Християнски / Православен живот в чужбина?

  • 1 193
  • 11
  •   1
Отговори
Здравейте,
Ходите ли на църква в чужбина? Черкувате ли се? А децата ви? Как подържате християнската / православната вяра там където живеете? Какви са християнските / православните общности при вас? Какви са храмовете и свещениците? Български или други православни? Има ли ги наблизо? Дейности? Събития? Инициативи? Снимки? Нещо интересно?  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 932
Ходим само на големите хриситиянски празници, тук няма бг църква, а се наема една местна, католическа, сменя се олтара, натъкмява се по православному; службата е само в неделя. Свещенникът е много симпатичен, с голямо дар слово  Wink, работи за църквата ня парт тайм, а през останалото време, мисля че в сферата на строителството...
Ние лично си празнуваме по-големите хр. празници вкъщи или на църква, както дойде, не държим да е в храм на всяка цена.
За др. православно общности тук-нямам впечатление;
Инициативи  newsm78, след служба се прави сбирка на общността в една зала под църквата и съответно следва хапка-сръбка, според празника, в смисъл риба на Никулден, агне на Гергьовден...
Ето и сайта: http://www.stivanrilski.org/index.htm

# 2
  • Мнения: 6 167

Нищо интересно.
Веднъж ходихме на празник на румънската църква ( те са голяма общност). Използват една католическа църква в някои дни, като православна. Поне с такова впечатление останах.

# 3
  • Мнения: 2 567
Ходя в българската църква на големи православни празници. Църквичката е много сипматична, по-точно е част от католически храм. Има си и хор  Wink

# 4
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Бяха издействали българска служба в сръбската църква, ама вече я няма - нямало желаещи да ходят.
Иначе ние ходим когато сме в България.

# 5
  • Мнения: 3 034
спазваме си всичко вкъщи, имаме си и иконки. тук има сръбска православна, гръцка православна и украинска катедрала - ходила съм във всичките, не можах да се почувствам добре  newsm78 освен това работят само в неделя, миналата година на Бъдни Вечер нито една не беше отворена, а исках да оставя сладки за бедни хора и съвсем се вбесих. ходя от време на време да запаля свещичка, но като не ми идва отвътре да вляза  Tired инициативи бол - безплатни кухни, има подслон за бездомни, има за деца разни занимания, не е като да са бездейни  Peace

# 6
Къде в Саскачеван е това? Регина?

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 03:30 от Happy housewife

# 7
  • Мнения: 1 062
Тук има веднъж месечно бг служба в гръцката църква. Не ходя редовно, а когато ходя е в последните 10-а мин на службата. После има среща в клуба под църквата. На www.pravoslavieto.com можеш да видиш кога са службите и православния календар. За съжаление има някакви разногласия в църковното настоятелство, така че не знам до кога и в какъв вид ще просъществува това начинание.

# 8
  • Мнения: 2 617
Има няколко православни църкви наблизо, но съм ходила само в едната. Запознахме се със свещеника, поляк. Млад,много приятен, но не е отворена много редовно, което ми е неприятно. Следваме общи обичаи и спокойно правим и двете традиции,ако има разминавания в някои детайли.

# 9
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
....миналата година на Бъдни Вечер нито една не беше отворена, а исках да оставя сладки за бедни хора и съвсем се вбесих.

Техният Бъдни вечер е на 6 януари, затова са били затворени.
На 50 км от нас има руски православен манастир, който е създаден от 2-ма холандци. Повечето ходещи са руснаци и холандци.  За съжаление, някои служби са през седмицата и тогава не мога, но иначе съм редовно там. Отворена е много често: или от една доброволка, или от отеца, който живее отгоре.
След  всяка служба се събираме и пием кафе или хапваме заедно.
 Иначе пеем в хора към манастирчето и общуването, както с отеца, така и с другите е истинска духовна наслада. 

Това е отецът
http://www.trouw.nl/multimedia/archive/00194/_Het_klooster_is_ge_194307g.jpg

Това е последната икона за олтара , за която събирахме пари около година.
http://www.orthodoxekerk.org/TempMap/Hemelum.jpg

А така изглежда отвън:

# 10
  • Мнения: 3 034
гърците празнуват с нас, и тяхната беше затворена  Close

# 11
  • Мнения: 3 034
Къде в Саскачеван е това? Регина?

да

Общи условия

Активация на акаунт