За педиатъра и ранното захранване

  • 1 319
  • 20
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 833
За съжаление се оказа, че педито подкрепя захранване от 3-тия месец със сокчета, което аз не смятам да правя. Ще захранвам след 5-6 месец, а до тогава смятам да кърмя.
Въпросът ми е как да реагирам като следващия път на консултацията ми обяснява за сокчетата - притеснява ме, че ако й кажа, че не ме интересува този начин на захранване ще спре да ми дава по- нататъка съвети и за други неща. Повечето от вас ще ме посъветвате да я сменя, но  не е в това въпроса, защото  не е гаранция, че следващия няма да е със същите разбирания.
По - скоро въпросът е дали да кимам разбиращо насреща й или да й кажа направо, че няма да захранвам толкова рано. Ако ви се е случвало подобно нещо -споделете.
Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 701
И двата варианта за отговор са подходящи,но според мен я предупреди че си си избрала такава схема на захранване.Предполагам,че може да ти даде съвети подходящи за начина на захранване на бебето,ако ли пък прояви характер и престане да дава съвети....то тогава я смени!

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 458
На мен лично винаги ми е било чудно това притеснение.Първата педиатърка беше за ранното захранване,даването на вода+захар и други подобни,но аз,я парирах още на първото ни посещение при нея,че детото ще бъда захранвано късно и сокове няма да пие,тя ме погледна и каза щом така си решила,въпреки,че за нея не било редно.За мен така беше редно и така направих PeaceПък относно съветите,които би могла да ти дава в по-късен етап не знам,защото лично аз,не съм прибягвала до съвети от педиатрите,освен ,когато е болно детето,но за захранване или гледане НЕ.

# 3
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Ами и поето педи е такова, затова я лъжех какво давам и какво не, но си записвах каквото ми казва за всеки случай.

Може да й кажеш, че си решила да захраниш по-късно. Аз не исках да се разправям допълнително.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 252
И аз имах същите страхове, но предпочетох да кажа на педката какво мисля да правя. Подкрепи ме за кърменето като чак в петия месец спомена, че мога да започна захранване, на което и отговорих, че ще е най-рано след 2 месеца. Каза, че явно зная какво правя и повече не ми е задала въпрос дори какво яде детето. Говори с педиатърката и и обясни какви са плановете ти, за да може да дава адекватни съвети. Peace

# 5
  • Мнения: 1 691
Първия път учтиво я информирах, че смятам да захраня късно. Тя май не ме чу, защото продължи да ми обяснява как да кърмя под час, кога колко сокче да давам и т.н. Втория път пад се опитах да обясня какво правя, а третия вече просто кимах разбиращо с глава. Не лъжех. Просто оттогава избягвам разговорите за храненето и си карам както си знам. Казвам й горе-долу това, което иска да чуе: "Яде ли жълтък през ден?" - "Почти през ден" (тоест 2-3 пъти месечно по няколко трохички в началото), "Минахте ли на 5 хранения дневно?" - "О, да!" (но не споменавам 10-те кърмения на поискване) и така.

# 6
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Педиатърката на синът ми се оказа изключително свестен човек, въпреки, че ако съдим, по това, че е била мой педиатър, определено си беше от старата генерация, НО ''в момента ранното захранване е абсолютно непрепоръчително, защото всичко, което консумираме е пълно с нитрати, токсини и всевъзможни вещества, които детският организъм нито може да преработи и изхвърли, нито директно да изхвърли,и те се натрупват в него, изчакайте със захранване, колкото Ви е възможно повече, минимум 6 месеца''
За сметка на това личният лекар на синът ми, абсолютно противоположно обяви, че на 2 месеца трябва да му давам сокчета.Категорично отказах, въпреки, че той не се спря да ми о пява, колко грешно гледам детето си и как ще получи анемия.Последният път, когато водих малчо за профилактичен преглед, призна, че това е най - силното и здраво дете, което е срещал в цялата си практика!Съвети повече за отглеждането на детенце от него не получих Grinning

# 7
  • Мнения: 398
 И нашата беше така.И като ми каже пюре и аз добре , добре и следващият път като ме пита си казвам честно ,че не съм дала още.Така на втората консултация спря да ми два съвети ,а само ме пита " И сега какво похапва това момче , та така бързо расте" и само повтаря "Мама дава много добре" и вече не ме гледа мръсно ,че не спазвам съветите и за ранно захранване.Даже с любопитство ме разпитва кое , кога ,как.

# 8
  • Мнения: 553
Вижте сега, лекар не се лъже, още по-малко за бебенце.
 Иначе ако да не дава Господ, детето се разболее, от нещо по-сериозно от настинка тя няма да може да реагира адекватно. А и после или в такъв момент да трябва да й обясните че месеци наред сте я ЛЪГАЛИ вече е повод да ви се сърди. Докато за вашето решение как да си храните детето няма това право, дори и да не е съгласна, да изразява неодобрение и т.н.

Мойто джи пи също като я слушам е за ранното захранване и смятам да й кажа че НА МОЯ ОТГОВОРНОСТ ще захраня детенце късно, поне след края на 6тия месец, ако не и по-късно, защото точно тогава ще са жегите, и не смятам да захранвам посред юли август, та може и ранната есен на 8-9 месеца да го захраня детето...

Наскоро баба ми случайно стана дума и сподели че баща ми, който е най-здравия човек когото познавам, /с години дори хрема не е хващал, дори всички около него да се натръшкат/ е бил САМО на кърма първите 8-9 месеца, а после като е почнал "да гледа гладно храната" му е давала направо от масата, по мъничко и постепенно от всичко според сезона.

# 9
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Аз предваритело си избрах педиатър, който подкрепя продължителното кърмене и късното захранване ( при това от този форум ).

Ако не си харесваш педиатъра - просто го смени !

# 10
  • Мнения: 629
Можеш да избереш няколко варианта.
Единият е да смениш педиатъра. Разгледай тук във форума списъка на педиатрите, които подкрепят дългото кърмене и късното захранване. То всъщност не е късно, а нормално ама това е друга тема.  Grinning
Другият вариант е да се настроиш за битка. Порови се за инфо, свали си го на компютъра и си извади основните неща в някакъв файл. Със съответните обяснения разбира се - кога се дава сок и защо не се дава по-рано. Кога се въвеждат съответно месо, яйца, сурови плодове - и защо не се прави по-рано. Какви са препоръките на СЗО - и защо са такива. И така, за каквото се сетиш по абзац-два-три. И като отидеш при педиатърката и тя ти каже - сега тука... сокчета, пюрета, каши, ... глупости. Ти си вадиш феманчето от няколко странички и започваш... "Ами аз понеже искам да направя най-доброто...Та затова чета... И ето тук намерих някои неща, които ми се виждат логични, но все пак да ви попитам като специалист...." Има някакъв шанс (не знам колко голям) педиатърката ти да вземе да се светне, да започне да чете или поне да слуша новостите от теб и после да ти ги препоръчва  Laughing А другият вариант е да тропне с крак, да се тръсне и да отрече всичко, и да си кара по старата схема. Тогава е ясно, че няма какво да направиш. Или я сменяш на юни с друга, или като ти каже въведи не знам си коя глупост - "добре", даваш ли вече еди си какво "даааа, е не винаги го иска, но яде по малко" и така  Laughing

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Аз мисля, че ще постъпиш правилно, ако и кажеш истината. Но в никакъв случай на висок тон и кавгаджийската. Просто тихо и кротко и обясни, че се интересуваш от новите тенденции на захранване и наблюдавай нейната реакция. Моето педи също ме караше да давам сокчета от втория месец, но аз и казах, какво смятам да правя. От там насетне спря да ме пита дали давам сокчета...., мисля че ако е разумна жена ще те разбере. А за в бъдеще ако видиш, че това наистина се отразява и на съветите по отношение на други теми ще трябва да я смениш или просто да и нямаш доверие и всяка нейна диагноза да консултираш и с друг лекар. Но аз лично не мисля, че ще се стигне до това. Давай смело пък каквото сабя покаже.

