За парченцата храна и отхапването

  • 530
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 099
Вече е на годинка, а още сме на добре пасирани пюрета. Ако дам нещо с парченца за възраст 8 месеца, се започва с позивите за повръщане или директно се дави. Не проявява интерес да гризе. Троши бисквитките и директно ги мята на земята. Как пък веднъж не се присети да ги захапе. Отхапва само ако аз му ги бутам в устата и държа достатъчно дълго и търпеливо, та да се сети и да гризне...

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Вероятно още не е схванал, че трябва да дъвче, а не да гълта като пате Laughing
Пробваш ли с люжицата да му сложиш пюретата с частички не направо, а между венеца и бузката - това се препоръчва от логопедите, за да се стимулира дъвкането (нали трябва да измъкне храната от там, където си му я сложила, за да може да я глътне - това става с дъвкателни движения). А оставяш ли го да си взима някакви неща на парченца  с ръка - примерно плодчета от компот, варен картоф или морков на ситни кубчета?
Честита годинка на Шош - вчера се бях зачела нещо и си спомних какъв мъник беше Hug А вече си имаш голямо момче, което яде с лъжица и почва да бърбори разбираемо Mr. Green

# 2
  • София
  • Мнения: 3 099
Ох, Хедра  Hug , не съм опитвала това, за което говориш...  Но имам стрес, защото веднъж така се задави, че се ужасих...

# 3
  • София
  • Мнения: 2 249
Големият ми син беше така и с много силен рефлекс да връща всичко, недостатъчно гладко. И до ден днешен дъвче по 100 часа и като го попитам, защо не го глътнеш вече, ми отговаря, че не може Confused. Та мисълта ми е - търпение и това, което Хедра предлага - да поставяш по-големи частици към бузката, за да се учи да ги премества и съответно дъвче. Другото, което можеш да правиш е да предлагаш по съвсем малко количество с лъжичката, така че да не се залъгва и тръгва да гълта, а да успее да задържи и усети храната в устата си. На същия принцип може да пробваш да не даваш смесена консистенция, а отделно гладко пюре и отделно малки парченца.
И не се притеснявай, ще се научи Simple Smile.

# 4
  • Мнения: X
Мартин тъкмо прояде от тези едро смляните и кухня даже и...се разболя. От 10- на дни не мога да му сложа по едра храна, започва да плаче и стиска устни. Чудех се къде е причината и като му дадох от "бебешките" пюрета си хапна. На следващия ден пасирах отказаното пюре и го изяде. Сега започваме от начало, няма как. Бисквити му давам, но той хвърля по- голямата част след като ги опита. Иначе хапва банан на парченца, но и мен ме е страх да оставям да си гризе, че се дави много гадно няколко пъти. Та ще се борим, няма да са първите, а няма да останат и последни дето са така. Племеницата ми е на 1,4г. и все още яде пюрета, но не вярвам цял живот това да прави  Wink

# 5
  • Мнения: 244
Ели също не обича да има парчета в пюрето. Винаги към менютата за 8 месеца или годинка, добавям някое добре пасирано пюре, за да се получи по-гладка консистенция или пък разреждам гъстото пюре с АМ. Усети ли парче обаче, започва да се напъва да повръща или кашля. Интересното при нея е, че бисквита,  солета или подадена от мен храна, я яде без да се дави.

# 6
  • Мнения: 4 242
Ивата яде добре пасирано до към 2 годишна, имаше ли малка частичка и се повръщаше, и повръщаше наистина (Хриси не знам дали помниш засегнах темата при Попиванова). По натам малко по малко, не знам как, от само себе  си, започна да поема и по едра храна. Никога не съм я насилвала да яде каквото не иска, не съм и натяквала и не сме се карали. Просто нещата се получиха с времето. Както Ива Д пише за Ради и Ива така до ден днешен дъвче много дълго, държи храната в бузата си, предъвква, само човек да има време и търпение да я чака и храни.
Успокой се, всичко ще е наред!

Общи условия

Активация на акаунт