Помощ за кърмене!!!

  • 1 148
  • 18
  •   1
Отговори
Здравейте, момичета, помогнете на приятелката ми!
Тя роди първото си детенце на 01.12., като днес се чухме с нея и беше много разтроена, защото имала големи проблеми с гърдите.Накратко, от вчера, явно млякото е тръгнало, но гърдите и буквално за часове се препълнили и станали на камък.Днес вече вдигнала температура и казва, че не може да изцеди повече от 10 гр. кърма и от двете гърди.Как е възможно, при положение, че гърдите и са пълни с кърма, да не може да изцеди нищо? Пробвала е с топли компреси и т.н., но не става! Дайте съвети, какво да прави, как да се помогне, да не се влошат нещата?

# 1
  • Мнения: 738
Има много полезни материали в Библиотеката към форума!!! smile3529

# 2
  • Мнения: 553
къде е приятелката ти?
ако приятелката ти няма да се притеснява ще ти дам телефона си да ми се обади.
минала съм два пъти през това, първияпът кърмих до 11 месеца, сега смятам и повече да кърмя.
за изцеждането:
1 да цеди след като е кърмила, когато кърми се отделя хормон който кара млякото да изтича
2 когато цеди да цеди , минута от едната гърда, 1 минута от другата, почива 3-4 минути и отново.
точно зад ареолата има резервоарчета които побират малко.. трябва да изцежда това "малко" и да си даде време нова кърма да слезе към тях  Wink
3 най-лесно за мен беше с пръсти под душа, но в болницата ако не е в самостятелна стая с баня трудно ще стане
4 ако слага топли компреси което наистина помага да се разширят каналите и кърмата да изтича по-лесно, като свърши с цеденето непременно да слага после студени за да се свият обратно, защото после както са затоплени и разширени, каналите се пълнят още повече и става още по-зле и боли повече.
5 да не се отчайва и да не спира да се цеди, и да не гледа колко е, това не е важно,(в началото гърдите са напрегнати, но кърмата всъщност изобщо не е толкова много, до 70% от кърмата по-нататък се образува по време на кърменето , не предварително затова майки които хранят 6месечно бебе с почти 200мл може да не могат да изцедят и една четвърт от него "насила") важното е да усеща че макар и малко по малко  напрежението в гърдите спада, ако трябва нонстоп- това ще мине за само за 4-5 дни
пиши ми на лични или тук ако сметнеш за уместно да й дадеш телефона ми да пита за каквото й е нужно. моето бебче е само на месец, (баткото е на 7години) знам какво е и с радост ще й помогна и ще й отговоря, понякога е много по-лесно да питаш някого когото знаеш че кога няма да видиш анонимно, особено ако ти се струва че въпросите са ...  Hug Hug някакви си

Последна редакция: вт, 04 дек 2007, 22:47 от oceanid

# 3
  • Мнения: 2 652
Нека слага бебче на гърдата да я облекчи първо и после да доизцежда. Да не пие много течности, докато се регулира кърмата.

# 4
Благодаря ви за съветите, за съжаление моята приятелка е взела решение и ще спира кърмата, че станало страшно.Цяла нощ е правила опити да цеди, с Авент, но резултат нула, а гърдите и се пръскат вече.Явно има някакъв проблем с каналите, милата, и доктора и само вдигал ръце и толкова.Жалко за толкова много кърма! Бебенцето не можело да засуче добре, защото зърната и са плоски, а сега и твърдите като камък гърди, съвсем не искало да суче.

# 5
  • София
  • Мнения: 191
Еми, много жалко за бебето!
А горните съвети бяха доста добри...

# 6
  • Мнения: X
Аман от некадърни лекари!  ooooh! Ами акушерките и сестрите в родилното какво са дремали, та не са й помогнали на жената да започне успешно да кърми?
Посъветвай приятелката ти да не се отказва толкова лесно, всички сме минали по този труден път.
Нека се обади на консултант по кърмене от Ла лече лигата за практически съвет - http://lalechebg.com/. Няма нищо по-ценно за бебето от майчиното мляко.

# 7
  • Мнения: 553
Решението си е нейно. Опасявам се че се опитва да направи това коети й изглежда най- лесното. Ако съм права- е направила погрешен избор, това  да си спре кърмата  НЕ Е НАЙ-ЛЕСНОТО.
Най-лесното справяне с проблема е именно кърменето.
спирането на кърмата е хормонална интервенция и то на сляпо.
раждането е огромен хормонален стрес за организма на майката, достатъчно голям да ти докара депресия с мисли за самоубийство, убийство на бебето и други смахнотии.
Да я блъскат с още хормони за да й спират кърмата според мен ще влоши нещата без никаква гаранция че няма пак да направи мастит и да се трови и с антибиотици, освен с хормоналните лекарства за пиране на кърмата.