# 12
  • Мнения: 728
На мен днес ми се случи същото-синът ми е на 2м. и 2дена и след рутинния преглед,педиатърката,каза,че вече трябва да започна със сокчетата,при което аз и отговорих,че смятам да захранвам по-късно,а тя ми казва:Ами,добре тогава,започни сокчетата след 15дена,аз отново и отговарям,че искам по-късно захранване,а тя упорито ме съветва:Добре,тогава най-късно в 3месец да въведеш сокчетата.Накрая кзах:Добре,само,за да не се разправяме,а на следващата консултация мисля,че отново ще си говорим като на развален телефон,но и няма да я лъжа

# 13
  • Мнения: 5 401
Ами да, случи ми се точно когато Каби беше голям колкото твоето бебе. Аз много си харесвах педката, защото ни беше семеен лекар и винаги е подхождала с разбиране и загриженост към нашето здраве. Но когато спомена за сокчета, й казах директно, че това е неприемливо за мен, че държа на кърменето и късното захранване. Нейният отговор беше, че захранване не е даване на сокчета, а въвеждане на зеленчукови пюрета.  ooooh! Поговорихме малко и на мен ми стана ясно, че ако искам добър педиатър за детето си трябва да кимам разбиращо с/у нея и да я заблуждавам. Взех това решение и така минаха няколко месеца. На всяка консултация тя ме питаше какви сокчета съм дала и аз най-безочливо я лъжех. На 4-тия месец Каби имаше кръв в пампата и тя предположи, че е от поредното сокче - оказа се АБКМ.

Междувременно се случиха няколко недоразумения м/у нея и мен, заради които реших, че е дошло време да я сменям. Намерих си нова педка, която разпитах предварително и информирах, че захранването ще започне на 7 месеца, че ще кърмя колкото си време искам и т.н. Сега съм много доволна от нея, защото нито се налага да я лъжа, нито да тръпна в кой момент разбиранията и знанията ни ще се пресекът.

Та, с две думи извода от моето поредно многословие е, че по-добре педиатъра ти да знае истината за начина, по който отглеждаш бебето си, за да може да ти дава адекватни напътствия и съвети, както и да изписва медикаменти, ако се разболее и т.н. Вече е късно за смяна, но можеш да потърсиш до началото на юли педиатър, който ще подкрепи кърменето и късното захранване, ако с твоя не се разберете.

Успех!   bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 12 201
  Именно затова още докато бях бременна се опитах и открих педиатър, който е ако не за сто процента късно захранване, то поне е чувал. След като поговорих с нея, нямаше никакъв проблем да захраня след шестия месец с неиното съгласие и одобрение. Оставам с впечатлението обаче, че тя още от началото схвана че аз ще правя каквото съм решила. Знае че кърмя например, каза че няма нужда от вода и дотук. Никога не ми е давала, а и аз не съм искала съвети за кърмене под режим или на поискване. От шестия месец се разбрахме да почнем захранването и отново дотук. Просто ме пита дали ядат вече твърда храна и е достатъчно за нея че си се развиват и качват нормално.
   Тоест съвета ми е все пак първо да поговориш с нея и да се опиташ да и обясниш твоята позиция по въпроса, след което ако не успееш да вземеш решение дали все пак няма да си по-спокойна ако я смениш или пък да се направиш че си съгласна с нея и си почнала сокчетата. Когато бебчо стане на годинка вече няма да има проблем реално и нужда да се лъжете, така че всъщност е въпрос на няколко месеца  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт