Отговори


здравей те на всички.... Grinning Имам този въпрос защото искам да имам дете но живея в германия сама със съпруга ми и се чудя дали  ще можем да се справим.Тук децата тръгват на градина от 3 г.Аз ще остана в къщи 1г но след туй трябва да работя...споделете как беше при вас....късмет на всички....

# 1
  • Мнения: 3 880
Аз не съм работила първите 3 години (преди градината), но ако плануваш нещата навреме ще се справиш. Имам предвид, ако имаш работно място, което "те чака" можеш още по време на бременността да запазиш на детето място в някоя ясла (колкото по-рано, толкова по-добре) и като стане на годинка го водиш там и започваш работа. Пък и нали уж разправят, че в следващите няколко години щели да увеличат яслените места с незнам колко си пъти Wink може и да е вярно. Успех с увеличаването на семейството, другото ще се нареди някак Simple Smile

# 2
  • Мнения: 7 605
Пък ако не намерите място в ясла, можете да давате детето на Тагесмуттер. Варианти има  Peace

# 3
  • Мнения: 8 163
Детска. Като няма баби и с това смехотворно майчинство от 12 седмици, Бети от 3-месечна тръгна...

# 4
  • Мнения: 90
ами с децка ясла. Дъщеря ми тръгна на 6 седмици на децка ясла. А сега е вече на децка градина и понякога, когато не можем да я вземем навреме се обаждаме на някой от родителите на децата от нейната група (с които поддържаме контакти).

# 5
  • Мнения: 1 363
С много стрес и умора. Но се справя човек Tired Tired Tired

# 6
  • Мнения: 907
Ако мислиш че с едно ще ти е трудно, си роди още 2 и тогава ще видиш колко лесно ти е било само с едно.  Joy hahaha

# 7
  • Мнения: 1 194
С голямата дъщеря с бавачка и тоест голяма пачка. Когато станаха 2 и с майчинство от 3 месеца, бабата емигрира на стари години за неопределено време(поне докато малкия стане на 3 за детска градина или по чудо ни дадат място в ясла преди това). Успех!

# 8
  • Мнения: 2 093
Ние сме минали по този пьт. Мислих си че ще е много по трудно, но се справихме. Бях си в кьщи докато сина ми стана 15 месеца и след това започна ясли.  Разбира се финансово става по трудно, но това е само временно, докато сте на един доход. На мен ми плащаха майчинство за една година и макар че не беше много ни стигна. Реално, не сьм харчила кой знае колко. Нали си бях в кьщи не сьм си копувала дрехи или други неща, единствено дайпери, формула, бебешки дрехи и повечето неща сьм ги копувала на продажба. По отношение на гладане на бебето, сьщо се справихме. Вярно е че трябваше да се грижа за бебето когато най-много ми се спеше и няма кой да ме отмени за една минута през деня, но след време се свиква. Най-трудни са пьрвите три месеца, след това нещата трьгват по гладко. Най-важното е сьпруга ти да ти помага и да се разбирате. Като се роди малкия, аз доста често излизах вечер да се поразходя за час и сьпруга ми се занимаваше с бебето.
Според мен има голямо предимство да си гледате детето без баби и дядовци, защото ще го вьзпитата както вие си искате и никой няма да ви се меси и дава непрекьснато сьвети. Когато си бяхме в Бьлгария преди два месеца, всички ни се вьзхищаваха че  сина ми е дисциплиниран. Сигорна сьм че ако бабите бяха наоколо, щеше да е малко или повече разглезен.   

# 9
  • Мнения: 3 880
Да допълня, че на първо място е важно да се абстрахираш от мисълта, че за отглеждане на деца са нужни непременно баби и дядовци и без тях е много трудно Wink няма такова нещо- вярно че са помощ, но като ги няма наблизо това не прави нещата невъзможни Peace

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Аз виждам единствено проблем, ако майката и бащата работят на смени/вечер или нощем. Само в Берлин има една денонощна детска градина. Иначе през деня - детето в ясла, дневна майка или градина, родителите на работа.
На мен лично помощта от баби и дядовци би ми била полезна, когато децата са ученици и във ваканция, а времето за отпуск е по-кратко от ваканциите.

# 11
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
с ти4ане, организация, невероятни комбинации и... куп пари по време на празници и ваканции. въобЩе, целият ден за 'нам колко си години ти е съобразен само с 4асовете на детето. това за Италия и нейната "модерна" и "организирана" социална система  Sick

# 12
  • Мнения: 217
Много е трудно,няма какво да се заблуждаваме,но не и невъзможно и най- важното е 4е радоста която ти дава едно малко 4ове4е е толккова голяма 4е ти дава сили да се справиш със вси4ко и вси4ки.Успех   Peace

# 13
  • Мнения: 314
Тук обществото е уредено така, че най-често и двамата в семейството работят, и майката (или онзи родител, който отглежда детето) може да започне работа когато то стане на 1 година. Родителите имат законно право за намаляване на работното си време до 75% докато детето навърши 8 г. (е, поне на хартия е така, на практика далеч не всички работодатели толерират това, но все пак ... ). Обществото е доста напред по отношение на ангажираността на бащите при отглеждане на децата и вършене на домакинска работа, което е голям плюс. При това положение се справяме екстра и без баби и дядовци наоколо.

# 14
  • Мнения: 4 399
Аз се върнах на работа когато детето ми беше на 18 месеца. Исках по-рано, но не намерих подходяща тагесмутер, която да го поеме след 1 година. Според мен колкото и да е сложно, детето трябва да е с майка си поне 1 година, после има различни варианти. За деца под 3 години според мен най-удачното е тагесмутер, а след това вече са готови за детска градина. Засега работя на много намален работен ден, но въпреки това стресът и тичането са големи в дните когато работя. Направо не знам как се справят работещите майки, които имат повече от 1 дете. Най-сложното е когато детето е болно защото тук майката има право на 2 седмици в година болнични за децата.
В тази връзка отдавна се каня да питам как са уредени болничните за деца по вашите земи и как се справяте когато децата са болни?

Общи условия

Активация на акаунт