Моля за съвет

  • 1 207
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 238
Привет мами и татковци,

Напоследък имаме малък проблем в градинката и искам да попитам за мнението ви- как да постъпя.
Дъщеричката ми ходи в специална група в детската градина- там са 5 деца с различни проблеми- аутисти, Даун, хиперактивни.
Преди няколко месеца дойде ново момченце, на 4 годинки- супер свръх хиперактивно. То е едно такова мъничко, с много сладко личице, но много буйно и бързо. И понеже е супер хиперактивно, ползва 2 места в градината, т.е. в групичката трябва да са 6 деца, но сега са само 5, тъй като момченцето ползва двете места. От известно време моето момиченце започна много да се оплаква, че детето я удря и блъска. В началото си помислих, че това е някаква игра, тъй като моята дъщеричка е много тиха и спокойна и приема много навътре ако някой я удари, дори и без да иска. Да, но това вече продължаваше около 2 седмици. Преди няколко дни имаше коледно събиране в групичката и и там бяхме всички родители и децата. Моето дете си седеше кротко и спокойно на масата, когато момченцето изведнъж, съвсем неочаквано както си играеше и се нахвърли, блъсна я и я удари.  Shocked Shocked Аз стоях точно до нея и не успях да разбера как се случи това. Просто това момченце е бързо като ракета. Мина се малко време и то се нахвърли върху едно друго момиченце. След малко отново върху моята дъщеря. Няколко дни преди това Оли се върна с одраскано лице(той я одраскал), а после я беше ухапал по ръката. Един друг ден пък я бутнал от стола и тя паднала на замята и си ударила главата в крака на стола. И все някакви такива. Опитах се да говоря с педагозите- те са 4 и наистина са много добри и се грижат добре за децата, тогава се случи малко неудобно, защото бяха много заети и успяха да ми обърнат само малко внимание, но ми дадоха час за среща утре. Успяха само да ми кажат, че те знаят, че момченцето е буйно и затова винаги има човек до него. Но казват, че всичко се случва на секундата и понякога не могат да успеят да реагират. Аз познавам момченцето горе долу, не е нито злобно нито лошо, имам чувството, че удря просто ей така без да знае защо. Като чели иска да изразходи енергията си някак си. Незнам, това е мое мнение. Но в никакъв случай не бих казала, че е лошо дете. Има много добри и мили родители.
Въпроса ми е по-скоро към родителите на хиперактивни деца- има ли някакъв начин по който да се успокоят тези деца? Как да накараме това дете да не удря, блъска, хапе и дере Оли? С диета? Спорт? Какво? Аз им предложих да му купят една боксова круша и да удря там, когато му се удря. За мен е проблем, защото детето ми вече неиска да ходи на градина и се оплаква всеки ден. Утре ще говоря с педагозите, но не ме топли това, че "те внимавали много, постоянно го наблюдавали и тн, но все пак се случват такива неща". Имам някаква идея, че само с пазене не става. Няма ли някакъв лек за това детенце?
Моля, споделете ако сте имали подобни преживявания, дайте ми съвет какво да направя.
Ще се радвам и ще бъда благодарна на всеки отговор.

Поздрави

# 1
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз лично на детската площадка не мога да търпя някой да удря и бие децата ми или да ги блъска...въобще не търпя агресия спрямо тях
ясно ми е че в детската ще има... твоя случай е много труден за теб самата - по простата причина че и тни по лични съображения се бориш за интеграция, но кпък като майка в случая искаш да защитиш психически и физически детето си
оплачи се. защото интегщрация трябва да има но не на всяка цена и ако детето застрашава физически и травмира психически всички останали деца си струва педагозите да го отбележат и да поговорят с родителите! от такъв разговор могат да последват и добри неща за детето - има си някакви видове лечение на тези проблеми - може техния метод да не добър...ако се поговори - може да се смени метода и да се намери по-добър. или пък поне да помислят дали няма други алтернативи които не биха травмирали други деца за сметка на тяхното....знам ли тежък и труден въпрос...
успех. но непременно говори с педагозите - ако и всички други деца се ч
увстват зле заради момченцето, би било уместно педагозите да знаят и да помислят дали е подходящо детето за тази група и за този начин на занимание

# 2
  • Мнения: 3 591
А отколко време е детенцето в групата?
Според мен се доверете на специалистите които се грижат за децата - и на грубияна и на другите деца просто им трябва време за да се научат да съжителстват заедно.
А ти научи Оли да му покаже като я блъска как да тропа и скача с крака за да си изразходи емергията и да се разтовари Simple Smile

# 3
  • Мнения: 2 757
Искам да ви кажа, че познавам Оли. Тя е много хубаво, добро и умно детенце. След домашната ми хала, която се различава от описаното по-горе хиперактивно момченце само по това, че още не ходи в специална група, си мечтая за дете като Оли. Казала съм многократно на майка и, че детето и е по-различно от другите в положителна насока, нищо че тукашните "специалисти" зорлям се опитват да го изкарат аутист. Толкова умно дете, а искат да го приравнят с останалите и да подтиснат естественото му развитие като го направят част от стадото.  #2gunfire

# 4
  • Мнения: 278
стадото?  Shocked А какъв беше въпроса?...  33uu каква е връзката на стадото с темата?  newsm78 И ние сме от него.

