Има ли родители живеещи в Швейцария?

  • 22 220
  • 303
  •   1
Отговори
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Здрваейте. Порових малко в темите тук но не видях тема за родители в Швейцария. Искам да пораспитам ако има такива как точно става заминаването в Швейцария и какъв е там живота? Говорим си с мъжа ми дали не ни се ходи там да поработим, разбира се легално. Но се чудим след като Швейцария не е в Европейския съюз лесно ли се ходи на работа там. Ако от тук кандидатстваме за работа (имаме предвид нещо) и ни вземат дали ще можем да си уредим документите да заминем? Дали ще ни приемат там? И какъв е всъщност там живота? Какво е нивото на образованието? А на здравеопазването? Дали не е по-добре да се ориентираме към държава в Европейския съюз или пък направо да си останем в България?

# 1
  • Мнения: X
ето нещо по темата

а защо точно за там се чудите
има ли специална причина или просто ви звучи добре  Mr. Green

успех

# 2
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Благодаря за линка. Беше ми доста полезен.
Специално за там имаме нещо наум затова питам. Както казах ако излизаме навън ще е само легално и с готова работа по специалностите ни. Не искаме на всяка цена да излезем от тук и не искаме да ходим където и да е.

# 3
  • Мнения: X
тогава да ви пожелая успех

радвам се, че планирате и се информирате предварително
това ще ви бъде от полза после

ако се интересувахте просто информативно, без да имате нещо предвид, може би би било добре да се поинтересувате какви възможности имате и в другите европейски държави и тогава да направите избор

а ако напр става въпрос за ваши близки там, но е трудно с работата за вас, примерно бихте могли да изберете някоя съседна д-ва, по-лесно достъпна

варианти много

зависи само от вас

успех и кураж

# 4
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Благодаря ти, Joel. Чудим се какво да правим защото има възможност мъжа ми да отиде да работи там в компания в която иска да работи. Но тук живеем добре и се чудим дали няма да сбърка ако се преместим. Дали ще се адаптираме с децата към средата там. Дали ще им научим лесно езика защото говорим само англииски и как ще ни приемат местните без да знаем езика им. В друга държава не искаме да ходим защото не се е намерил някой да ни убеди че като природа, време, здравеопазване, образование и начин на живот е по-добре отколкото в България. Пак подчертавам че тук не сме богати, но професиите ни са добре платени и търсени така че не живеем зле.

# 5
  • Мнения: X
аз предлагам да поемете риска
иначе ще съжалявате на старини  Mr. Green

и въпроса не винаги опира до пари, а до разширяване на мирогледа
единственият проблем би бил, ако се върнете - децата със сигурност ще трябва да наваксват безумията в бълг. учебна система
но поне ще ги научат да мислят сами и да поемат отговорност

иначе и за вас би било полезно да се срещнете с нова култура

език се учи лесно
само желание да има човек

иначе няма да те убеждавам в нищо
не съм била там
но за мен лично отговорът е Швеция

мисля, че имаше една мама там
трябва да се размисля коя беше
помня само, че на аватар и имаше нещо като Шоки-ланд и шоколад

# 6
  • Мнения: X
ето какво изкочи:

ШВЕЙЦАРИЯ

Katia
geminarius
amei
Boreli
linda777
bet

дано ти дадат необх. инфо

# 7
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Благодаря ти. Надявам се да се включат тук в темата. Не ми се иска да ги притеснявам на лични. Все пак ако решим да тръгнем ще се обърна към тях за информация.

ЧЕСТИТА НОВА ГОДИНА!

# 8
  • Мнения: 2 663
Мартисън, тъкмо щях да пускам подобна тема с молба за инфо относно Швейцария и хоп попаднах на твоята  Hug
Ние с мъжа ми твърдо сме решили да заминаване, но се колебаем между Швейцария и Германия, като първия вариант ни блазни повече.Тук живеем повече от добре, имаме си всичко, но има фактори, които ни накараха да вземем това решение, вече категорично(мислили сме го и друг път, но все отлагахме).Така че и аз ще следя темата

