Бебешките принадлежности или съвети за бъдещите мами: СЪНЯТ

  • 4 219
  • 17
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 17 591
Предполагам, че всеки има своята "рецепта" за сън... Това е моето мнение. Все пак, дали поради подходът ми, или поради собствените му характеристики, бебчето ми има хубав, здрав нощен сън, без изобщо да съм го приспивала, когато и да било. Та... Може пък да има някаква доза истина в моя метод.

Първо, добре е да се вземе не креватче - от онези, с дървените решетки, а легло-люлка или кошара-люлка - нещо, дето да се люлее. Много по-добре е като има колики, боли го и затова не може да заспи, да сложите ръка на него и да го полюлеете, от колкото да го вземете в ръце и да почнете да го разнасяте насам-натам. Хем ще се събуди пак, като го оставите в леглото, хем ще привикне към този вреден навик. А доста бързо ще започне да тежи. В това отношение, люлката е вълшебство. Задължително е да има горно ниво - дори и така ще дойде момента, в който ще изпитвате болки в кръста от ваденето и слагането на бебо в леглото. Също така не бих препоръчала да вземате бебето във вашето легло - когато и да било. Ако изобщо не подозира, че има такъв вариант на спане, вероятно е да не го и изобрети. Според мен най-добре е да си спи в отделна стая.

Има едни балдахинести приспособления - не ми е известно някой, дори от хората, сдобили се с въпросната джаджа, да го е използвал някога. Според мен единствения ефект от туй чудо (освен, разбира се, изпразването на джоба ви), е, че ще спира свежия въздух към бебето и ще задържа прах. Ако се притеснявате от нашествието на насекоми - мушици, комари и др. подобни гадове, което наистина си е малък кошмар, по-добре сложете мрежа на прозореца. Добре идея са и бебешките машинки за комари. Но не с химикал! От онези, дето ги побъркват със звук. А инак нахапано от комари бебе е една от най-тъжните картинки, които мога да си представя.

Полезно е в стаята му да има касетофон (изобщо казано, нещо, което да възпроизвежда звук - не знам как се наричат устройствата, разчитащи дискове като носители). И е добре да му пускате винаги една и съща музика, когато е време за сън.

Много полезна вещ е бибичката (залъгалката). То вероятно ще я изстреля от устата по някое време на съня, но се утешава и приспива с нея.

Вероятно ще ви трябват и капки против колики. Моето бебе се успокояваше (минаваха му болките) от бейбинос, но това е индивидуално. Вземете няколко вида, най-вероятно ще имате нужда от тях или веднага след изписването, или близко до това време. А едва ли искате да хукнете в 3 през нощта да търсите денонощна аптека.

Добре е да вземете няколко (поне 3) комплекта чаршафи, особено ако повивалникът е в близост до креватчето, и особено, ако не разполагате със сушилня, и особено, ако имате момченце - те имат невероятния талант да направят фонтанче в най-неочаквания момент и посока.

Добре е в стаята да има нощна лампа, осигуряваща приглушена светлина. Не че бебето го е страх от тъмното - особено като е малко, това изобщо не го интересува - но ако светнете лампата, примерно, докато го храните през нощта, определено ще го разсъните.

Полезно е да предвидите поне 2 спални чувалчета - то доста скоро ще се научи да се отвива.

И, въпреки тях, ще ви трябват и поне 2 бр. олекотени завивки - когато заспи през деня няма да искате да го разбутвате, за да го натикате в чувала, нито пък като се събуди с рев от глад ще ви е до ваденето му от там.

Предвидете пижамки, които се разкопчават от всякъде. Не искате да го разсънвате за смяна на памперс по време на нощното хранене. За бебето е все едно кога е ден и кога - нощ, но за вас - не.

Хубава идея са и играчките, въртящи се над леглото. То няма да ги вижда поне месец, но пък чува музиката. А и ще му помогнат, в последствие, по-бързо да започне да следи движещи се предмети. И в тази връзка, важно е каква е музиката, не е особено съществено какви точно са играчките, дето се въртят, стига да са шарени. "Лека нощ" е подходящ избор, "На Елиза" - не особено. Много е рязка и бърза, изобщо не предразполага към сън.

