Как се прави катък?

  • 22 797
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 651
Ядох страхотен кратък във В. Търново скоро Simple Smile! Дайте идеи как се прави в домашни условия, моля.
Натрошено сирене, кисело мляко и мая за сирене мисля слагаше баба ми, но в какви количества и колко зрееше - не помня.

Благодаря Simple Smile!

# 1
  • Мнения: 3 036
Моята свекърва прави (тя е от Стара Загора).
Знам че като се цеди сиренето,това ,което остане се смесва с мляко -дребните, остатъците.
Не се слага сиренова мая,нали предварително си сложила.
Ще питам за рецептата и ще ти кажа с подробности.

# 2
  • Мнения: 4 651
Благодаря Simple Smile. И моята баба е от Стара Загора Simple Smile.
Ако се прави със суроватка от сирене - лошо, от къде ще я взема  newsm78. Не ми се прави сирене в къщи. То и от мляко от магазина нищо няма да стане.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
Майка ми прави от мляко. Както е видно, аз също съм от Стара Загора.  Laughing Ще потърся рецептата дали я имам записана, ако не, ще питам майчето утре.

# 4
  • Мнения: 2 724
Истинския катък се прави от овче прясно мляко.
Вари се на водна баня ,на слаб огън ,при честичко разбъркване ,докато се сгъсти.
Имах една възрастна съседка, която с невероятно търпение приготвяше този деликатес и винаги ми даваше едно бурканче.
След като напълнеше  бурканите, затваряше  ги и- в кладенеца на студено отлежаваха .
Сега няма кой да си играе толкова, прецеждат кисело мляко и на това му викат катък.

/може би някоя баба на село знае точната технология/

# 5
  • Мнения: 3 036
Свекърва ми го прави от коза и е като пяна - толкова е хомогенно,приятно солено и най- важното не мирише на "козе".

# 6
  • София
  • Мнения: 1 941
Аз го правя с цедено кисело мляко, ситно намачкано сирене, скилидка чесън и червен пипер. Това е най-простия начин в домашни условия. Peace

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
Ето рецептата на мама:

3 литра прясно мляко се сварява. Охлажда се до температура за подквасване. Слагат се 3 равни супени лъжици сол, 3 лъжици кисело мляко и 1 чаена лъжичка мая за сирене. Завива се и стои 8 часа. След това се отвива и стои още час за да изстине. Прецежда се през тензух. Може да се остави по-рядко, може и по-гъсто (тогава става като крема-сирене).

# 8
  • Мнения: 836
подсирва се овче прясно мляко с овче сирене, а не с мая.

Цитат
Ето една родопска рецепта за катък, правели го през есента, защото тогава млякото било с висока масленост.

5л прясно овче мляко се сварява на водна баня, посолява се и след като изстине, се разбърква с 250г овче сирене и 125г разстопено масло. Изсипва се в глинено гърне и така се съхранява.


http://forum.bgkulinar.net/viewtopic.837.html

# 9
  • Мнения: 2 131
Аз го правя с цедено кисело мляко, ситно намачкано сирене, скилидка чесън и червен пипер. Това е най-простия начин в домашни условия. Peace
И ние го правим така, без червения пипер обаче. Може да се сложи копър и печена чушка. Задължително трябва млякото да е цедено, иначе става много водно.

# 10
  • Мнения: 1 217
На мен много ми харесва катъка,който се прави в Била.
даже и малчо го харесва.
Опитвах да си правя в къщи,но не стана така вкусен.

# 11
  • Където пожелая
  • Мнения: 270
Рецептата на Лалка е оригиналния катък.Израснала съм с катък намазан на филия и с домат в другата ръка\на село при баба\.Баба ми е 87годишна и продължава да ни прави катък,да е жива и здрава.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
И моята (мамина/бабина) рецепта прилича на тази на Лалка. Аз съм родом от Димитровград и е естествено рецептите да са сходни. Рецептата е лесна за изпълнение. Сваряваш млякото (домашно), подквасваш така както се кваси мляко, само че на 1 литър мляко се слага и по 3 капки мая за сирене. Завиваш да се закваси, както се прави с киселото мляко. Когато се стегне, се прехвърля в цедилка и се цеди. Баба ми например го изцеждаше много, за да изтече цвика и да не се вкисва бързо. А после ако й се видеше много гъсто го разреждаше с малко сварено прясно мляко.   

# 13
  • Мнения: 2 724
А съм от Димитровград и знам, че истинският катък се прави от овче прясно мляко в края на лятото, защото тогава съдържанието на  сухото вещество е най -голямо. Вари се на водна баня няколко часа,докато се сгъсти. Разбърква се много често, а накрая- непрекъснато, за да не загори.
Посолява се и се съхранява на хладно/който има кладенец  е оптималното решение/.
Не се подквасва или подсирва, след като се сгъсти достатъчно ,може да му се прибави натрошено сирене.
Другото си е прецедено мляко . Peace

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Така де, това което си описала е автентичната рецепта, истинската по която са правели катък, на баба ми бабите.
Това което аз давам е един вид осъвременен вариант.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт