Консервиране на домашни пюрета?

  • 15 773
  • 9
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 322
Здравейте!
Искам да попитам дали някоя от вас знае как се стерилизират (консервират) домашно приготвените зеленчукови пюрета. Дъщеря ми отказва да яде купешки, без значение български, вносни... какво ли не пробвах... Cry  А идва сезонът на постоянните разходки, не ми се иска постоянно да се съобразявам с часовете за хранене (а и интервалът е достатъчно малък).
Бяха ми казали, че като насипя пюрето в бурканчетата, стерилизирам 20 мин., ама не си спомням точно. А и не зная каква е трайността на едно такова пюре....
Надявам се някой да знае!

# 1
  • София
  • Мнения: 15 198
Трябва да сипеш пюре до определено ръбче на бурканчето. Виж готовите пюрета, за да се ориентираш докъде. След това дсбре затворени бурканчетата се поставят легнали в съда, в който ще вариш, покриваш с вода и врят така 25 минути (аз толкова ги държа-така зн0ам от мвайка ми). Така стерилизирани бурканчета аз държа в хладилника. Най-дългото време от приготвянето до яденето ми е било 2 седмици. При отваряне капачето трябва да изщрака.

# 2
Благодаря, Vivi
Ама защо легнали? Не може ли прави (ако водата покрива капачката)?
Кажи от какво правиш пюрета за стерилизиране? Може ли от всичко? Конкретно за спанака знам, че ако престои - става токсичен.....

# 3
  • София
  • Мнения: 15 198
Цитат на: Anonymous
Благодаря, Vivi
Ама защо легнали? Не може ли прави (ако водата покрива капачката)?
Кажи от какво правиш пюрета за стерилизиране? Може ли от всичко? Конкретно за спанака знам, че ако престои - става токсичен.....


Ами не знам дали това е достатъчно добра причина Rolling Eyes , но така е необходима по-малко вода, за да ги покрие и по-бързо завира. Пък и аз консервирам най-много по 3 бурканчета наведнъж, така че ако трябва да стоят прави нямам подходящ съд Embarassed
Предполагам, че си права-важното е водата да покрива капачката.
Аз съм стерилизирала от всичко, което съм правила. Използвала съм пилешко месо, картофи, моркови, тиквички, карфиол, чушки, ориз, броколи, грах. Жълтъкът добавям пресен-след като отворя бурканчето, т.е. не съм го консервила с пюрето. Риба не посмях да стерилизирам. За спанака не знам-не съм правила.

# 4
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Vivi
Цитат на: Anonymous
Благодаря, Vivi
Ама защо легнали? Не може ли прави (ако водата покрива капачката)?
Кажи от какво правиш пюрета за стерилизиране? Може ли от всичко? Конкретно за спанака знам, че ако престои - става токсичен.....


Ами не знам дали това е достатъчно добра причина Rolling Eyes , но така е необходима по-малко вода, за да ги покрие и по-бързо завира. Пък и аз консервирам най-много по 3 бурканчета наведнъж, така че ако трябва да стоят прави нямам подходящ съд Embarassed
Предполагам, че си права-важното е водата да покрива капачката.
Аз съм стерилизирала от всичко, което съм правила. Използвала съм пилешко месо, картофи, моркови, тиквички, карфиол, чушки, ориз, броколи, грах. Жълтъкът добавям пресен-след като отворя бурканчето, т.е. не съм го консервила с пюрето. Риба не посмях да стерилизирам. За спанака не знам-не съм правила.

Aз пък имам следния проблем. При стерилизиране от 20 бурканчета само на 5 им хлътнаха капачките. Останалите не пожелаха да се запечатат.  Sad  Някакви идеи защо така се получава?
Затварям хубаво бурканчетата - стягам ги колкото мога. Капачките ли са калпави...що ли... Cry ?

# 5
  • София
  • Мнения: 15 198
Бурканчето докъде го пълниш? Ако е недостатъчно напълнено  капачката няма да хлътне.

# 6
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Vivi
Бурканчето докъде го пълниш? Ако е недостатъчно напълнено  капачката няма да хлътне.

Пълня до ръба от който започва стеснението/заоблянето
до бялата черта на тази снимка

# 7
  • София
  • Мнения: 15 198
Аз ги пълня малко повече. До там, където започва най-тясната част, с нареза за завинтване на капачката. Т.е. там където свършва заоблянето.
Нали виждаш, че и на снимката бурканчето е напълнено повече-над бялата черта?!
Аз затова написах в първия си постинг по тази тема, че от готовите пюрета може да се види докъде трябва да се напълни.
Пробвай-предполагам, че това е проблемът Wink

# 8
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Vivi
Аз ги пълня малко повече. До там, където започва най-тясната част, с нареза за завинтване на капачката. Т.е. там където свършва заоблянето.
Нали виждаш, че и на снимката бурканчето е напълнено повече-над бялата черта?!
Аз затова написах в първия си постинг по тази тема, че от готовите пюрета може да се види докъде трябва да се напълни.
Пробвай-предполагам, че това е проблемът Wink

Дано да е това, че в момента единия ред на хладилника ми е пълен със заешки бульон и ще се наложи да изхвърля по-голямата част, защото няма да може да го изядем за 2-3 дни  Sad
Благодаря за съвета!

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И на мен ми се случи подобно нехлътване на капачките. Тогава ги отворих и затворих наново и пак варих и хлътнаха всички.
Правила съм спанак с карфиол, моркови и ориз - варено, пасирано и стерилизирано в бурканчета. Дъщеря ми го яде с охота.

Общи условия

Активация на акаунт