Най-хубавото нещо за осигуряване на хубав сън е вечерната баня и масаж. Добре е при тази процедура да се почисти и нослето от секрети - те пречат на дишането и, респективно, на съня.

.... Сигурно има и друго, но не се сещам в момента.

Тъй, забравих: Абсолютно задължителен атрибут, ако имате повече от 1 стая, е бебефонът. Не е нужно да е специален, и най-евтиният върши работа, но ако не чувате, че всичко е спокойно, бързичко ще откачите.

# 1
  • Мнения: 68
Ето и още един вариант:

Моето бебе е още малко, но проблеми със заспиването досега не сме имали.

Дървено креватче на нива с решетки, в което бебето да спи нощем (по желание, може и от тези който могат да се люлеят ). Много е важно вечерният ритуал да се спазва: преобуване, къпане, масаж, хранене, сън - ако е възможно по едно и също време. Аз също съм на мнение, че е по-добре бебето да спи ако има възможност в отделан стая+бебефон.
Бебетата в повечето случаи още от родилния дом са научени да заспиват без люшкане и на тъмно и имат изграден някакъв режим. Постарайте се да не го разваляте и ще си спестите много безсънни нощи.

За през деня е хубаво да имате бебешки шезлонг. Бебетата са любопитни и им е приятно да ги люлеят, а те да разглеждат...когато му омръзне...просто сменяте мястото на шезлонга и на бебето отново му е интересно. Доста по-лесно е от люелеене на ръце.

За коликите- при нас започнаха на втората седмица, давах инфакол преди всяко хранене в продължение на месец, след това коликите изчезнаха изведнъж (но при всяко бебе  е различно)

Задължително е да има източник на постоянен шум в стаята на бебето (TV, радио или каквото се сетите), така няма да се научи да спи на тихо, а вие няма да стъпвате цял ден по терлички ....




Добре е да вземете няколко (поне 3) комплекта чаршафи, особено ако повивалникът е в близост до креватчето, и особено, ако не разполагате със сушилня, и особено, ако имате момченце - те имат невероятния талант да направят фонтанче в най-неочаквания момент и посока.

.......

И, въпреки тях, ще ви трябват и поне 2 бр. олекотени завивки - когато заспи през деня няма да искате да го разбутвате, за да го натикате в чувала, нито пък като се събуди с рев от глад ще ви е до ваденето му от там.





Не е нужно да се затрупвате с чаршафи, без значение дали имате момченце или момиченце. Достатъчно е да се вземете няколко подложки против напикаване (продават се във всички детски магазини) , те са достатъчно големи за да легне върху тях бебето, а и дори да пропусне памперса няма да е нужно да перете целия комплект чаршафи.

За през деня ви е достатъчно едно меко памучно одеалце, с което да завиете бебока докато е в шезлонга или да го увиете в него и да го гушкате. Аз тези чували за сън не ги харесвам.

Друга полезна вещ (ще разберете дали ви е необходима, когато се роди бебето) е възглавничка, която не му позволява да се обръща по гръб. Ако повръща често, както е при нас, ще ви спести много главоболия.

Друго полезно нещо са детските песнички. Моето дете се ззаслушва в тях от около 2 седмици и доста го успокояват.

Може би има и още , но ...ревееееее

# 2
  • София
  • Мнения: 1 020
Много хубави съвети давате. С интерес ще следя темата. Скоро и ние ще си имаме бебе и опитът на другите мами ще ми е много полезен, въпреки че всяко бебе си е много индивидуално.  Hug Hug Hug

# 3
  • Мнения: 9 973
 Hugбраво на мамите,които са се постарали Hug

# 4
  • София
  • Мнения: 17 591
И, въпреки тях, ще ви трябват и поне 2 бр. олекотени завивки - когато заспи през деня няма да искате да го разбутвате, за да го натикате в чувала, нито пък като се събуди с рев от глад ще ви е до ваденето му от там.

.........

