Начална форма на рахит-споделете мнения

  • 4 053
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 234
Здравейте, момичета Simple Smile
Бебчо ми е на 3мес и 3 седмици - храним се с АМ Аптамил.Родени сме 3040г.Първия месец наддадохме 570г /не ми достигаше кърмата/,втория 1200,3тия 1060г а сега някъде към 550г за 3 седмици.Днес бяхме на консултация и ни определиха диагноза начална форма на рахит - имаме малка дупка между гърдичките на гръдния кош.Увеличиха ни вигантола от 2 на 4 капки.Малкия иначе е доста неспокоен,вечер често се буди, малко спи и то е неспокойно.Също и доста се стряска.
Моля мамите имали такъв проблем да споделят мненията си как са успели да преодолеят този проблем?
Педи вече ме кара да започвам с плодови пюрета - не е ли рано още как мислите?

# 1
  • София
  • Мнения: 15 219
За рахита-нищо не мога да ти кажа. За щастие, с моето бебе нямах такъв проблем. Стискам палци и на вас-дано да не се окаже нещо сериозно.

Иначе за пюретата-да, много е рано. Поначало се препоръчва до навършване на 6-месечна възраст на бебето то да се храни само с кърма или АМ.

Последна редакция: сб, 22 дек 2007, 00:16 от Vivi

# 2
  • Мнения: 66
Здравей, синът ми беше на 5мес., когато ми казаха, че имал начална форма на рахит.Увеличихме капките и всичко се оправи.Имате ли потене на крачетата?Педито ми каза, че това е признак за рахит.За неспокойния сън мисля, че не бива да се притесняваш ние бяхме така да 1,6год.
Надявам се че всичко ще се оправи при вас. Hug

# 3
  • Мнения: 423
За пюретата мисля, че е много рано още.
За рахита знам, че единственото сигурно доказателство е кръвно изследване и снимка на китката. Всички останали признаци сами по себе си нищо не означават. А от друга страна високите дози вигантол са опасни, защото витамин Д е токсичен.
А да не би според лекарката ви да има връзка между рахита и пюретата? newsm78

# 4
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Рахит се доказва само с кръвни изследвания, а не, че някоя буля - лекарка видяла нам си кво си.
С тоя рахит полудяха тия, значи  Crossing Arms
Аман с тоя рахит, създават си работа по тоя начин, а важното го вършат през просото.
Рахит се развива при тежки условия на живот, системно недохранване и абсолятна липса на слънце и пр, и пр.
Не му минава модата на тоя рахит, пфу.
Готова съм да се обзаложа, че детето няма рахит, а и да има-не се поставя така диагнозата, в никой случай.

# 5
  • Мнения: 1 179
Дъщеря ми беше на същата възраст и казаха същото - начална форма на рахит. Тогава обаче лекарката, която я прегледа (не личната) каза да сменя Вигантола с бълг. Деавит. Каза, че имала някяква разлика, но не помня точно каква. Давах й по 3 капки и никакъв проблем.
За пюретата според мен не избързвай толкова.
За неспокоен сън можеш да пробваш Долче Нана на Бейби Кучоло. Само билки съдържа и има вкус на ликьор  Laughing (няма алкохол естествено).

# 6
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Рахит се доказва само с кръвни изследвания, а не, че някоя буля - лекарка видяла нам си кво си.
...

 Peace

Изследват се калций, фосфор и алкална фосфатаза. Без резултатите от тези изследвания няма начин да се докаже със сигурност има или няма рахит. Взима се венозна кръв, което понякога е проблем при толкова малко бебе. Най - безболезнено и бързо е от вена на главичката, въпреки че изглежда потресаващо за майката.
Така че не се притеснявай предварително  Hug

# 7
  • Мнения: 2 577
сина ми е на 1.6 месеца и нашия педиатър му постави такава диагноза, заради издутина на главичката до фонтанелата. Тръгнахме по доктори - стигнахме до ендокринолог и той ни назначи кръвни изследвания  - от вената - кълцйи, фосфор, алкална фосфатаза.
Намерете добра лаборатория и напарвете изследвания, но преди това лекар да прецени.

