Защо сте избрали да говорите на децата си на Български език?

  • 20 253
  • 243
  •   1
Отговори
  • Мнения: 63
Какви са вашите причини, плюсове и минуси за това да говорите/ учите децата си на Български език? Каква практическа полза мислите, че ще имат от това?

По каква система ги учите? Смятате ли да ги учите и да пишат и четат на Български? А, да ги запознавате с Българските писатели, кино, театър, култура? Освен с вас има ли с кого другиго да практикуват езика?

И последен въпрос - на каква възраст проговориха (с цели изречения) децата ви и на какъв език?

# 1
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Защото това е майчиния и език. Ще я уча да чете и пише като му дойде времето.

Каква практическа полза мислите, че ще имат от това?

Според мен това е излишен и безсмислен въпрос.

# 2
  • Мнения: 3 521
Какви са вашите причини, плюсове и минуси за това да говорите/ учите децата си на Български език? - Ами аз съм българка, каква по-ясна причина за това, плюсовете и минусите са, че ще може да разговаря с мен и с родителите ми.Каква практическа полза мислите, че ще имат от това? Ще владее още един език.

По каква система ги учите? За сега няма никаква система - детето ми е малко и се ограничавам до разговори и четене на книжки.
Смятате ли да ги учите и да пишат и четат на Български? ДА. Смятам да я науча да чете и пише на български

А, да ги запознавате с Българските писатели, кино, театър, култура? Естествено. Българската история е невероятно интересна, моята работа е да предам на детето ми желанието да се запознае с нея. С някои от писателите и филмите-да, с други - само, ако ни остане мнооого свободно време.Освен с вас има ли с кого другиго да практикуват езика? Не. Баща и също учи български, но все още не е подходящ за практика.

И последен въпрос - на каква възраст проговориха (с цели изречения) децата ви и на какъв език? Януари ще навърши 2 години вече съставя изречения с по 3 и повече думи и на двата езика. Още не е започнала да ги смесва, но с този проблем ще се оправям, когато/ако  дойде.

п.п. Да се досетя ли,че си в ЮСА?!

# 3
  • Мнения: 1 329
Много странно зададен въпрос.

Защото това е майчиният език на детето. И защото владеенето на още един език само би го обогатило. Същото се отнася и за писането, четенето, интереса към историята. И не на последно място защото не искам да ограничавам детето с моят избор за държавата в която сме в момента, с един бъдещ избор на детето като порасне. Може да реши да живее в България, да работи за България. А и детето трябва да знае какви са му корените, дори и да е от смесен брак.

# 4
  • Мнения: 1 909
В началото ползата беше преди всичко.... за мен Grinning Докато се появи сина ми нямаше с кого и на кого да говоря български. А иначе - просто мисля, че няма нищо по-естествено от това детето да учи майчиния си език. За ползата точно от българския сами ще си решат някой ден, но един език в повече още от бебе е полезно за всяко дете. През лятото ходи в България и си има там приятели, започват да си пишат...

Вече знае да пише и почти чете на български, без някаква определена методика. Правим упражнения в български детски списания, четем книжки. Ще ги запознавам, разбира се, с българска литература и т.н., доколкото е възможно. Мисля да дам основите, а когато попораснат, сами ще си решат дали да продължават.

# 5
  • Мнения: 249
 Shocked ама 4е въпрос

# 6
  • Мнения: 1 294
Цитат
Какви са вашите причини, плюсове и минуси за това да говорите/ учите децата си на Български език? Каква практическа полза мислите, че ще имат от това?

Що за въпрос? Половината семейство на детето ми е българско, как ще говори с баба и дядо, братовчедите си ако не знае български?
Практическата полза е голяма - едно, че един език повече е богатство, второ - педиатрите казват, че едно дете израствайки с 2 езика развива мозъка си по-активно и после учи по-лесно.
По другите въпроси - още не съм стигнала до там.

Последна редакция: пт, 14 дек 2007, 11:33 от palachinka

# 7
  • Мнения: 508
Защо сте избрали да говорите на децата си на Български език?


3ащото сме българи Grinning

# 8
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
ами бг съм, как ще му се глезя като майка, с вси4ките там сонорни и тем подобни му4ения, гъди-гъди, дзак, гу, дрън, бръм, ох и ах! ами като запея, първо ми идват и то в огромно коли4ество песни и стихотворения на бг от ясли, градини, даскало и репертоар от поколения бг! това не може да  ми го даде нематерния език! народните песни!освен това тя  и бг, има роднини бг, освен,4е езикът е богатство, но за мене  е и необходимост!

# 9
ами не мен пък изобЩо не ми идва естествено да му говоря на български език, въпреки 4е съм българка....
понасилвам се малко напоследък заради о4евидните предимста в обЩуването с родата, той проявява интерес, но определено неговият език е италианският
системите и методите сама си ги изграждам според ситуацията и интуицията , теориите на предиатрите в слу4ая слабо ме интересуват, тъй като до преди няколко години са били съвсем разли4ни....
има страШно много фактори, които оказават влияние, така 4е е доста ограни4ен този категори4ен отговор на мнозинството
   

# 10
  • Мнения: 3 521
gioia, това значи ли, че италианският ти е абсолютно перфектен? Embarassed

# 11
gioia, това значи ли, че италианският ти е абсолютно перфектен? Embarassed

Grinning 4ак абсолЮтно перфектен не вярвам да ми е, заЩото и на самите италианци не им е, но просто ми е много по_естествено да говоря на италиански в ежедневието си.  не си ходя 4есто в бг, нямам дълги бг гости, не гледам бг телевизия и не 4ета бг книги.... имам силно ограни4ени контакти с българи
този форум ми осигурява ежедневния допир с българското, а тук пиШа от около година ...

# 12
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
ами не мен пък изобЩо не ми идва естествено да му говоря на български език, въпреки 4е съм българка....
понасилвам се малко напоследък заради о4евидните предимста в обЩуването с родата, той проявява интерес, но определено неговият език е италианският
системите и методите сама си ги изграждам според ситуацията и интуицията , теориите на предиатрите в слу4ая слабо ме интересуват, тъй като до преди няколко години са били съвсем разли4ни....
има страШно много фактори, които оказават влияние, така 4е е доста ограни4ен този категори4ен отговор на мнозинството
   

иденти4на ситуация. абсолЮтно насилие над себе си правя, за да и говоря на български и не знам до кога Ще продължа. с голямата приклЮ4их към 3/4 години, съответно тя на бг знае някоя песни4ка, но нито говори нито разбира.
единствената ми при4ина, е 4е уж се развивали мозъ4ните клетки, но предполагам, съЩествуват и други методи... не ми се струва, 4е едноези4ните деца са недоразвити в този смисъл Mr. Green
имам и неприятното 4увство, 4е ако май4иният ми език принадлежеШе към по_разпространени такива, сигурно Щях да настоявам пове4е, виждайки някаква "полза".

# 13
  • Мнения: 249
И аз не гледам българска телевизия, не познавам българи в Норвегия, 4ета български книги само на плажа в България, говоря от 2001 само английски и норвежки, и на мен ми е неестествено да говоря български първите 1-2 дена като стъпя на българска земя 1 път в годината, ама това какво об6то има ....  newsm78

# 14
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
И аз не гледам българска телевизия, не познавам българи в Норвегия, 4ета български книги само на плажа в България, говоря от 2001 само английски и норвежки, и на мен ми е неестествено да говоря български първите 1-2 дена като стъпя на българска земя 1 път в годината, ама това какво об6то има ....  newsm78



ми има обЩо, заЩото не е спонтанно и естествено.

Общи условия

Активация на акаунт