Спирането на кърмата има и един страничен ефект, особено ако има наоколо баби - майки свекърви и др.
Когато кърмиш това е връзка с бебето, това е ВЛАСТ само майката да може да му даде най-ценното, която околните ще са принудени да й признаят. Тя в момент на слабост се отказва от нея, а бебето ако се отбие няма да може да си я върне.
Ако мине на АМ въпросните особи, освен да дават акъл за всичко, ще се опитват да я изместват и от храненето на детенце, а това ще я кара да се чувства много нещастна и сякаш че губи контрол над положението, а може да няма психически сили в момента да им се опълчи, ако са по- властни и обсебващи натури.
 Кърменето може да е после единствения й коз и убежище а тя да го пропилее от изнемогване в болницата, което бързо ще премине.

Моля те само да й обърнеш внимание на тази страна на нещата.

# 8
  • Мнения: 911
Благодаря ви за съветите, за съжаление моята приятелка е взела решение и ще спира кърмата, че станало страшно.Цяла нощ е правила опити да цеди, с Авент, но резултат нула, а гърдите и се пръскат вече.Явно има някакъв проблем с каналите, милата, и доктора и само вдигал ръце и толкова.Жалко за толкова много кърма! Бебенцето не можело да засуче добре, защото зърната и са плоски, а сега и твърдите като камък гърди, съвсем не искало да суче.

Тия акушерки там са за разстрел!
Па и тая докторица - толкова ли не е знаела как се кърми???
Как не се е намерила една акушерка да й каже, че при (свръхлактация) и запушени канали помпата не върши никаква работа - то и затова пълни само дъното! Една родилка, която да се опита да й помогне???
Помпа - след отпушване и след 10-ия ден....Само ръчно изцеждане, компреси,окситоцин и упоритост.
Като е твърдо на камък естествено, че няма да засуче... трябва да се изцеди, поне ареолата да омекне малко... ако чак до таква степен са й плоски зърната и не може да засуче - има силиконови...

Ако си мисли, че с отказването от кърмене нещата ще се разрешат едва ли не от само себе си, като с магическа пръчка - жестоко се ,лъже... На този ранен етап кърмата се спира само с хормонални препарати - изкуствено намаляване на пролактина, от което ще се влачи буквално като парцал... аз бях в подобно положение, само че пиех бромкриптин (мисля, че другото му име беше Парлодел) за да ми намалее малко кърмата и да мога да се изцедя... Повярвай, и това си имаше последствия... две седмици след това трябваше да правя неимоверни усилия, за да увелича лактацията
Нека не се отказва... всички, които сме минали през този ад на проблемно кърмене в началото знаем колко е трудно и отчайващо на моменти, но трябва да бъде упорита... Но затова се иска предварителна нагласа и вътрешна, дълбока убеденост, че го иска...
Леле, в кой век живеем и къде - в Средновековието някъде в горите презтилилейски ли?????
Бясна съм, че са съсипали жената!!!
 #2gunfire

Последна редакция: ср, 05 дек 2007, 21:11 от korinka

# 9
  • Мнения: 415
Спирането на кърмата има и един страничен ефект, особено ако има наоколо баби - майки свекърви и др.
Когато кърмиш това е връзка с бебето, това е ВЛАСТ само майката да може да му даде най-ценното, която околните ще са принудени да й признаят. Тя в момент на слабост се отказва от нея, а бебето ако се отбие няма да може да си я върне.
Ако мине на АМ въпросните особи, освен да дават акъл за всичко, ще се опитват да я изместват и от храненето на детенце, а това ще я кара да се чувства много нещастна и сякаш че губи контрол над положението, а може да няма психически сили в момента да им се опълчи, ако са по- властни и обсебващи натури.
 Кърменето може да е после единствения й коз и убежище а тя да го пропилее от изнемогване в болницата, което бързо ще премине.
Абсолютно вярно! подкрепям мнението на oceanid - от личен опит.

# 10
  • Мнения: 2 652
Ох, ако не е късно вече, кажи на момичето да пробва съветите, които са написали другите майки. Жалко, че има кърма, а никаква помощ, много жалко.

# 11
  • София
  • Мнения: 6 663
Спирането на кърмата има и един страничен ефект, особено ако има наоколо баби - майки свекърви и др.
Когато кърмиш това е връзка с бебето, това е ВЛАСТ само майката да може да му даде най-ценното, която околните ще са принудени да й признаят. Тя в момент на слабост се отказва от нея, а бебето ако се отбие няма да може да си я върне.
Ако мине на АМ въпросните особи, освен да дават акъл за всичко, ще се опитват да я изместват и от храненето на детенце, а това ще я кара да се чувства много нещастна и сякаш че губи контрол над положението, а може да няма психически сили в момента да им се опълчи, ако са по- властни и обсебващи натури.
 Кърменето може да е после единствения й коз и убежище а тя да го пропилее от изнемогване в болницата, което бързо ще премине.
  202uu  Ей, много ми хареса това!!! Sorry за спама! Embarassed
Но е абсолютно вярно, и не е само власт, а страхотна връзка, която може да има с детето си, няма друго такова усещане, и ще е жалко да го пропилее заради няколко кофти дни, които сме изживели почти всички. Дай й малко кураж, нека не се отказва!

