За пуешкото месо...

  • 933
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 915
Миналата събота, когато таткото бе на село, се оказало, че откриването и закупуването на селска пуйка е мисия невъзможна, защото хората си ги пазят за Коледа...Дори братовчед му, който си живее там, не откри цяла седмица желаещи да продадат пуйка...

Утре таткото ще ходи пак на село и въпросът е дали да закупи птицата направо от пазара? Да не съдържа някакви опасни "екстри", някакви птичи болести?... Rolling Eyes
Не ми се иска купешка пуйка от магазина, защото в болшинството си са внос от Щатите, а там ги блъскат с хормони като за световно.
Другата алтернатива е пуйката на Хип...Ама ми се щеше да е домашна, да си я сваря и замразя с бульончето...Рискувам ли нещо с покупка от селския пазар?...

А за заешко от село какво мислите?  Thinking

# 1
  • Мнения: 5 713
За пуйката не знам, но за заека и ние взехме от една позната дето си ги отглеждат на село.

# 2
  • Мнения: 7 106
Заека е почти сигурно, че не го блъскат с хормони и други глупости, защото и без това си расте бързо, та не му трябва допълнителна стимулация.
Виж за пуйките незнам, но аз лично си мисля, че дядо изкарал на пазара двете си пуйчета, за да си подкрепи пенсията с някой лев едва ли е правил някакв експерименти с нея. Виж, ако я вземаш от ферма някоя, може и да са я подхранили допълнително, но ако е от частен производител, лично аз бих я предпочела пред бройлерите в магазина ( а аз съм я предпочела Wink  и съм си я купила от един дядо на село).

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз мисля като Шали.Аз изобщо почти винаги/да не кажа винаги/ мисля като Шали Laughing

# 4
  • Мнения: 4 915
Абе и аз така си мислех за дядото и двете пуйчета... Laughing , ама таткото днес ме застреля по телефона с въпроса:"А тая пуйка от пазара дали не трябва да мине ветеринарен контрол?...".
И аз се зачудих да не би да има нещо по пуйките, което аз като не знам?...Та си питам... Mr. Green

Благодаря, момичета!  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 7 106
Цитат на: belinda
И аз мисля като Шали.Аз изобщо почти винаги/да не кажа винаги/ мисля като Шали Laughing


# 6
  • Мнения: 581
Цитат на: Free Soul
...."А тая пуйка от пазара дали не трябва да мине ветеринарен контрол?...".

Абсолютно всяко месо, което се продава на пазара трябва да е придружено с документ от Държавен ветеринаро-медицински контрол. Така че не е зле просто да попитате 'дядото с двете пуйчета' дали е давал проба за изследване. За съжаление съм почти сигурна какъв ще е отговора, ама пробвайте  Wink Естествено това не означава задължително, че двете му пуйчета са болни от нещо.
Успех в търсенето  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 4 915
Мдаааааа...така е правилно, наистина... Bulb

Представям си обаче как след този въпрос, дядото хуква яко дим с двете пуйчета в ръце да се спасява от евентуални инспекции... Laughing  Laughing  Laughing А след него и целият животински пазар изчезва за секунди... Mr. Green

Иначе може да се даде проба от месото тук, в София... Thinking

Благодаря.  Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз от подобни чуденки за ветеринарния контрол реших да започна с купешки пюрета, не мога да се реша да й сготвя непроверено месо. Много съм се сдухала явно  Embarassed  Embarassed  - баткото колко домашна мръвка е изял, не е истина.
Този уикенд мисля да взема за проба Хип и Семплер (много скъпички последните  Sad )

# 9
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
А къде се дава проба за изследване на месото? В ХЕИ ли? Някой давал ли е? Може ли всеки да отиде и да поиска да му изследват пуйката?

Защото за зеленчуци не може! Мъжа ми ходи и те така му казали....  Sad

# 10
  • Мнения: 6 243
И аз мисля като Шали и Белинда. Както обикновено.

За купешкия Хип - единствената ми утеха е, че едно месно пюре го яде на три пъти. Излиза по лев порцията. Но досега се е облажвала с две такива пюрета. Намерих производител на селски зайци и баста!

# 11
  • Мнения: 4 915
Цитат на: secretgarden
А къде се дава проба за изследване на месото?


В НВМС: http://www.mzgar.government.bg/NacSlujbi/NVMS/NVMS.htm.
Току-що говорих по телефона (915 9837) и ми казаха, че на посочения адрес, на І етаж в лабораториите могат да изследват месо.  #Milti

sladka hapka, добре си се уредила с този производител!  Grinning

# 12
  • Мнения: 4 414
ми те пуйките дали ги вземаш от твоя дядо или от "дядото с двете пуйчета" все тая - не са минали контрол...като са наш'те не значи, че са здрави:) ама нашата баба ни носи селски пуйки и кокошки, че и телешко донесе последния път - готвя си го аз на Ния и си свиркам.

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат на: Free Soul
Цитат на: secretgarden
А къде се дава проба за изследване на месото?


В НВМС: http://www.mzgar.government.bg/NacSlujbi/NVMS/NVMS.htm.
Току-що говорих по телефона (915 9837) и ми казаха, че на посочения адрес, на І етаж в лабораториите могат да изследват месо.  #Milti

sladka hapka, добре си се уредила с този производител!  Grinning


Ейййй, страшна си Grinning  Много благодаря, че си си направила труда Heart Eyes

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Ейййй, аман от хора с връзки Imp Искам и аз селско пуйче и зайче newsm77

Общи условия

Активация на акаунт