Перманентен запек и акане в гащите при 4годишно дете

  • 7 434
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 751
Пиша от името на моя близка приятелка, която има голям проблем вече.
Откакто момчето й тръгна на ясла (беше на 2 и половина), започна там да се стиска, за да не ака, откъдето му се получи и перманентен запек. Тръгването на ясла съвпадна и с махането на памперса, след което детето си пишкаше в тоалетна и си казваше, но продължи да отказва да ака в гърне или на тоалетна, а да си ака прав, в гащите.  Rolling Eyes
Опитваха разни тактики, но проблемът се задълбочи.
Времето си мина, а той скоро ще стане на 4 и проблемът си остана. Постоянно страда от запек и си ака в гащите.
Ходиха и на гастроентеролог, провеждат някакво лечение, но няма ефект.
Той се е заинатил и нищо не може да го накара да ака в гърне или на тоалетна.
Даже по едно време, понеже майка му я оперираха, и детето, имаше желание да ака на гърне, опитваше, но просто нищо не излиза. Пак си се скрива в някой ъгъл и си върши работата там  Rolling Eyes

Майка му е много притеснена, посъветвах я да се консултира с детски психолог, но ще съм благодарна, ако има деца със сходни проблеми, да споделят своя опит  Praynig

# 1
Моят син имаше подобен проблем... Лекарят ни каза следното и се оказа прав:
Първо трябва да се излекува запека. Акането в гащите е в следствие на него - детето свързва сядането на гърнето с болка и трудности и го е страх. Моят син е на 4 г. и все още се стиска в градината и ми се  е случвало да се наака по пътя за вкъщи Sad  Има някаква психологическа преграда в главата му, която не може да преодолее. Но откакто излекувахме запека - нямаме проблем с ходенето на тоалетна поне вкъщи. Трябва да се изпише на детето някакъв подходящ хранетелен режим и да приема много течности. Трябва да се говори много спокойно с детето, защото това е един доста сериозен проблем - на тази възраст може да му срине самочувствието и да му създаде ненужни комплекси. Вярвам, че ще се оправи и стискам палци!

# 2
  • Мнения: 2 751
Моят син имаше подобен проблем... Лекарят ни каза следното и се оказа прав:
Първо трябва да се излекува запека. Акането в гащите е в следствие на него - детето свързва сядането на гърнето с болка и трудности и го е страх. Моят син е на 4 г. и все още се стиска в градината и ми се  е случвало да се наака по пътя за вкъщи Sad  Има някаква психологическа преграда в главата му, която не може да преодолее. Но откакто излекувахме запека - нямаме проблем с ходенето на тоалетна поне вкъщи. Трябва да се изпише на детето някакъв подходящ хранетелен режим и да приема много течности. Трябва да се говори много спокойно с детето, защото това е един доста сериозен проблем - на тази възраст може да му срине самочувствието и да му създаде ненужни комплекси. Вярвам, че ще се оправи и стискам палци!
Преди месец ходиха на гастроентеролог-уж най-добрата детска лекарка в областта.
Лекуват го и има подходящ хранителен режим.
Но няма напредък  Thinking.

# 3
  • Мнения: 208
За съжаление не мога да ви помогна със съвет.Стискам палци това да се преодолее.Понеже моето дете страда от сериозен запек, вследствие на ,което получи и усложнение и живеем в провинцията бих те помолила да публикуваш какъв е хранителният режим на детето и има ли ефект върху запека? Предварително благодаря!

# 4
  • Мнения: 2 751
За съжаление не мога да ви помогна със съвет.Стискам палци това да се преодолее.Понеже моето дете страда от сериозен запек, вследствие на ,което получи и усложнение и живеем в провинцията бих те помолила да публикуваш какъв е хранителният режим на детето и има ли ефект върху запека? Предварително благодаря!
Трябва да я питам за лекарствата, които пие, и какви храни не яде  Peace

# 5
  • Мнения: 3 116
Кали, един по-различен съвет от мен.

Проблема може да се окаже психологически и да е свързан с детската градина. Преди известно време във форума имаше тема за една детска градина, където бяха забранили на децата да акат в градината. Една мама на детенце с перманентен запек беше пуснала темата, след като беше установила причината.

Моят съвет е, ако имат възможност родителите, да спрат детето от градината, провеждайки и лечението, и да видят дали има подобрение  newsm78

Надявам се детенцето бързо да се оправи  Heart Eyes

# 6
  • Мнения: 71
Редовното хранене, поемането на повече течности и хапването на пюре от круши или кайсии обикновено помага. Ще споделя и един бабешки лек за запек, който ми каза лекарката - ако има от къде да намерите да купите сладко от рози - по една лъжичка на ден в продължение на 2-3 седмици. При нас резултата беше изключително добър  Simple Smile  Hug

# 7
  • Мнения: 2 751
Редовното хранене, поемането на повече течности и хапването на пюре от круши или кайсии обикновено помага. Ще споделя и един бабешки лек за запек, който ми каза лекарката - ако има от къде да намерите да купите сладко от рози - по една лъжичка на ден в продължение на 2-3 седмици. При нас резултата беше изключително добър  Simple Smile  Hug
О, да, яде сладко от рози яко, както и всички останали неща, необходими за случая...  Rolling Eyes Ама не помага особено.

ритка, няма как да го спрат. Спирали са го за по-дълго...както и лятото за 2 месеца, но няма подобрение  newsm78

# 8
  • Мнения: 3 116
Кали, имаше една тема за такъв запек и д-р Оги беше писал в нея и много майки, кои решили, кои все още не проблема. Доколкото си спомням беше тук в Здравния форум, но нещо не мога да я намеря  newsm78

Намерих я Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=230932.0

Мисля че има много ценни съвети вътре  Hug

# 9
  • Мнения: 3 506
Понеже и с двете деца минах през доста трудно и продължително приучаване на гърне за "голямата нужда", искам само да вметна, че освен диетичните препоръки, е много важно и емоционално как се подхожда към проблема. Нужно е много търпение, което (от опит знам се изчерпва с напредването на възрастта), внимание, да се види какъв е проблемът точно, да не се засрамва детето.

Синът ми си имаше проблем и без да ходи на детска градина. Научи се да пишка на гърне, но си акаше в гащите. Може би понеже си беше вкъщи до запек не стигна.
Малката, при която проблемът започна след едноседмично посещение на ясла, направи и запек, освен че не искаше да сяда на гърнето. Повече от година акаше само насън, в гащите/памперса, с болки и много трудно. Лошото е, че се получава омагьосан кръг - стиска се -> получава запек и обратно, има запек -> стиска се.

За запека има писано достатъчно в темата, която е дала Ritka, затова аз ще добавя само няколко съвета за емоционалната страна на въпроса. И при двамата мисля, че ми помогна това, че проявих търпение, избягвах да говоря пред тях за проблема, напротив - винаги гледах да казвам, че съм сигурна, че един ден ще се научат, всички се научават, когато са готови, и т.н.
За сина ми съм описала надълго и нашироко тук, но е приложимо след като се реши проблемът със запека.
Тази тема, свързана с психологичните аспекти на тоалетното обучение, също е интересна.

Общи условия

Активация на акаунт