофи и броколите на ХИП. Иначе всичко с моркови яде.
Сокове не съм давала и като гледам, няма да дам скоро.

# 6
  • Мнения: 484
Яна се разпищя и трябваше да прекъсна....Simple Smile
Тя е на кърма, още не съм заменила нито едно хранене, но не бързам. 4 кърмения през деня и колкото дойде през нощта, обикновено още 2, но с тия зъби нищо не е както преди Simple Smile.
На кутиите на кашите пише "млечна" ако има АМ.
Яна я слагаме в столче за хранене когато навърши 5 месеца - питахме педиатърката и тя каза - може Simple Smile. Столчето ни има 2 положения - първо ползвахме по-полегналото. На 5 месеца не можеше да седи на дупе, а и сега не е особено стабилна.
Ако има нещо друго - питай, дано да мога да ти отговоря Simple Smile

# 7
  • Мнения: 356
никъде ли нямаме по-синтезирано и обяснено по-нормално как да захраним правилно

Тук е само една страничка  Grinning

# 8
  • Мнения: 1 121
Здравей Grinning помня темата за плачещия Момчил и искрено се надявам вече да е по-спокоен Hug

1) Мен най-простичко ме интересува едно - като навършим 6 месеца какво да дам първо? Колко? По кое време на деня? И има ли нещо специално в подготвянето му?

Аз започнах с безмлечна, безлутенова оризова каша на Гербер. Има подобна и на ХИПП Май се казваше "Инстантна каша Ориз за бебета". Можеш да свериш състава на всяка каша в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=186199.0

Можеш да започнеш и с пюре- плодово или зеленчуково. По-добре зеленчуково, защото иначе бебето може да привикне към сладкия вкус на плодовото и да откаже по-късно пюре от морков примерно. Тук са описани съдържанията на пюретата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=128088.0

Важно е да няма глутен!

2) След въвеждането на тази първа храна колко време да изчакам и да дам следващата - каква да е? по кое време на деня? колко да изчакам след първата? приготовление?

Изчаква се поне 4 дни, през които се следи за алергични реакции. Ако първата храна е каша и е дадена в 18.00, след 4 дни можеш да дадеш зеленчуково пюре от морков, например около 12 часа или в ранния следобяд.

След още 4 дни в 12.00ч. вместо морков можеш да дадеш картоф. В 18.00ч. пак си даваш каша.

След още 4 дни в 12.00ч. можеш да дадеш зелен боб. В 18 часа продължаваш с кашата.

3) Същото питане и за третата храна?

Третата храна може да е плодово пюре и да се въведе 2-3 седмици след въвеждането на зеленчуковото. Може да се дава вместо зеленчуковото. И така започваш да редуваш 1 ден плод, на другия зеленчук.

4) А сокове от плодове? Да изчеждам ли и как се дават - като вода ли или?

За това и аз не знам, но съм решила да поизчакам още малко, защото съм чела, че дразнят стомахчето, а и децата лесно привикват към тях и губят апетит към пюренцата. Затова сокче ще дам по-късно. Но аз лично съм виждала сокчета на Гербер.

Ами това е. Ако имаш въпроси питай. То и аз още чета. Thinking

# 9
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 732
никъде ли нямаме по-синтезирано и обяснено по-нормално как да захраним правилно

Тук е само една страничка  Grinning

да, аз снощи прекарах доста време в пре-прочитане на темите и библиотеката отново и точно на тази тема се спрях и засега ми е настолна

декстер и райли, много ви благодаря за изчерпателността
определено ще се възползвам от съветите ви  Hug и вашия опит

# 10
  • Мнения: 1 121
Пак заповядай Hug

Схемата, която казваш, че ти е настолна е хубава, но не давай повече от една нова храна наведнъж, по-добре оставяй по няколко дни между отделните храни, за да можеш да следиш за алергии.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 252
Аз лично захраних след 7 навършени месеца. Моя син си бе шишко 12,200кг и по съвет на педиатъра започнах захранването със зеленчукови пюрета. Каши съм давала много малко и то като беше около годинката. Казаха ми, че надували и да ги избягвам. Когато започнеш захранването сама ще намериш най-удачната схема за детето ти. Не насилвай детето - като не иска днес предложи го пак след 2-3 дни. Важното е бавно и постепенно да въвеждаш храните. Изчаквай поне 3-4 дни преди да въведеш новата храна. Така ако (не дай Боже) направи алергична реакция, да се знае откакво е.
Успех  Peace

# 12
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 732
как точно разбирате, че детето прави реакция от нещо?

обриви? или има и още нещо?

Общи условия

Активация на акаунт