Уплашена съм! Как се заразява със скарлатина?

  • 16 770
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 46 492
Днес бяхме на консултация и там всички деца са в едно тясно пространство. Оказа се, че едно моченце на 4-5 годинки е със скарлатина и веднага го изолираха, но доста постоя с всички останали деца  Neutral Face  Бяхме си и оставили количката до кабинета, в който го вкараха и родителите му я пипаха, за да я преместят  ooooh!
Шашната съм, как се предава и какви симптоми да следя? Пусках търсачката, но не намерих за предаването  Neutral Face  И малка ли е беба за шарка  Embarassed

# 1
  • The new Earth
  • Мнения: 1 941
Скарлатина

Типично остро инфекциозно заболяване, засягащо предимно деца от 1 до 9 годишна възраст. Причинява се от стрептококови бактерии. Кърмачета по-малки от 6 месеца не боледуват поради предаден от майката имунитет. В малък процент от случаите (5-10%) е възможно и повторно заболяване.
Детето най-често се заразява по въздушно-капков път, но е възможно и чрез замърсени предмети, играчки или храни. Обикновено заболяването е с есенно-зимна сезонност - от октомври до март. Източник на заразяване са болните от скарлатина, болни от стрептококови ангини и назофарингити, както и носители на стрептококите, които нямат клинична картина.
След инкубационен период от средно 3-5 дни скарлатината започва внезапно, бурно, най-често с 3 основни признака: повишена температура, болки в гърлото, повръщане. Може да има и болки по тялото, главоболие, кашлица.
Обривът се появява с няколко часа по-късно. Започва обикновено от подмишниците, слабините, сгъвните повърхности на крайниците, разпространява се към гърдите, корема, шията. Бузите са зачервени, но без обрив. Кожните изменения са с големина на главичка на топлийка, кожата на пипане е грапава и изглежда дифузно зачервена - шагренова кожа. Обривът изчезва към края на първата седмица като може да се последва от трицевидно лющене по тялото и люспесто белене по вътрешните повърхности на ръцете и краката - подобно на ръкавици.
Езикът е обложен с белезникав налеп до 5 ден от началото, а след това добива характерния малиненочервен цвят. Гърлото и сливиците са яркочрвени. Около устата се формира блед триъгълник. Подчелюстните лимфни възли са увеличени.
Възможни усложнения на скарлатината са менингит, възпаление на средното ухо, засягане на сърцето и на ставите. Късни последици са ревматизъм и сериозно увреждане на бъбреците (за ранното му установяване е необходимо да се следи урината веднъж седмично до 20-ия ден).
Лечението на болното дете се провежда в болница или в дома под лекарски контрол. Задължителна е антибиотичната тарапия с пеницилини, при алергия към тях се използва еритромицин, а при липса на ефект- цефалоспорини. Дават се средства понижаващи температурата и болката, витамини. Изолацията продължава 10 дни. Контактните се изолират 7 дни.

Надявам се,че тази информация ще ти помогне.Не мога да ти кажа дали може толкова малко дете да се разболее,но скарлатината се предава по въздушно-капков път,така че следи за симптоми,ако има нещо,да започнете своевременно лечение.Моят син,боледува от скарлатина две поредни години. Sad

# 2
  • Мнения: 46 492
iskrica_nadejda, благодаря ти! Това, което прочетох е ужасно, аз си мислех, че при шарка не се дават лекарства, а пеницилина ...  ooooh!
Лошото е, че е възможно и ч/з замърсени предмети - количката в сложихме директно в багажника и мъжа ми я мина със спирт преди да я внесем в апартамента. Дано е достатъчно  ooooh! Няма да смея да я изведа утре в тази количка  ooooh!

# 3
  • Мнения: 7 821
Никол,
Скарлатината не е шарка! Както си прочела причинява се от стрептококи, от тях се получава и ангината от която често боледуват децата, за това се прилагат антибиотици.
Дано ви се размине, но наблюдавай детето, защото ако сте лепнали нещо то то е стрептококи, а не скарлатина. Може да направи ангина!
Успех
PS За това консултациите трябва да са отделно и да не се събират болни със здрави  #Cussing out !

# 4
  • Мнения: 1 399
На дъщеря ми приятелката, с която седят на един чин, зимата беше болна от скарлатина. То са всеки ден целувки, прегръдки...Бях сигурна, че заразата ни е "в кърпа вързана", но - не Grinning . И никой друг в класа не се зарази Simple Smile
Така че, не се шашкай излишно. Чак пък да не ползваш количката...Пък ако случайно се разболее...ще оздравее Laughing  Laughing Така или иначе нищо не зависи от теб.
Инкубационният период мисля че е около 20 дни /може и по-малко да беше Thinking /. Тоест до двайсет дни ако не се разболее, значи сте се разминали

# 5
  • Мнения: 46 492
Цитат на: Ellypr
Никол,
Скарлатината не е шарка! ............


 Embarassed

# 6
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
nikol78, напълно те разбирам. Днес отидохме с мъника в неговата ясла за рехабилитация и още на вратата учителките ни посрещнаха с новината, че има дечица болни от скарлатина  Shocked . Те днес били в друга група, ама вчера си играли с другите... И ние кръгом и издърпахме количката, само като чух "скаралатина", дадох на заден  Wink . Та явно е плъзнала, обаче не мога да проумея какво са тези родители, които си пускат заразно болните деца на ясла, а още по-малко мога да проумея пък какво са тези учители, които ги приемат  Imp ...
Колкото до скарлатината, аз не съм я карала, но сестра ми я повтори 3 или 4 пъти и си спомням,че нейният педиатър беше казал, че напоследък често регенерирала (повтаряла). Дано сте се опазили, ако бях на ваше място бих третирала количката по абсолютно същия начин  Simple Smile .

