500мл на ден или увреждане на мозъка

  • 3 871
  • 35
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 394
Нарочно пускам темата и в двата форума,защото се отнася за кърма/ад.мляко!

Тук така пише по книгите и разните му там други умни неща за гледане на бебета:

"след 6 месец поради намаляване на естествените запаси от желязо в организма на бебето, то трябва да получава на ден между 500 и 800мл кърма/ад.мляко или млечни продукти. Иначе детето е застрашено от забавяне развитието на мозъка"  Shocked

Както се вика- ОЛЕ ,БОЖИЧКО ,ХОРА, ВАШИТЕ ДЕЦА ПО КОЛКО МЛЯКО НА ДЕН ПОГЛЪЩАТ?

Стела ги докарва към 450 мл на ден + разни други млечни бърканици, но 500 или повече трудно.

Ами сега???

В сряда ще питам на консултацията специално за това,но трябва ли насила да я помпам с мляко като не става НА СИЛА!

Много ми е притеснено! Вашите бебенца по колко млекце получават? А тези само на кърма как я докарвате на количество???

# 1
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Според мен не се шашкай от такива неща. Иначе  менюто на Нели включва: 210мл закуска+60мл в зеленчуковото пюре+240 вечеря=510 мл чисто мляко.
Отделно попарата със сирене. От време на време следобед получава плод с 1 лъжица млечна каша.

# 2
  • Мнения: 5 713
8.00ч- 180гр мляко
12.30ч- 130гр зел пюре+ 60 гр мляко
17.00ч- 200гр домашна каша, където млякото е 90гр; ако е плодово пюре/ 120-130гр/пак млякото е толкова
21.00- 180-210гр мляко
Като гледам минимумът й е 510гр. Други мле4ни продукти все още не съм давала.

# 3
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Цитат на: Adriana


"след 6 месец поради намаляване на естествените запаси от желязо в организма на бебето, то трябва да получава на ден между 500 и 800мл кърма/ад.мляко или млечни продукти. Иначе детето е застрашено от забавяне развитието на мозъка"  Shocked

Аз ли съм много тъпа не знам ама откъде има детето "естествени" запаси от желязо? Нали точно защото няма ад. млека до 6 месец са бъкани с желязо та ни запичат хлапаците.

# 4
Не вяравам да има някаква връзка течностоте с мозъка, но....
Явор яде около 650 на ден мляко Thinking
Но мисля да му оставя само вутрешното и вечерното вече, тъй че ще яде около 450 Confused

# 5
  • Мнения: 3 394
Цитат на: makrust
Цитат на: Adriana


"след 6 месец поради намаляване на естествените запаси от желязо в организма на бебето, то трябва да получава на ден между 500 и 800мл кърма/ад.мляко или млечни продукти. Иначе детето е застрашено от забавяне развитието на мозъка"  Shocked

Аз ли съм много тъпа не знам ама откъде има детето "естествени" запаси от желязо? Нали точно защото няма ад. млека до 6 месец са бъкани с желязо та ни запичат хлапаците.


Ами има си детето-още от утробата, но после намалява.
А на второто изречение не разбирам словореда-явно в бързината не си го дописала Stuck Out Tongue
Ако правилно схващам смяташ ,че няма ад.млека до 6 меец-ИМА! До 6 месец се водят първа стъпка в храненето с тях /по-близки са до кърмата, ако въобще може такова нещо/ ,а втора стъпка млека за след 6 месец са именно тези с увеличеното желязо в тях ooooh!

# 6
  • Мнения: X
Там е работата, че моето диване изобщо не ще и да чуе за адаптирано мляко - то не бе с бисквити, без бисквити, с каша, с пюре - Е не ще! всичко на всичко да и се съберат изпити 200мл. за денонощие чисто изпито мляко. Пробутвам и където мога в пюре или кисел та да клъопа....вчера и дадох кисело мляко - изпи си всичко диването с диване и за още пита, ама ходи му обяснявай, че адаптираното е по-полезно.....та незнам, ако това е вярно / което малко ме съмнява/ не е добре нашата история. Thinking

# 7
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Ами за да се твърди такова нещо трябва да се провери съдържанието на желязо в другите яденета на бебето  Imp  Imp  Мраазя лекарите - писна ми от "компетентни" изказваници и писаници! Само стряскат хората!

Първо - от лекари знам, че спад на желязото в кръвта на детето има между трети и пети месец - преди то да започне да яде месни храни и жълтък. Затова се прави генерално изследване шести месец. След това нещата ако детето е захранно добре започват да се нормализират! Всъщност най-малко желязо детето получава преди да е захранено -и то ако сухото мляко не съдържа достатъчно количество. В това отношение Фризолака е с високо съдържание на желязо, а тъй като мен проблема живо ме интересуваше - детето ми се роди с анемия - в испанските млека Блемил желязото е даже повече отколкото във Фризолака!

# 8
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Цялата горна тирада е за това да кажа - ГЛУПОСТИ са това дето го пишат! Сигурна съм, че едно добре захранено дете може да мине и с по-малко мляко - стига да поема нужното количество желязо, но млечните храни не бива да се изключват - и то по-скоро заради калция!

# 9
  • Мнения: 5 577
Нали в това число, като млечни продукти, се включват и сиренето в попарата, млечните каши, и кисело мляко. Така може да се докарат.
Доколкото аз знам месото е най-богато на желязо.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Цитат на: catnadeen
... спад на желязото в кръвта на детето има между трети и пети месец - преди то да започне да яде месни храни и жълтък. Затова се прави генерално изследване шести месец. ...

Всъщност спадът настъпва обикновено след 6-ти месец. Адаптираните млека са обогатени с желязо, така че те + желязото, натрупано преди раждането, особено в първите минути след раждането (затова се реже пъпната връв, след като спре да пулсира - да се изпомпа последната кръв от нея в организма на бебето, тази последна кръв е особено богата на желязо) принципно са достатъчни до тази възраст.
А заради тази "физиологична анемия", която по правило настъпва след 6м, на Запад например правят рутинни изследвания на 9м, а не на 6м - т.к. знаят, че около 6м има 'анемия' и няма смисъл от тези изследвания, които няма да са съвсем акуратни.
Вече ако става дума за сериозна анемия, то тя се вижда и третира от педиатъра бездруго.

# 11
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Мда, сбъркала съм. Значи имах предвид че понеже кърмачето си няма желязо, адаптираните млека са бъкани.

# 12
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
аз лично не вярвам на такива статии.Прекалено много писатели се навъдиха,които си правят конкуренция какво по-различно от останалите би могъл да напише Confused

# 13
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
boo на мен неонтоложката и личното педи на бебко казаха, че спада е след 4 месец ....  Thinking  или нещо не съм разбрала, но по тази причина за да не стане зле бебко му правиха изследване на кръвта още в трети - да изпреварим големия спад - ако има нисък хемоглубин да го "напомпаме" прети настъпването на по-тежките загуби....
Ще я видя тази седмица неонатоложката и ще я питам... Може да съм объркала нещо...

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Цитат на: catnadeen
boo на мен неонтоложката и личното педи на бебко казаха, че спада е след 4 месец ....  ... Може да съм объркала нещо...

catnadeen, тук в БГ малко педиатри и неонатолози мислят така Sign Exclamation Затова и масово се захранва все още рано. Но ако говориш например с бг-алерголог, ще ти каже точно това - максимално отлагане на други храни освен мляко, до 4-6 месец (зависи на какво хранене е). Та си е до лекар - зависи доколко следи новостите и доколко се съгласява с тях и практиките по света...сори за оф-топика.

Общи условия

Активация на акаунт