Отговори
  • Мнения: 530
Привет на всички. Еми това ми е проблема. На 11 месеца сме, а се давим и повръщаме и от най- малката частичка в храната. Изчетох доста по темата с търсачката доколкото можах, но повечето поне дъвчат коричка хляб, бисквитка или нещо подобно. Имаме 4 горни и 2 долни зъба. Преди 2 месеца се опитваше да дъвче по малко хляб, но сега не ще. Давам й бисквитка или малко хляб (направо трошички, а тя се задавя и връща предното ядене. Всички ме укоряват, че не трябва така- баби, лели, другите майки. Всеки ми вика я ни виж нас как хрупаме без проблем. Най- лошото е, че след като навърши годинка се връщам на работа по финансови причини и се принтеснявам, че няма да ни приемат в яслата така. А пък и от чашка с накрайник й е трудно да пие, пак се дави. Вие какво ще ме посъветвате.,вече се чудя дали пък нямаме някакъв проблем и да не тичаме до гастроентеролог.

# 1
  • Мнения: 2 757
Ако е свикнала на фино пасирани пюрета може да и е трудно да се справи. Мисля, че единственото, което можеш да направиш е да и предлагаш неща, които се дъвчат - или варени моркови, банан, или от специалните детски бисквити, които се топят в устата. А може и обикновени бисквити. Да си държи в ръчичка и да си ги лигави и лека полека ще свикне

# 2
  • Мнения: 508
Ако е свикнала на фино пасирани пюрета може да и е трудно да се справи. Мисля, че единственото, което можеш да направиш е да и предлагаш неща, които се дъвчат - или варени моркови, банан, или от специалните детски бисквити, които се топят в устата. А може и обикновени бисквити. Да си държи в ръчичка и да си ги лигави и лека полека ще свикне
Подкрпям това мнение и мисля,че постепенно ще свикне.Не се тревожи за яслата не вярвам това да ги накара да не я вземат.УСПЕХ Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 6 011
Ако имаш възможност я заведи при специалист, щом казваш, че сте имали прогрес, а сега се връща назад реално. Thinking

Винаги съм твърдяла, че дъвченето няма нищо общо със зъбите-сина ми допреди седмица имаше точно 2 зъба, а от 10-ия си месец не яде пасирано и дъвче като за световно.

Относно яслата /снаха ми работи в детска градина и ми разказва доста неща от "кухнята"/-не се притеснявай излишно. И доста по-големи от нея дечица ядат пасирано и там се научават да ядат парченца. За пиенето от чаша също-ще научат детето точно за седмица.

Според мен обаче трябва да я види специалист, особено щом повръща предното ядене.

# 4
  • Мнения: 953
А ти кога й предлагаш бисквитка колко време след хранене ? Ако й го даваш в рамките на час - 1:30  след хранене е напълно възможно да върне храната от предходното хранене. Моята дъщеря прави така и за това й давам бисквитка минимум 2 часа след хранене като интервал от време.
Тя също повръщаше от по-едри парченца, но изведнъж прояде не знам как стана точно.
Вече може да се храни с малко по-едри парченца, но пак се случва да повърне от време на време.
Предлагах й малко по-едри пюрета в началото на храненето и като се измори или почне да нервничи давах фино пасирани храни.
По-едрото пюре давах на върха на лъжичката така, че да не се задави и по този начин свикна.
Бисквитите и хляба не са й интересни - мачка ги в ръка и ги лигави, не иска да ги дъвче, играе си с тях, но не мисля че е нещо притеснително.
Още няма зъби.
На твое място не бих завела детето на лекар, не мисля че има някакъв проблем, но мога да ти кажа от много лекари как ще се изнерви, аз направих тая грешка и сега в момента които види докторката си реве.

Последна редакция: пн, 24 дек 2007, 07:34 от IraSof

# 5
  • Мнения: 481
извинявам се на авторката,тъй като немога да дам съвет,защото и при нас е така.Ние сме по малки,но отскоро започнах да давам попара и не иска..не толкова че е без захар ами ..това което виждам е че не като при пюретата... Sadтоест хляба е на по едри парчецна,колкото и да е омекнал,щом дам на Мишо и той -аха..да го глънте и гримасата миу е че ще повърне все едно и се дави...незнам какво и аз да правя..дали е проблем да изчакам с попарата и да давам мляко за закусак..но нали скоро ще се запишем на кухня ..тогава...? Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 2 908
Ние сме на 13 месеца,но още ми прави този номер,а от 8-ми месец не и давам пасирано-въобще не си за специалист-някои деца започват да дъвчат по-рано,други се инатят и така-да си видяла дете на 5 годинки да яде само пюрета? Rolling EyesАз не съм,така,че с това се успокоявам.

# 7
  • Мнения: 530
Здравейте, момичета и честита Коледа! Благодаря на всички ви за отговорите. От вчера й давам по малко хляб, тя си го дъвка, засега нямахме произшествия. Явно и при мен има голяма доза страх, но нали все се страхувам да не върне предното ядене. Иначе виждам, че има желание за дъвкане. Дори й предложих банан, намачкан, хапна си и от него, но се умори бързо. Тя по принцип си е по- злоядичка, явно от там идват проблемите. Хапне нещо и хайде дотук. Още веднъж благодаря ви ище се радвам да има още мнения по темата.

# 8
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 374
Моя син още е на пасирана храна.
Е, не чак съвсем гледко пасирана.
Обаче съм забелязала, че доста избирателно дъвче. Печено месце, картофче, солетка, бисквитка, попара, корнфлейкс, плодове - дъвче. Супи и яхнии ако не са пасирани, всичко държи в устата и после плюе  Crazy
Но да те успокоя, че на 11 месеца всичко му беше гладко пасирано, а от чашка с накрайник се научи да пие преди месец. В началото само я хапеше, прибрах я, дадох я след 2 месеца и сам се научи да пие, просто не се изкуших да дам шишето.

Така че, продължавай да пасираш като постепенно правиш по-едри частички. Когато вие ядете, давай да хапва от твоето ( на малки парченца ), купи детска виличка ( моя още на годинка се научи да се храни с нея ) и като на игра показвай как може да яде парченца банан, варено картофче.....

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 351
Моят син и той до към 11 месец се правеше, че се дави от непасирано..всичко беше симулация според мен. Имахме 2бр. зъби само до 11м. Започнах все по-малко да пасирам постепенно и така свикна..сега нищо не му се пасира и дори си отгризва.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 773
и ние сме още на пасирана храна.опитвам да давам на по-едри частици, но не става, прави се че ще повръща.Бисквити също давам, но ги хвърля или ако е лапнала нещо си го държи в устата, не иска да го глътне. Чашата с накрайник я държим за украса, изобщо не иска да я види. Не знам до кога ще я караме така.има 2 зъба горе и 4 долу.

# 11
  • Мнения: 2 960
синът ми също хапва пасирана храна ,така  както я приготвят в детската кухня. Не отказва обаче да дъвче коричка, бисквитки и всичко което му подам.Наскоро искаше парченца портокал и си отхапва ,отхапва., нарязани картофчена си дъвче и отхапва сякаш цял живот е дъвкал .......така се учат децата,а трябва да имат и желание да опитват.Ние имаме четири зъбчета ,но като гледма моя човек има такъв мерак да дъвче ,че сигурно и  hahaha паржола да му дав ще я сдъвче.....Но никога насила не съм го карала да опитва това или онова....само според желанията му. От готовите пюрета хапва по едвро смляните на хип и гербер без проблеми. Виж чашката му е тръдна ...и той се опитва да я дъвче ,но аз опитвам от време на време...когато стане. Така ,че спокойствието му е майката.Няма дете ,което да не се е научило да се храни като големите...въпрос на характер ,желание за новаторство и изследване на нови вкусове,инат и какво ли още нееееееее Joy Joy

# 12
  • Мнения: 4 358
....... От вчера й давам по малко хляб, тя си го дъвка, засега нямахме произшествия. Явно и при мен има голяма доза страх, но нали все се страхувам да не върне предното ядене. Иначе виждам, че има желание за дъвкане. .........
Щом има желание да дъвче и се справя с парченцето хляб, нямаш повод за притеснение!
Коричка хляб, парченца плодове, варени моркови, карфиол или броколи на пара - преодолей твоя страх и давай да дъвче, само така ще се научи  Wink

Пробвай от време на време по-едро пасирана или намачкана с вилица храна. Слагай по съвсем малко отпред в устата, тя ще си го наглася за дъвчене Peace

Общи условия

Активация на акаунт