Застрояване на тераса

  • 4 613
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 148
Някой наясно ли е как стоят нещата със застрояването на терасите, трябва ли да се иска разрешение от съседите, може ли да се застрои напр. с тухли или трябва да не е нещо масивно. По принцип сме на последни 2 етажа /мезонет/, и от двете страни съседите ни са си заградили терасите, но не знам това кога е станало и сега дали има нови изисквания.

# 1
  • Мнения: 214
Имаш предвид присвояване на тераса към стаята ли? Може и да има условия от съответната служба в общината, но не познавам човек, който да е поискал или получил такова разрешително. Или да е търсил съгласие от съседите си. Ние също сме разширили хола по този начин без да сме питали. Ако тръгнат проверки, бая глоби ще има да събират.

# 2
  • Мнения: 491
Ние си разширихме кухнята и хола,и сме променили фасадата на блока,в смисъл боядисахме я в цвета на дограмата.И от никой не сме искали разрешение....не е правилно....но никой нищо не ни е казвал

# 3
  • Мнения: 148
Въпросът е, че терасата е страшно голяма и искаме да си я направим нова стая направо. И освен това гледа към главната улица, т.е ще е очебийно. Освен това трябва да се промени и покрива, понеже е последен етаж.

# 4
  • Мнения: 455
Имаш предвид присвояване на тераса към стаята ли? Може и да има условия от съответната служба в общината, но не познавам човек, който да е поискал или получил такова разрешително. Или да е търсил съгласие от съседите си. Ние също сме разширили хола по този начин без да сме питали. Ако тръгнат проверки, бая глоби ще има да събират.
Единствено може да би ще имате проблеми относно промяната на покрива защото той се води "обща" част на всички живущи и без тяхно разрешение не може да го променяте. Но от друга страна щом сте на последния етаж - не виждам какво толкова ....
В стария апартамент на родителите ми /намираше се също на последен етаж/ по този начин затворихме част от терасата тъй като беше много голяма. Разширихме кухнята. Съседи не сме питали и съответно проблеми не сме имали, но ..... оказа се /като започнахме да пристрояваме/, че плочата на терасата е изливана отделно от плочата-под на апартамента и ако се изгради от горе до долу с тухли има голяма вероятност да пропаднем защото не е предвидено тази плоча да носи толкова голяма тежест. Затова издигнахме стената с арматура /първо/ после от външна и вътрешна срана поставихме стиропор /изолация/ и отгоре го покрихме с рабица /метална, тънка мрежа/. Всичко това първо се замаза с циментово "мляко" /много слаб разтвор на цимента/ и след това се направи същинската замазка от вътре и от вън. След това се шпаклова и боядиса. На пръв поглед никога няма да разбереш, че не е изградена стената от тухли а и е стабилно - вече десет години не е мръднало. Топло е зимата.
Съседите под нас също си изградиха терасата, но го направиха с тухли и вече пета година, тавана им е отлепен от стената и има процеп - терасата им е виснала. Цяло чудо е, че все още не се е срутила.
Така че, първо се консултирайте дали плочата би издържала такова натоварване и тогава правете каквото сте решили.

# 5
  • Мнения: 8 999
Е, ти както го описваш, то си е цял строеж. По принцип трябва да имаш архитектурен план, становище и предписание на инженер-конструктор и след това с тези документи отиваш в общината, при главния архитект и си пускаш една молба. Прави се оглед, чакаш 1-2 месеца и, ако е технически изпълнимо и не нарушава общия вид на сградата /не я загрозява/, ти издават разрешение. Пътят е дълъг и трънлив. А може и да не ти разрешат.
Но най-важното нещо е да се консултираш с инженер, защото той поне ще прецени реално дали има техническа възможност за такова усвояване на тераса.

# 6
  • Мнения: 1 896
baibibi е написала абсолютно всичко.
Точно така стоят нещата.Няма какво повече да добавя.

# 7
  • Мнения: 647
Да , принципно реда е такъв какъвто са ти го описали , но скоро четох в сайта на ДНСК ,  че този ред не се прилага, когато балконът е разположен към първостепенната улична мрежа. Доколкото разбрах , точно за такава улица става въпрос. За съжаление в момента не мога да намеря текста за да съм точна в цитата.
 

 

# 8
  • Мнения: 148
Аз текстта го намерих:
5. За кои строежи при издаване на разрешение за строеж не се изисква одобряване на проекти
..............
    12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
Това означава, че за тези с изглед към първостепенна улица се изисква разрешение, а още повече, че ние не искаме просто да си го остаклим, а да си го застроим, т.е да си стане нормална стая за живеене.
Мисля, че няма опасност плочата да не издържи, защото отдолу под терасата си е стая, т.е долният етаж и горният етаж са разположени, така да се каже, по диагонал, горният е по-малък по квадрати.

# 9
  • Страната на чудесата - ако може от утре :)
  • Мнения: 291
Имаш предвид присвояване на тераса към стаята ли? Може и да има условия от съответната служба в общината, но не познавам човек, който да е поискал или получил такова разрешително. Или да е търсил съгласие от съседите си. Ние също сме разширили хола по този начин без да сме питали. Ако тръгнат проверки, бая глоби ще има да събират.
Emiliika Е, вече познаваш Simple Smile
Аз съм една от тях и по закон трябва да се иска, т.к се променя фасадата на сградата. Друг е въпроса, че този закон е страшно остарял и ако нямаш кофти съседи, никой няма да те закача за конструктивно решение. Проблема при нас беше съседката - тя ни правеше въртели и затова искахме решение от общената за всички промени, които направихме, за да сме на чисто.

# 10
  • Мнения: 4 668
Според разпоредбите на ДНСК , актуални и към 2007 г. за подобно действие се изисква одобрен архитектурен проект и съответното разрешение за строеж , заверени от архитектурният отдел на общината ... обаче , истина е , че никой не ги спазва ... за съжаление .
Аз също имам съсед , който направи нещо подобно като вас , на съседният мезонет - т.е. вкара цяла открита тераса вътре . Отстрани е иззидана с итонг , останалото е затворено с дограма .
Отделно е незаконно да се местят радиаторите на парното , ако има такива , а подобно преустройство ще изиска отопление на приобщената тераса .

Имай предвид обаче , че глобите са големи и ако започнеш подобно преустройство , което е много сериозна инвестиция и някой пусне жалба може да имаш сериозни неприятности .
Най - добре проучи въпроса в общината !

Общи условия

Активация на акаунт