# 7
  • Мнения: 46 492
Петя и аз се чудя как си водят децата на градина като са болни. В това, което искрицаІнадежда пусна пишеше, че болния се изолира. Ужас! Това си е безотговорност  ooooh!

# 8
  • Мнения: 1 214
Скарлатината не е шарка и не се създава траен имунитет!
В нашата ясла също има скарлатина,но дъщеря ми не посещава от февруари по други причини.Мислех вече да я пускам,когато научих че в групата има случай на скарлатина  Sad Поставиха карантина.Но последва втори и дори трети случай.Толкова ли ги мързи да прегледат гърлото на всяко дете сутрин?Детето,което внесе заразата е било дори с Т. #Cussing out Така ,сега болните деца са на ясла,а моето е здраво,но в къщи с молба за извинени отсъствия по домашни причини Shocked

# 9
Цитат на: PrincesaDundesa
Скарлатината не е шарка и не се създава траен имунитет!
В нашата ясла също има скарлатина,но дъщеря ми не посещава от февруари по други причини.Мислех вече да я пускам,когато научих че в групата има случай на скарлатина  Sad Поставиха карантина.Но последва втори и дори трети случай.Толкова ли ги мързи да прегледат гърлото на всяко дете сутрин?Детето,което внесе заразата е било дори с Т. #Cussing out Така ,сега болните деца са на ясла,а моето е здраво,но в къщи с молба за извинени отсъствия по домашни причини Shocked

Вярно няма траен имунитет.Моя син лично  е карал скарлатина  два пъти.И какво разбирате под шарка?Шарка е казвала баба ми.Има-рубеола,скарлатина,морбили и варицела.Това са така наречените шарки,които се предават по въздушно капков път.
Единствено при скарлатината се дава пеницилинов антибиотик-10дни,защото се причинява от бактерии ,а останалите от вируси.
Как искате да разберат в детската градина ,че  е шарка-то първо трябва да се развие болестта,за да стане ясно  че е шарка,иначе приличат в началото на останалите простудни заболявания.И докато се разбере децата от групата са вече контактни.

# 10
  • Мнения: 485
Горното съм аз!

# 11
  • София
  • Мнения: 13 204
Цитат на: Vase
Горното съм аз!


Васе, както винаги права... Grinning
Който си мисли, че децата в детски заведения могат да се спасят от контактност с разни шарки и инфекции жестоко се лъже!!!
Причината е проста - при всички тия инфекции човек е заразен преди да прояви какъвто и да е симптом! Е, моето дете днес е здраво, а утре с врицелен обрив... Не може да винят мен, нито персонала в яслата ако до момента на поява на обрива детето ми е било на ясла! А то е заразно през това време! А като кажат, че има дете със скарлатина в яслата не значи, че то се намира в яслата в момента. Просто едно или няколко деца са се разболели и групата се карантинира. Това е! Всички деца в групата са контактни и може да се разболеят!

# 12
  • София
  • Мнения: 2 952
Към всичко написано да вметна, че пустата скарлатина не се предава прекалено лесно, както е например с варицелата - да духне вятъра и ще ти я донесе. Така, че по-скоро се настрой на вълна, че няма да се разболеете.
Въпреки типичните симптоми скарлатина се диагностицира само когато се установи стептокок в гърлото. Проба трябва да се направи и след като се изпие антибиотика, за да е ясно, че инфекцията е преодоляна.
Излиза ли днес с количката? И аз имам такива залитания, но моя мъж не знам дали би ми помогнал със спирта  Laughing

# 13
  • Мнения: 46 492
Цитат на: bib.bib
...Излиза ли днес с количката? И аз имам такива залитания, но моя мъж не знам дали би ми помогнал със спирта  Laughing


Не, но не заради скарлатината  Laughing тока ни спира и тръгва когато си реши, не посмях да рискувам  Imp  Така е от 3 дни  #Cussing out  Количката е тежка и до 6 етаж с 10 килограмово бебе  #Crazy  А на 1 ет. през деня няма никой, за да я оставя при съседи. Но днес поне имахме вода, че вчера ни вода, ни ток  #2gunfire

# 14
  • Мнения: 1 214
Скарлатината е стрептококова инфекция ,която протича с обрив,но не се води за шарка.Първият признак е Т. и силнозачервено гърло-малинов език.Явно детето в нашата ясла е било така.И не мисля,че е редно това,че са го приели!Като съм записала дъщеря си на ясла то е било с ясното съзнание,че риск има.Но да се създава допълнителен такъв?Нужно ли е?И още нещо:в градинката много майки остават спокойни като се каже,че в яслата има скарлатина.Думите им са:Е,нали трябва да я изкара  #Shocked

Общи условия

Активация на акаунт