Много съм разочарована от карловската кухня :(

  • 577
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 517
Днес за първи път взехме храна от тукашната кухня. Макар че отдавна знаех, че не става, пак се изкуших да се запишем, защото ми е много трудно всеки ден да измислям и готвя храна за Маринка. Та днес менюто се състои от някаква супа, състояща се от вода със застройка и 2-3 зрънца ориз, второто пък е някаква манджа със салам  Imp - нещо, което мислех, че е почти табу за малките деца; а десертът е мляко с ориз, който обаче много прилича на рядък крем, понеже и в него оризът почти липсва. #Cussing out Иначе е евтино, ама бива ли такова нещо - че с това ще храним децата си на годинка - две (някои дават и на по-малки деца). Освен това се записваш за цяла седмица и ща не ща ще вземам да края.
Знам, че повечето от вас готвят сами на децата си. Но не знам, как намирате време и идеи, че и продукти - сега още няма много зеленчуци? Ние досега бяхме на пюрета и отскоро преминахме на преходна храна, но ми е много трудно. Само картофи с пилешко или кайма ми идват наум да готвя. Почти съм отчаяна.  Cry Как се справяте вие?

# 1
  • Мнения: 3 042
Сега ще ти нахвърлям няколко идеи - разни огретени, ориз с моркови, ориз с броколи, ориз с тиквички, зелен боб, картофи с грах, картофи с моркови, мусака, грах с моркови, леща, боб(малко по-късно), картофи с царевица, чушки пълнени.
Аз приготвям 3-4 порции и едната яде този ден, а другите ги замразявам в отделни кутийки. Редувам ги, прибавям месо, риба или жълтък.
По същия начин правя супа - леща, рибена, пилешка, зеленчукова( с разл. зеленчуци вътре).
Продуктите са ми домашни( от баба на село) или замразени, някои от пазара.
Вече ще я приобщаваш към вашата трапеза - готви с недразнещи подправки, без запръжки, с по-малко сол. Моят бубулек вече се опитва да яде сам - засега само по пода ръси, но имаме 2-3 попадения с пълна лъжица в устата. Даже някой път иска и мен да храни.
Хайде, не се шашкай с храната!

# 2
  • Мнения: 1 517
Идеите са добри, но аз нямам фризер, трябва всяка сутрин да готвя нова манджа, вместо да излезем на разходка примерно. И за следобед, и за вечерта да мисля какво да давам... Аз за нас трудно да измислям всеки ден ядене, какво остава за нея.  ooooh! Нито имам запаси от замразени зеленчуци, нито месо - всеки ден да мисля, да пазарувам, да готвя...  ooooh!
То другото как да е на тая кухня, ама този салам ли е, кренвирши ли са, направо ме ужасяват. Всъщност по мириса ми приличат на кренвирши на "Кен". Как мислите, толкова ли са вредни? Не знам вече какво да мисля и аз.  Tired

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Пети, към тази възраст започнах да готвя заедно, т.е. готвя подходящи за детето продукти без сол и пипер, както и други люти подправки (но слагах куркума и сладко къри), вадех порция за нея, после подправях за нас. Нейната част пасирах колкото трябва, или намачквах. На другия ден на обяд можеш да даваш същото, както на вечеря от вчера - 12 часа в хладилника нищо му няма.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 952
Пети, ако нямате фризер можеш да ползваш камерата на хладилника. Дори да е от тези старите с открити "реотани" на камерите пак можеш да съхраняваш храната два-три дни.

# 5
  • Мнения: 1 517
А на тази възраст може ли да се дава вече прясно мляко под форма на кремчета, грис и т.н.? А цели яйца - с белтъка, ако й готвя (не че вече не е яла такива неща, ама да питам)? А боб, леща откога? Всъщност аз купих белени боб и леща, даже леща правих веднъж, но не я хареса. И за свинското месо се чудя. Въобще трябва ли още да се внимава с храните или смело да давам (естествено без разни там колбаси, или храни с консерванти и оцветители)?

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Мляко под такива форми и добре сварен белтък може (тя няма никакви алергии, нито фамилни обременености, нали така). Боб и леща - да, ама с ципите какво ще правиш? Даже и пасирани се усещат, на боба най-вече. По-добре белени, с повече зелени подправки.
А свинско не бих дала - от принципа просто, тежко и нездравословно месо е.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 952
Варивата на детенцето можеш да белиш на ръка като се посварят и люспата се отдели - става дума за 10-15 бобчета. Аз така правех на вашата възраст, но май и само тогава съм готвила варива  Mr. Green  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 6 243
"Кен" е старозагорско производство и от разни проверяващи органи (от типа на ДВСК и ХЕИ) съм чувала само суперлативи за качеството на тяхното производство. Хигиената се спазвала. Само че не знам дали и при технологично чисти и правилно приготвени продукти не е много рано да се плющят кренвирши в храна за малки деца, че и бебета. Все пак в кренвиршите се слагат пълнители, има висок % мазнини. Ако по принцип не си против даването на колбаси, тези на "Кен" са добра алтернатива. Ама нашите патета са още малки.

за манджите: и аз готвя вече без сол и без силни подправки (май само чубрица слагам смело) и после й намачквам храната - така й давам печено пиле с картофи, гювеч от зеленчуци с пилешко, заек с ориз и зеленчуци, пак печени на фурна картофи със сирене. За сега избягвам доматите, но като излязат пресните на лято, ще почна да й давам, така ще мога да поразширя малко диапазона на манджите.

# 9
  • Мнения: 1 517
Днес дадоха малко по-хубава храна (в смисъл, че беше с пилешко), но пък като я пробвах, установих, че слагат сол. Ще вземам да края на седмицата, като имам купони, после ще видим.
А за боба и лещата - аз намерих в един магазин готови белени. Леща веднъж й готвих, ама не беше във възторг. Боб още не ми се дава. Просто исках да питам.

Общи условия

Активация на акаунт