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 20:16 от konstans

# 9
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Чак сега виждам темата.
Живяхме около година и няколко месеца в Швейцария (френската част), и март месец заминаваме за още 2 или 3 години. Мога да ти кажа моят (нашият) опит.
Заминахме там заради съпруга ми, иначе живеем в Испания. Поканиха го на работа оттам, така много по-лесно се правят легални документи. Иначе, Швейцария има много спогодби с ЕС, но свободното движение на работна ръка (как звучи само Laughing) не е между тях. Много трудно, да не кажа невъзможно, е да се отиде ей така, без нищо. По принцип, закона защитава местните. Т.е. ако има свободно работно място, се предлага първо на швейцарец. Ако няма швейцарец кандидат за него (работодателят трябва да докаже, че няма, как става - не знам), и тогава се предлага за някой от ЕС. Затова, ако има начин да си намериш работодател и да заминеш по негова покана, това би бил идеалния вариант. После уреждането на документите е песен. Аз заминах като негова съпруга, и имах малко повече документи за оправяне, тъй като Бг не беше все още в ЕС, но и това мина. Пак казвам, това е във френската част. Всеки кантон може да има различни закони и разпоредби. За немската част могат да ти помогнат Амеи или МегиХ. За италианската - не знам там да има бг мама.

Ако те интересува нещо конкретно, питай.  Peace

А, и все още не сме родители Laughing, така, че по този въпрос не мога да помогна. Но ми направи впечатление, че от най-ранна възраст децата там са много възпитани, за разлика от Испания, примерно Laughing. Също и че се стараят всяка минута да им е уплътнена с нещо - учене, игри, забавления...

Последна редакция: чт, 03 яну 2008, 22:53 от Bec

# 10
  • Мнения: 166
Здравейте,незнам дали тук ми е мястото но..Аз съм майка на две деца на Иван 1.9г и Вили 6г.Преди една година Вили гледа един документален филм за Швейцария и толкова и хареса,че оттогава не спира да говори,че иска да отиде на екскурзия там.Мислех,че това е нормално детско увлечение,но вече една година тя не спира да мечтае.Дори написа на Дядо Коледа,че иска да и подари екскурзия до Швейцария.Затова пиша тук ако някой може да ми каже какъв е там стандарта,какви са цените..Бих могла да уредя да спим при наши далечни роднини във френската част,но незнам ако ми разрешат да изтегля заем колко пари горе долу биха ни трябвали за 1седмица престой.Мн.ми се иска да доставя това удоволствие на моето момиченце което е с диабет и живота и се е превърнал в живот под час за храна,биене на инсулинит.н Simple Smile
       

# 11
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Здравей, Люси! Зависи много какво имаш предвид да правите. Ако престоя ви е осигурен, това ще ви спести доста голяма част от разходите. Храната там е скъпа, стандарта е висок. Примерно, в Макдоналдс менюто е около 10 франка, което е 6-7 евро. Нормалната заплата за френската част е около 3000-3500 франка на месец (за неспециалист), след плащане на разходите на човек му остават около 1000-1500 франка за месец, което за седмица е около 400 франка=280 евро. Ако нямаш планове да купуваш нещо специално (дрехи, лекарства ...) би трябвало да ти стигнат тези пари  - за теб и двете деца. Транспорта е по-скъп, но има туристически карти с намаления. Все пак зависи и къде точно ще бъдете - дали по-близо до голям град или някъде из по-малките. При всички положения, удобен транспорт има и до най-отдалеченото селце.
Това ти го пиша за френската част, тъй като ти спомена, че за там имаш възможност.  А и твоите познати също могат да ти помогнат с калкулиране на разходите.

# 12
  • Мнения: 166
Здравей Вес,мното ти благодаря за всичко което си написала-горе долу  ще мога да си направя някаква сметка евентуално ако ми отпуснат заем какви пари ще ми трябват-лекарства няма да купувам ще и взема от тук.Е,ако успея да  сбъдна мечтата на моето момиченце ще пиша пак.Много благодаря Hug

# 13
  • Мнения: 166
Здравей,Вес оказа се,че мойте познати живеят близо до Нюшател-незнам точно така ли се пише,но незнам кое летище е по- близо до там,Цюрих или Женева,за къде да купя билети евентуално Thinking

# 14
  • Мнения: 1 425
Здравей Люси Нюшател се намира на около 40 км. от Берн и е горе долу еднакво разстоянито ои Цюрих и от Женева. Директен полет от България има само до Цюрих. От там до Нюшател с влак билета струва около 50 франка за възрастен. На каква тема е бил документалния филм за Швейцария? Вие какво искате да посетите тук, защото туристическите места са също скъпички.
Друго не се сещам да добавя, след обстойния отговор на Вес.

Общи условия

Активация на акаунт