Не е нужно да се затрупвате с чаршафи, без значение дали имате момченце или момиченце. Достатъчно е да се вземете няколко подложки против напикаване (продават се във всички детски магазини) , те са достатъчно големи за да легне върху тях бебето, а и дори да пропусне памперса няма да е нужно да перете целия комплект чаршафи.

Може би не съм обяснила ясно. Бебето ми има талант да направи фонтанче от повивалника към леглото (или към мен, към земята...) Няма да имате проблем с това, че би могло да опишка мястото, където го повивате - повивалникът без друго е непромокаем. Нито, че ще пропусне памперсът - това просто се случва много рядко. Но няма спасение от тези момчешки фонтанчета...

# 5
  • Мнения: 911
Катенце, много е хубаво, че споделяш опита си, но нали ще се съгласиш, че това което се отнася за твоето бебе и "работи" добре, може да се окаже абсолютно безполезно при други бебета.
 Peace

# 6
  • Мнения: 1 264
Кати, съветите ти са чудесни, но при нашият мишок нещата не се получиха точно така. Спеше си в леглото до към 10 мес., след това започна да се буди често през нощта и спеше неспокойно докато не го вземех при нас на спалнята. Щом го звемех, заспиваше и не се пробуждаше повече. И така... сега си спим тримката.  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 581
Много хубави сывети. Само исках да допылня, че по принцип олекотените завивки поне при нас не се препорычват за използване докато детето не стане на 2 год поради опасност бебето да се вмыкне под тях и да се затрудни дишането. На нас сыщо много ама много ни помогна вызглавничка с която се подпира бебето да спи на една страна - има едни такива, които са специални за бебета ( едната част минава на корема, а другата на грыбчето. Иначе ако е обикновенна вызглавница сыщо не се препорычва да е в детското креватче - пак поради опасност бебето да не се обырне кым нея и да се затрудни дишането.

# 8
  • Мнения: 3 034
на мен тези съвети са ми страшно полезни! благодаря на Катя и дано се включват и още мами  Praynig

# 9
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
Дали носенето на ръце е "вреден навик" е въпрос на усещане, разбирания, конкретни обстоятелства. Същото важи и за спането в едно легло...

Има семейства, които съзнателно избират да си гушкат бебетата докато ги приспиват и да спят с тях. За някои това са незаменими мигове, които не трябва да се изпускат, а не "вредни навици". Други са принудени от обстоятелствата - някои бебета заспиват на ръце, но не и в люлка, примерно, или пък спят добре в леглото на родителите си, но не и в отделна стая или пък сами идват в леглата на родителите си като пораснат. Освен това за много кърмещи майки спането в едно легло улеснява кърменето....

Универсални решения няма. Нито пък имаме едни и същи разбирания за това кое е "вредно" и кое не; поне по някои въпроси.

Аз ще споделя моя трик за по-добро спане, освен ритуала преди лягане.  Повиването. Не стегнато около краката обаче. Новородените, които са свикнали на тясно в утробата, често се стряскат на сън от движението на собствените си ръце или просто, защото им е широко. Повиването им създава уюта на утробата.

# 10
  • Мнения: 756
напълно съм съгласна за креватче , което се люлее , но олекотените завивки , не че не се препоръчват , а направо си пише на етикега че не са за деца под една година и съм твърдо против тях .Аз не се вслушах в този съвет и взех такава , сле което още първата вечер установих че е доста опасна за детето , тъй като докато се е движел в леглото , завивиката го беше покрила целия - можете да си представите ужаса , който изпитах. Не знам как е в България , но тук постоянно те предупреждават да не спиш с детето в едно легло по никакъв повод, дори и за следобедна дрямка като постоянно посочват статистика на смърт при новородените до 6месеца и не само статистика , но и предавания с родители преживели загуба.Много ме е страх и не го вземам да спи при мен , въпреки че когато го гушкам и съм бодра това са незабравими мигове .колкото за ритуал преди лягане твърдо да - това при нас действа , хубаво е да се прилага ароматерапия и съм взела сд-та с шум на окен и матка , ръмене на дъжда , река , сешор и прахосмукачка - т.нар. "бели шумове"- те действат , но дори и обикновен часовник в близост до леглото , докато спи върши работа .

