Зелен покрив

  • 4 456
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 60
здравейте,

не знам дали сте обсъждали тази тема досега, така че ако сте го  правили, моля, дайте ми линк, за да не ви занимавам отново.
ще бъда благодарна за всякакви споделени мнения и най-вече опит.
в момента строим къща. на нашето семейство се полага тавана. а с него върви и покрива. та, хрумна ни идеята да си направим "равен" покрив, който да превърнем в градина - хем кеф за нас, защото двора ще ни е на покрива, хем еко - ще направим един вид "градинка" в квартала.
питането ми е - някой от вас правил ли е досега нещо такова? има ли познати, които да са правили? на запад става все по-модерно и се прави вече доста масово, но доколкото прочетох в българия все още не е много популярно. намерих из нет-а няколко фирми, които предлагат изграждането на подобен "зелен" покрив, но разбира се нямам идея към коя е най-добре да се обърна.
и още - очевидно е доста скъпо подобно начинание, поради което подозирам, че може и да не можем да си го позволим. но чух, че може да се кандидатства по някакви държавни програми  и те да финансират някаква част от такъв проект, тъй като е с еко насоченост. за съжаление, информация за това из интернет не откривам.
ще бъда благодарна на всеки, който сподели някакво инфо по въпроса.
благодаря и хубав ден.

# 1
  • Мнения: 2 037
Виждала съм подобна къща на някакъв известен архитект. Там покрива беше затревен, но под наклон.
Моето мнение е, че изпълнението на равен покрив, освен това ако му сложиш отгоре и тревен килим, си е огромно предизвикателство към изпълнителите на всички хидро и топлоизолации. Освен това този покрив е доста тежък (залесения). А впрочем нали имаш двор?
Ако ти се иска зеленина, оформи някакъв кът, покрит, нещо като тераса.
Масово хората разбиват луксозни тераси и ги правят пак, защото им тече в хола, който е под тях.
Ако имаш добър проект и изпълнители, по принцип може и да стане.

# 2
  • Мнения: 60
много благодаря за отговора.
двор имаме, но той е много малък и не много приятен за ползване, откакто от всички страни построиха 6-етажни кооперации - демек захлупен е от тях. затова ни се искаше да си направим двор на покрива, отъкъдето има гледка.
знам, че трябва много да се внимава с изпълнението, за да стане добре, но може да стане. идеята ми беше ако някой може да препоръча фирма изпълнител, но явно наистина все още тук не е много навлязла тази технология.

# 3
  • Мнения: 2 037
След като сте "захлупени" от всякъде от други блокове, дали е добра идеята да им се явиш на всички тях по бански "на тепсия"? Една голяма, озеленена и поне частично покрита тераса си представям някак си. С барбекю, градинска мебел, въобще както си трябва. Аз съм в къща, но близо до нас направиха блок, на покрива има нещо от сорта, на това, което ти предлагам. Може да ти го снимам. За сега няма никаква зеленина.  Само дай на лични някакъв мейл адрес, че нещо не съм гледала как се качват снимки тук.

# 4
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
За съжаление не помня къде гледах това, но доколкото си спомням, покрива си имаше наклон, за да се оттича водата. След хидроизолацията имаше някаква дренажна посипка, след това почва и след като са нахвърлени семената се поставя мрежа, която да държи израсналата трева, за да не я отнесе вятъра.

# 5
  • София
  • Мнения: 53
Има специални системи за "зелени покриви", за съжаление в момента не мога да те насоча конкретно. Ще ти кажа само, че трябва да се изпълняват стриктно от специалист, със всички необходими материали, и също, че са доста скъпи. Иначе идеята е страхотна. http://www.savour-garden.com/index.html

# 6
  • Мнения: 3 830
Трудно начинание. Знае ли някой мъж за тази ти идея?

# 7
  • Мнения: 392
Всъщност под темина "Зелен покрив" се разбира изцяло покрит с растителност покрив, почти винаги - скатен. Това означава, че се използва зеленината (тревни смески, за храсти и дървета не съм чувала) за да се подобри топлоизолацията на покрива и да се постигне "зелен ефект" - някаква вегетативна площ. Но това не е използваем покрив.
На вас по-скоро ви трябва покривна градина - плосък покрив (2-5% наклон все пак за отводняване) с декоративни настилки и отчасти озеленен с растителност, разположена в отделни съдове, изградени на място клоцове, или по-големи съдове.
Това не е невъзможна задача, дори би могло и да не е безумно скъпо. Разбира се още при проектирането на сградата архитектът и конструкторът трябва да оразмерят и направят спецификация на покривната плоча, така че да е в състояние за поеме предвидения товар, както и да са заложени още в проекта всички необходими изолации, противокоренови мемрани и др.  Най-добре е да се търси контакт с ландшафтен архитект още при проектирането на сградата, защото си е сериозна работа.
Аз бих препоръчала http://gld-garden.com/

# 8
  • София
  • Мнения: 53
Може да се направи истинска градина с трева, храсти и дори дървета, напълно използваема с пейки и т.н. Конструкцията разбира се трябва да е сметната за това. В зависимост от дебелината на почвения слой е и видът растителност.

# 9
  • Мнения: 75
работих в магазин за строителни материали. виждала съм в продуктовия каталог на оркикем как се изгражда такъв покрив обяснено е простично със снимки и схеми през какви етапи се минава и какви материали са нужни. данните от каталога са само ориентировъчни- кое, как, кога, с какво. за всеки конкретен случай(обект) е нужен проект.

# 10

Общи условия

Активация на акаунт