# 8
  • Мнения: 1 266
Готова съм да се обзаложа, че детето няма рахит, а и да има-не се поставя така диагнозата, в никой случай.

Не се обзалагай толкова смело. Дори да не е рахит - възможно е да има нарушение на хормонално ниво в калциевата обмяна. Това, че детето се стряска, е важен симптом - хипокалциемията води до повишена нервномускулна възбудимост (до тетания и даже до гърчове) и може да има множество причини, затова не бива да се пренебрегва като симптом.
На първо време е добре да се изследват калций, фосфор и алкална фосфатаза, както и магнезий от венозна кръв. После с резултатите да се представят пак при лекар (може и при друг/а, ако на тази нямат достатъчно доверие).

# 9
  • Мнения: 224
Някой може да ми се изсмее на въпроса,но ме интересува може ли дете на 2 г. да развие сега рахит?

# 10
  • Мнения: 3 506
Споделям мнението, че диагнозата рахит се поставя с повод и без повод, а витамин Д е токсичен... ПОНЕ още един лекар + изследвания.
Стряскането може да е важен симптом, но може и да е нищо. На тази възраст доста бебета имат неспокоен сън, стряскат се лесно и спят малко. "Лекува се" с повече гушкане, носене, спане в едно легло с мама.
А да започнеш пюрета при това положение с риск да му докараш я колики, я запек, я и двете и съвсем да влошиш положението със спането, си е направо...

Последна редакция: нд, 23 дек 2007, 22:19 от Maria.St

# 11
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Готова съм да се обзаложа, че детето няма рахит, а и да има-не се поставя така диагнозата, в никой случай.
На първо време е добре да се изследват калций, фосфор и алкална фосфатаза, както и магнезий от венозна кръв. После с резултатите да се представят пак при лекар (може и при друг/а, ако на тази нямат достатъчно доверие).
Хубаво си ме цитирала, но после какво пишеш-трябва да се направят изследвания, а не да се реши, ей така, на око, че детето има рахит, защото, както пише в твоя постинг, могат да бъдат много други неща. Нима тая педиатърка е направила нещо по-различно от мен? Само че тя е казала "Хайде да се обзаложим, че е рахит..."  Crossing Arms Побърква жената с тая диагноза без да е пуснала изследвания.

# 12
  • Мнения: 1 266
Цитат на: Франзела Калина link=topic=250326.msg5967410#msg5967410
Хубаво си ме цитирала, но после какво пишеш-трябва да се направят изследвания, а не да се реши, ей така, на око, че детето има рахит, защото, както пише в твоя постинг, могат да бъдат много други неща. Нима тая педиатърка е направила нещо по-различно от мен? Само че тя е казала "Хайде да се обзаложим, че е рахит..."  Crossing Arms Побърква жената с тая диагноза без да е пуснала изследвания.

Ясно е, че се иска някаква диагностика за поставянето на повечето диагнози. Мисълта ми беше, че от друга страна някои неща не бива да се отхвърлят с лека ръка, дори ако е въпрос на презастраховка. Ако е моето бебе, предпочитам да се презастраховам, отколкото да не съм наясно.

Вярно е, че много бебета се стряскат насън, това се дължи и на незряла нервна система и аз непрекъснато успокоявам прекалено разтревожени майки да не бдят като орлици над децата си, обаче все пак при нас са в болнични условия, повечето изследвания могат да се направят веднага и да се отхвърлят тревогите или да се вземат мерки.

Чудя им се на GP-тата как така поставят диагнози и изписват лекарства без да са направили елементарни изследвания на пациентите си.

# 13
  • Мнения: 1 179
Ами, май и те се презастраховат  Thinking

Общи условия

Активация на акаунт