Смяна на личната карта заради смяна на фамилията

  • 2 964
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 929
Омъжих се преди две години! Смених фамилията си, но още не съм сменила личната си карта. Понеже често ползвам болнични заради детето, от НОИ са казали на една от счетоводителките, че няма да ми приемат болничния, ако не си сменя личната карта, въпреки че им представих удостоверение за идентичност на имената, издадено то ЕСГРАОН. Не знам, имат ли право от НОИ да постъпят така? Утре ще ходя да си сменям личната карта, за да не продължават проблемите ми от това естество. Знам обаче, че ще има и глоба. Някой може ли да ми каже, каква е глобата? По принцип, ако някой от вас се е сблъскал с този проблем, нека сподели за какво става дума.

# 1
  • Мнения: 25 448
Цитат
Чл. 32. (1) Обявяват се за невалидни личните карти на лица:

1. загубили българско гражданство;

2. заявили, че личната им карта е изгубена, открадната или унищожена;

3. чиято лична карта е с изтекъл срок на валидност;

4. които имат промяна в личните данни;

5. променили постоянния си адрес;

6. които са починали.

(2) Невалидността се обявява от органа, издал личната карта на лицето.


Срокът за подмяна е 30 дена. След това - глоби.
Но съм чувала, че не навсякъде ги прилагат. Субективно е.  Wink

# 2
  • Мнения: 491
Мисля, че глобата е 20 лв. + таксата за новата карта.

# 3
  • Мнения: 31
Аз си смених личната карта  4 години  след сватбата и нямаше глоби и проблеми.

# 4
  • Мнения: X
За непроменена фамилия НОИ вече връща болничните.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 762
Няма да има никаква глоба. А и в цитата не видях точно това с името. Вече навсякъде е с ЕГН, никой не пита защо фамилията ти е такава, а не онакава. Аз дори гласувам с различна фамилия  Peace 8 години се водя по различни институции с ралични фамилии, досега проблем не съм имала  Peace

# 6
  • Мнения: 473
Аз съм от Пловдив, като си сменях личната карта платих 20 лв. глоба и мисля че 10 лв беше за новата лична карта. Лошото обаче е че трябва да си изкарваш и нов задграничен паспорт, защото стария е невалиден. Задължително го взимат като ти дадат новата лична карта и го унищожават. Така ще трябва да платиш още 30 лв за паспорт и става доста соленко, ама няма как.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Пише се обяснение защо е забавянето при смяната на документите Tired Въз основа на срока на забавянето и причините определят размера на глобата. Започва от 20лв., не знам колко е горната граница.
На мен миналата седмица ми се наложи да питам в НОИ на коя фамилия да ми издадат болничния докато ми излезе новата лична карта. Казаха, че докато не си получа новата карта, се издава по данните от старата. Което не означава, че ако болничният се обработи от друг служител, той няма да е на различно мнение Tired

# 8
  • Мнения: 51
Аз мойта карта я смених веднага, но не мисля, че би трябвало даимаш проблеми с болничните, защото те се издават по лична карта, а ако старат е валидна, какъв е проблема.
А за глобата е много относително, едни плащат, други не, но до колкото си спомням варира между 20 и 150 лв., въпреки че не съм чувала някой да е платил 150 лв. до сега. newsm78

# 9
  • Мнения: 3 929
Добре де, то е ясно, ще трябва да си понеса последствията - да си платя глобата. Обаче ме притеснява много реакцията на служителката в НОИ, която категорично е заявила, че няма да приема повече болнични със старата ми фамилия. А никой не си беше направил труда да ми го каже. Казаха ми го чак сега, когато вече имам трети болничен с ЛКК при това и излиза, че няма да ми платят болничните за половин месец! Независимо, че съм дала удостоверение за идентичност на имената. Мисля си, че всичко в тази държава е субективно. Ако мине, мине, ако ли не...

# 10
  • Мнения: 3 929
А дали ще е проблем, ако не отида да си взема новата лична карта на датата, която са ми казали да отида да си я взема?

# 11
  • Мнения: 2 770
Аз моята  я смених година и половина след брака ни(обещах на личния точно заради болничните  Peace),нямах глоба.
А дали ще е проблем, ако не отида да си взема новата лична карта на датата, която са ми казали да отида да си я взема?
Аз моята я взех около 10 дни след тази дата ,бяхме извън града ,когато се върнахме беше доста заледено,а аз се търкалях вече (бях в 8-мия ако не се лъжа)
Малко  offtopic
Най фрапиращото което ми се случи докато си я сменям картата беше в общината,на документите мъжът ми лично трябваше да напише ,че е съгласен да живея с него Joy .

Последна редакция: чт, 20 дек 2007, 17:52 от polly

# 12
  • Мнения: 352
Наскоро писах тук по този въпрос. 4 години не съм сменила още картата.При мен няма обаче засега проблем, защото на работата съм с новата фамилия, на болничните-също, тъй като си вадех амбулаторна карта сама си се писах с новата.

# 13
  • Мнения: 417
По закон до три месеца след сватбата трябва да си смениш личната карта(ако евентуално си сменила и фамилията разбира се) ако не го направиш ще ти се напише акт в размер на 20 лева.Сега може да е повече,мен ме глобиха преди две години почти.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
По закон до три месеца след сватбата трябва да си смениш личната карта(ако евентуално си сменила и фамилията разбира се) ако не го направиш ще ти се напише акт в размер на 20 лева.Сега може да е повече,мен ме глобиха преди две години почти.
Не е 3 месеца, 30 дни е Peace

Общи условия

Активация на акаунт