Въпрос за болничните

  • 1 059
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 90
 Здравейте ,  Hug
  Ще съм много благодарна , ако някой може да ми разясни въпроса с изплащането на болничните преди да е настъпил 45 дневният срок до раждането. От началото на бременността си съм в болнични и не мога да разбера върху каква сума ми ги начисляват.  ooooh! Единственото в което съм сигурна е, че трябва да вземам 90 % от заплатата, която съм получавала последно, но брутната заплата ли се гледа или сумата, която остава след удръжките? newsm78

# 1
  • софия
  • Мнения: 257
За бременост,раждане и майчинство имаш право на 135 дни болнични листове,които се изплащат на 90% от среднодневното възнограждение,което си получавала 6 месеца назад. Като тези 135 дни се поделят - 45 дни за бременост преди раждане, 42 дни за раждане от болницата и остатъка до 135 дни от личния лекар на детето.  Болничните листове ,които се издават на бременна преди тези 135 дни се кодират като общо заболяване и при всички случаи се изплащат на 80 %. Ако нещо не е ясно още питай.

# 2
  • Мнения: 90
drsony, вчера бях на среща с представител на здравната каса и именно тя ми каза, че и преди да са дошли 45 те дни преди раждането болничните се изплащат на 90% ooooh!.  А къде мога да попитам за размера на среднодневното ми възнаграждение върху което ми начисляват парите? newsm78

# 3
  • софия
  • Мнения: 257
Правилен отговор относно изплащането на болничните листове можеш да получиш в НОИ / и то е 80% преди тези 45 дни/ ,а не от здравната каса - те нямат нищо общо с болничните листове. А относно дохода трябва да попиташ в работата на колко са те осигурявали или да отидеш в НОИ да ти направят справка.

# 4
  • Мнения: 90
 drsony, благодаря ти, така и ще направя  bouquet

# 5
За да си следиш   болничните ти предлагам да отидеш до НОИ да ти издадат ПИК -персонален  идентификационен код влизаш в сайта на www.noi.bg след това в ел услуги кликваш върху плащания на обезщетения по ЕГН въвеждаш ЕГН и ПИК ,който ще ти дадат и пред е цялата справка .

Общи условия

Активация на акаунт