Рождените дни на порасналите деца

  • 2 096
  • 26
  •   1
Отговори
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Как ги празнувате?

Поводът да попитам е наближаващата 16-годишнина на големия син на любимия и назряващата по тоя повод драма.
Скъпият предлага момчето да си покани приятелите на интересно за тях място (боулинг, клуб, дискотека) и да го отпразнуват сами, което ми се струва нелоша идея, предвид възрастта им.
Бившата му обаче си представя и този рожден ден като продължение на традицията за събиране на баби, стринки, лели и др. роднини от двете страни на еклектичен принцип в домашни условия или на заведение, което ако е било до някаква степен удачно, докато децата бяха по-малки, сега едва ли е така. В последните няколко години сбирките от този тип по такива поводи се превръщат във всичко друго, но не и в празник за детето, което се оказва като материал между чук и наковалня, т.е. между ехидни забележки и подмятания от едната рода към другата и злобни погледи през масата.

Тези от вас с попораснали деца, споделете малко опит, ще съм ви благодарна Peace.

# 1
  • Мнения: 1 809
Ами аз нямам опит,но съм твърдо за идеята да се празнува някъде с приятели.100% съм убедена,че празнуването  в стил  родова среща,няма да е весело прекарване за момче на 16г.Така мисля аз Peace

# 2
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
не съм с такива
но за да запуши устата на маман да направи сбирка, а после за вечерта да организира купон за децата /прощавай ако си позволявам такъв съвет но съм останала с впечатление, че няма да е особено невъзможно от материална гледна точка/
събиране на рода у дома - за маман да си излее забележките, и после купона за децата да си възвърнат психическия комфорт - може да е мнооого късен обяд който директно да премине в тяхната си вечеря - те.е да сотят час-два и да трябва да отидат на събирането - така родата може да се плюе на воля , а те ще трябва да идат на купона нали?

# 3
  • София
  • Мнения: 6 999
Хех... Чий рожден ден е това? - На детето нали?

Твоя мил да говори с бившата си и да й напомни, че на 16 човек вече има право на някакво мнение...
Младежа купонясва както си иска. Маман като й харесват семейните сбирки - да си ги прави.

С изключение на 1-вия рожден ден на дъщеря ми - повече баби, дядовци и прочие не съм канила. Празникът е за детето, а не за роднините му.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 477
Е, стига бе..то на 16 години си е вече голям човек! Какви баби, какви стринки?! то аз на дребната вече не правя купони с лели и стринки, какво остава за пуберите! Ако толкова иска майката - да си събере родата и да си изпразнува....Аз лично сега правя един рожден ден в градината - там е суперяко за малката...а втория - в къщи, като каня мои приятели за сега, които дребната много обича и става щура забава!

# 5
  • Мнения: 9 990
Всъщност аз Никога не съм канила до момента баби и прочее рода.Празник има детето, в частност и аз, докат е малко и сантиментите по около раждането са  ми пресни.Та-докато беше по-бебе-у дома с още няколко бебета.Сега е вече по-големичка и ще е в клуб.Но идеята е, че тя си кани другарчетата, с малко помощ от моя страна.Едва ли на 16 ще седне с тетките на софра.... Thinking

# 6
  • Мнения: 623
Аз преди две години, като навърших 16 не исках никакви роднини, а само приятели.
Какви са тези неща  newsm78, на 16 си става як купон, само му разчистете апартамента (ако е къща още по-добре) и гледай, какво става

# 7
  • Мнения: 2 274
И аз да се присъединя- безумно е на 16 години детето да бъде тормозено с роднини...След третата година - само детски купони.

# 8
  • Plovdiv
  • Мнения: 612
Недей се тревожи предварително, едно 16 годишно момче просто  няма да  пита майката какво иска. Или по-скоро ще стане така, че стринки, баби и чичанки ще си гостуват без да присъства рожденника. Нормално е на тази възраст да си празнуват сами с приятели.

# 9
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз пък винаги съм имала като дете и купон с роднини и купон с приятели
не виждам защо роднинсикте партита ви притесняват? вие не обичате ли семействата си - баби, дядовци, лели, вуюйчовци?
извинявам се за коментара но ми се видя някак странно - мислех си че една от хубавите български черти е семейната сбирка - винаги съм се възхищавала на огромните италиански тип семейства....

# 10
  • Мнения: 623
аз пък винаги съм имала като дете и купон с роднини и купон с приятели
не виждам защо роднинсикте партита ви притесняват? вие не обичате ли семействата си - баби, дядовци, лели, вуюйчовци?
извинявам се за коментара но ми се видя някак странно - мислех си че една от хубавите български черти е семейната сбирка - винаги съм се възхищавала на огромните италиански тип семейства....

Никой не го притесняват роднинските партита, става въпрос за това, че на въпросният тийнейджър ще му е далеч по-хубаво на парти с връстници, а не с роднини.
А тук повечето, освен семействата си обичат и децата и гледат да им е хубаво Simple Smile

А семейни сбирки, магат да се правят, по доста поводи, че и без такива дори

# 11
  • Мнения: 9 990
аз пък винаги съм имала като дете и купон с роднини и купон с приятели
не виждам защо роднинсикте партита ви притесняват? вие не обичате ли семействата си - баби, дядовци, лели, вуюйчовци?
извинявам се за коментара но ми се видя някак странно - мислех си че една от хубавите български черти е семейната сбирка - винаги съм се възхищавала на огромните италиански тип семейства....

Не ме притесняват, защо така реши?Досадно е по-точно казано.И скучно.И много зависи от "семейството".Типа италианско семейство не прилича на БГ такова, особено по рождени дни на тийн.Именно тук робуваме много повече, отколкото трябва на рода, кръв и подобни бла-бла, които в този подфорум са доказателство,, че често не значат нищо.

# 12
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Проблемът на роднинските сбирки в случая (на любимия частния, но може би по принцип е така, когато се съберат на едно място роднини на разведени родители) е, че обикновено се превръщат в другарски съд - все се намира някой да пусне реплика не на място, друг решава да отвърне и се получава едно нещо... като нищо общо с повода за събирането.
'Децата' хич не са малки вече, едва ли им е приятно да са свидетели на такива неща.
И при положение, че може да им се спестят, не виждам защо трябва да се настоява за обратното.
Надявам се младежът да прегърне идеята за самостоятелно празнуване Simple Smile.

# 13
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз все пак съм и за двете

не е въпроса в децата - ако ги питаш те може въобще да не могат да оценят виждането с баби дядовци особено като са на 16 и вече гледат под полите на момичетат
но за мен родителите са тези които ще изградят ценности
за мен семейните сбирки са задължителни точно за рожденните дни - вминаги може да се иде на купон или на друго парти, но близките - всеки миг с тях ни е дар и никога не се зане ако изпуснеш мига дали няма жестоко да съжаляваш

но РАЗБИРАМ конкретния случай
разбирам и тук някои нежелаещи да събират рода, която с нищо не е допринесла за тяхното и на децата им щастие
но нима няма нито един от вас чиито близки заслужават да са на рд на внучето си? това ме учуди, за факторите водещи до нежелание за такива неща знам...просто ме учуди че ни един няма от вас желание да е с родата....

# 14
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
почувствах се като недорасъл тинейджър сред вас и се запитах къде е истината Wink
та затова го коментирам не за друго - някак се почудих в мен ли е проблема, у вас ли, или някъде другаде.....

Общи условия

Активация на акаунт