# 12
  • Мнения: 629
Герда опитай се да я подкрепиш и да й предложиш да размисли. Нека направи един последен опит преди да се откаже. Тя все още ли е в болницата? има ли някакъв шанс скоро да се прибере с детенцето у дома? Това обикновено доста помага. Нека пробва следните неща:
1. Дори да е в болница - да опита да влезе под топъл душ и да се цеди с ръка. Дори и капки само да излизат. Прихваща граничната област между ареолата и гърдата с палец и показалец (палецът е отгоре) и леко и нежно притиска. Един път като тръгне да излиза млякото вече става малко по-лесно.
2. Занеси й зелеви листа. Нека преди дацеди да поседи малко с тях - слага ги в сутиена като се опитва да ги разположи на по-голяма площ върху гърдата.
3. Да намали течностите.
4. Опитай се да й намериш окситоцин. Или да пита в тъпата скапана болница явно пълнас некадърници или незаинтересовани служители дали могат да й го дадат от там. Окситоцинът улеснява изтичането на млякото.
5. Занеси й ЛЕЦИТИН. Той регулира мастната обмяна и при запушени канали и гърди тип камък също малко подпомага нещата. Вземи й от 1200 мг - чешки. Може да взима по 4-5 таблетки на ден. Това е хранителна добавка и за да се предозира трябва да изпие цялата кутийка.
6. Ако успее да изцеди дори и малко количество - колкото само да омекне ареолата - ВЕДНАГА да слага детето на гърдата. По-добра помпа от него НЯМА.
7. днес в предаването "Часът на мама" имаше една госпожа, която е обучена да помага при кърмене и е представител на СЗО за България. Тя дава БЕЗПЛАТНИ консултации по телефона. Каза, че няма проблем да й се звъни - 0878/62-65-81. За съжаление не чух името й понеже хванах предаването по-късно, но си предостави телефона в ефир.
Опитай (ако видиш, че все още има желание да кърми, но просто се е предала пред проблема) да я убедиш да си даде още един шанс. Каквито и проблеми да има - пиши. Ще помагаме кой с каквото може.
Искрено и от сърце й пожелавам успех! Hug

# 13
  • Мнения: 911
Като четох сега vmitkova се сетих някои неща, които снощи забравих да отбележа:
1. Има вероятност да няма достатъчно топла вода, за да си направи горещия душ. Някой да й занесе електрическа кана за гореща вода и да си прави компресите с пласмасовите бутилчици за минерална вода - много са удобни за целта.
2. Преди компреса да й се бие мускулно окситоцин, след около 20 мин. действа и да започва с цеденето. Сигурно го имат там на ампулки в отделението - ако ли пък не, продава се аптеките; да прати някой да й вземе. Искам да кажа тук, че ако някой я посъветва да си изсипе окситоцина в носа, като капки за нос, да не го прави - ефекта е по-слаб.
3. И пак за отказването - дори да иска да се откаже от кърменето - тези гърди трябва да се изцедят - просто няма как иначе да омекнат. Нека поне болката и тормоза да си заслужават - с отпушени канали и облекчени гърди да започва кърменето;

# 14
Милички, благодаря ви за съветите! Моята приятелка вече си е вкъщи, бебенцето е добре, но е на АМ  Sad!
Изчетох и всичко, което сте ми написали като съвети, но тя вече пила Достинекс и антибиотик за мастита.След него, гърдите и се облекчили, поне така казва.Самата тя е много разстроена, гърдите и били целите в рани от опитите с помпата.
Аз пък още не съм раждала, но ми се струва, че не е нормало кърменето да е толкова болезнено и неприятно!Мисля, че не  е нормално така трудно да стават нещата, явно е до организъм, знам ли.Защото имам позната, която като кърмеше, млякото и течеше като ручейче /казвам го, защото съм я виждала един път как се цеди, без да прави кой знае какви усилия с помпата/ и единственият и проблем беше, че бебето и разрани зарната, но запушвания, мастити, и други такива страхотии не е изживяла.И моята представа за кърменето е точно такава - млякото си тече, а бебето суче, но май греша.Ееех, явно се получава при някои, при други - не.Поне като дойде момента да стана майка знам вече къде да търся информация.

Общи условия

Активация на акаунт