# 5
  • Мнения: 1 238
Искам да ви кажа, че познавам Оли. Тя е много хубаво, добро и умно детенце. След домашната ми хала, която се различава от описаното по-горе хиперактивно момченце само по това, че още не ходи в специална група, си мечтая за дете като Оли. Казала съм многократно на майка и, че детето и е по-различно от другите в положителна насока, нищо че тукашните "специалисти" зорлям се опитват да го изкарат аутист. Толкова умно дете, а искат да го приравнят с останалите и да подтиснат естественото му развитие като го направят част от стадото.  #2gunfire


Ники недей така. Никой не се опитва да я изкара "зорлям" аутист. Просто тук отделят повече време на деца, ако смятат, че имат някакъв пробем, защото смятат, че колкото по-рано се открие, толкова по- добре е за детето и за лечението му. Няма нищо лошо в това, че отделят толкова време за Оли.  Hug Hug Hug Hug

# 6
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
хей пиши какво става
би било много интересно да разберем ка кработят в такива сложни ситуации на запад...и по,учително мисля
а и твоя проблем е ценен като развитие и начин на справяне защото колкото повече интеграция има толкова повече подобни проблеми ще се появяват!

# 7
  • Мнения: 1 238
Днес бях на родителска среща. Казаха ми, че наистина се стараят момченцето да не се нахвърля върху другите, но за съжаление от време на време се случвало. Казаха също обаче, че Оли си играела добре с детето. Успокоиха ме, че те винаги са на щрек и че щели да направят всичко възможно подобни неща да не се случват. Ние говорихме само половин час, защото толкова беше часът на срещата, но мисля, че ме разбраха, че съм притеснена, а и след този разговор като чели малко се поуспокоих. Но ако детенце продължава да се оплаква от момченцето ще говоря пак с тях. Друго незнам какво мога да направя.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 351
tornerosse Миналата година моето дете беше в положението на побойника  Sad.Нападаше изневиделица и скубеше.Не посягаше с ръка, но буташе и бяха постоянни кризисни ситуаций.Трябваха им два - три месеца на специалистите да "укротят опърничавия".Аз си го обяснявам с това, че го научиха да спазва правила, и структурираха поведението му.Общо взето "превъзпитаха го".Имаше и много грешки в нашето поведение като родители.Постепенно се понаучихме и овладяхме кризите заедно със специалистите.Предполагам, че вероятно и с това дете ще стане нещо подобно.Дай им шанс.Сега пък имаме друг проблем - не умее да се защитава.Когато го ударят или му вземат нещо - той не се защитава и не си отстоява правата.Имаме задача от психолога да го учим да се защитава.

Миналата година паралелно с почването на градина минахме и на диета без глутен и казеин.Не съм убедена обаче, че това го укроти.

# 9
  • Мнения: 2 757
стадото?  Shocked А какъв беше въпроса?...  33uu каква е връзката на стадото с темата?  newsm78 И ние сме от него.

Под стадото имах предвид т.нар. нормални хора и деца в частност. Някой си е решил, че ако си едикакъв си си нормален иначе не си. Думата стадо нали не е обидна. Поне аз не знам да е

# 10
  • Мнения: 460
Tornerosse,  с Роско съм била в подобна ситуация, а и той е кротка душица. Него първо го биеха в масова дг, после той буташе децата в логопедична, после те го бутаха пак там, сега всичко е кротко и мирно. Не зная дали говори детенцето, което бута Оли, но се надявам да разбира. Когато го бутаха, в къщи тренирахме как да им отговори. Понеже е кротък и даже тихо говореше тогава, му обяснявах, че когато някой го бутне, отива и му казва- не ме бутай. И така двамата си викахме из къщи- не ме бутай, - не ме бутай, така хем се забавлявахме, хем човечето започна да говори малко по високо и доби увереност, че има начин по мирен начин да се отговори, когато някой го притеснява. Постепенно нещата отминаха, свикнаха да си играят заедно, пожелавам същото и при вас, бързо адаптиране на новото детенце и желанието за ходене на дг да се върне при Оли.

Общи условия

Активация на акаунт