? за гъбен сос

  • 12 600
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 294
Може ли някой да ми каже как се прави гъбеното сосче с което обикновено се поливат свинските пържолки

# 1
  • Мнения: 7 803
аz сипвам в тиган гъбите от една консерва и леко ги zапържвам в много малко масло после сипвам и водата от консервата като zаври слагам подправки на вкус и zависи какво Ще zаливам и като zаври слагам фикс zа тъмни сосове и след 1 минута го махам от огъня

# 2
Първият начин,по който го правя:

Сварявам гъбите в повечко вода и сол, която запазвам.
В тиган разстапям малко кр.масло, сипвам 1-2 с.л брашно. Започвам бавно да добавям водата, в която са врели гъбите, докато се получи каша. Поръсвам накрая с черен пипер.

Втори вариянт

В кубче краве масло запържвам гъбите като добавям сол и черен пипер. Към запържените гъби добавям вряла вода, веднага след това 2-3 ч.л царевично брашно предварително разстворено в студена вода. Сместта започва да се сгъстява. Добавям сметана и сирене "Бри". Ако е нужно добавям още сметана. Не давам пропорции, защото всичко правя на око. Embarassed  Grinning

# 3
  • Според сезона
  • Мнения: 297
А най- лесното- готовите гъбени крем супи , само че с по-малко вода.

# 4
  • Мнения: 4 244
Моя вариант е
Суровите гъби ги нарязвам на тънки филийки и ги запържвам в масло с малко сол и черен пипер. Като омекнат им добавям джинджифил и заливам с бяло вино. Покрита с капак оставям да покъкри малко и добавям за сгъстител топено сирене (може от саламените форми, може и от триъгълничетата, но да са чисти без подправки)
Така приготвения сос може освен върху свински пържолки да се сервира и към пуешко месо или телешки стек.
Да ви е сладко

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Цитат на: jumper
........и като zаври слагам фикс zа тъмни сосове и след 1 минута го махам от огъня

Извинявам се предварително, ако ми е тъп въпроса, но какво е фикс? Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 289
Цитат на: nestinarka
А най- лесното- готовите гъбени крем супи , само че с по-малко вода.

И аз така, когато ме мързи да правя нещо по-засукано. Иначе задушавам гъбите в малко олио и масло, докато омекнат. Подправям ги с малко сол, черен пипер и чубрица и доливам вода. Когато заври, сгъстявам с царевично нишесте за готвене, ама не много, да остане по-течен а не като каша.
А фикс за тъмни сосове съм виждала в Германия, но не и в Бг. Това е нещо подобно на фиксовите на Маги, дето ги пуснаха и тука, но с различни съставки според това за какво е предназначен.

# 7
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Milenika
Извинявам се предварително, ако ми е тъп въпроса, но какво е фикс? Rolling Eyes

Не ти е тъп въпроса простот Джъмпър не е предвидила че в България май няма такова животно
Това са едни добавки на Кнорр или Маги, с които се сгъстяват сосовете. Може да се замести с просто нишесте, но соса ще стане светъл

# 8
  • Мнения: 7 803
м да фикс е сгъстител zа сосове

# 9
  • Мнения: 4 176
АЗ правя така:
Не готвя с гъби от буркан ( долнопробно ми е някак).

1 пакет гъби нарязанани в тиган с олио ги пържа на МНОГО силен котлон за около 5 мин. Правя така с цел да не позлволявам на гъбите да пуснат вода и да започне запържването направо.
После намалявам котлона на 2 и  в/у тях слагам 1 ч.л. брашно и малко червен пипер( 2 щипки).разбърквам и сипвам малко вода Прибавям  чесън, черен пипер и сол.р Като се сгъсти, сипвам още малко вопла вода. Целта е да е гъсто като боза и да поври 5 мин.

Общи условия

Активация на акаунт