# 11
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Не знам как е в България , но тук постоянно те предупреждават да не спиш с детето в едно легло по никакъв повод, дори и за следобедна дрямка като постоянно посочват статистика на смърт при новородените до 6месеца и не само статистика , но и предавания с родители преживели загуба.
Е, с това не мога да се съглася, защото точно тук се научих да спя с детето в едно легло. Спането в едно легло се ползва масово от кърмещите майки и е установено, че тези, които го прилагат, кърмели по-дълго време. Но има определени условия, които трябва да се спазват  Peace
За ползващите английски, една листовка на UNICEF със съвети, какво да направите, ако искате бебето да спи във вашето легло:
Sharing a bed with your baby
A guide for breastfeeding mothers

# 12
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
... но тук постоянно те предупреждават да не спиш с детето в едно легло по никакъв повод, дори и за следобедна дрямка като постоянно посочват статистика на смърт при новородените до 6месеца...


Вместо да се хвърлят усилия в разубеждаване на родителите да спят с децата си, може просто да се разясняват условията за безопасност при едно съвместно спане. 

Аз също не живея в България и тук няма такова нещо, каквото описваш.

# 13
  • Мнения: 911
напълно съм съгласна за креватче , което се люлее , но олекотените завивки , не че не се препоръчват , а направо си пише на етикега че не са за деца под една година и съм твърдо против тях .Аз не се вслушах в този съвет и взех такава , сле което още първата вечер установих че е доста опасна за детето , тъй като докато се е движел в леглото , завивиката го беше покрила целия - можете да си представите ужаса , който изпитах. Не знам как е в България , но тук постоянно те предупреждават да не спиш с детето в едно легло по никакъв повод, дори и за следобедна дрямка като постоянно посочват статистика на смърт при новородените до 6месеца и не само статистика , но и предавания с родители преживели загуба.Много ме е страх и не го вземам да спи при мен , въпреки че когато го гушкам и съм бодра това са незабравими мигове .колкото за ритуал преди лягане твърдо да - това при нас действа , хубаво е да се прилага ароматерапия и съм взела сд-та с шум на окен и матка , ръмене на дъжда , река , сешор и прахосмукачка - т.нар. "бели шумове"- те действат , но дори и обикновен часовник в близост до леглото , докато спи върши работа .

Хм, хм, много странно. Thinking newsm78
Откакто сме си дошли от болницата спи само при нас. Естествено, че го слагах в леглото му, но, особено през нощта, това водеше до безспирни и неистови ревове. Така че си спи на спалнята.
Тук във форума, или по-точно в библиотеката се сещам за поне две (2) статии, според авторите на които:
 1. спането с бебето е въпрос на удобство и личен избор на семейството, нямащи нищо общо с разглезването;
2. спането с бебе способства за намаляване на процента на Синдрома на внезапната детска смърт. И подробно се обяснява защо. Друга статия пък, отново разглеждаща същия въпрос, представя мащабно и дългогодишно изследване, при което резултатът отново е в полза на спането с бебе.

По всяка вероятност ти нещо си недоразбрала. В коя страна ти казват, че не е препоръчително да спиш с бебето си, лекари ли го казват това???

# 14
  • Мнения: 9 894
всяко бебе е различно. Моето можеше да си спи и в креватчето, с обикновени обиколници/много бързо започна да се мести из леглото, ритайки, и да предизвиква ужасен шум/. Не съм чувала добри неща за олекотените завивки, така че го завивах с леки плетени  или памучни одеялца, понякога дори с хавлиена кърпа. Подпирах гръбчето с хавлиена кърпа, навита на руло. въпреки това, заради нощното кърмене, предпочетох да го взимам при мен в леглото. но заради страха ми, че може да го затисна, го слагах в бейби порт. Бейбипортът е една от най-удобните и практични вещи, които купихме - в него спеше до шестия си месец, разнасяхме го и всичко, за което се сетите. Бейби портът е мек и уютен, бебето се чувства защитено отвсякъде. Но, разбира се, и това е индивидуално.

Общи условия

Активация на акаунт