Мастит... ще може ли без антибиотик?

  • 9 556
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 199
Здравейте момичета! Дойде ми на главата тази неприятност, сега се чудя какво да правя. Вчера си направих телефонна консултация, казаха ми днес най-късно да отида на лекар. Нно той сигурно ще ми предпише антибиотик... Знам че има антибиотици съвместими с кърменето, но те не са безвредни, просто са по-малко вредни. И двамата мъжа ми имаме алергии, а антибиотикът алергизира. Снощи имах температура към 39 градуса. Бебето ми не ще да суче от болната гърда, защото не тече почти нищо. Казаха ми да давам само болната, а здравата да цедя, ама моето бебе е доказало че издържа на глад. Чудя се какво да правя. Дори да го държа гладно, пак няма гаранция че ще отпуши канала. Въпросът ми е имало ли е случаи когато сте се справяли със запушване, придружено от температура, без антибиотик. И можете ли да ме посъветвате какво да правя в този случай. Благодаря ви предварително!   

# 1
  • Мнения: 2 655
Преди всяко кърмене взимай горещ душ или слагай топли кърпи, аз сварявах вода топях хавлия и слагах по 10 пъти на ден на гърдата.
И двата пъти се оправих без АБ.
Пробвай и с хомеопатия, но при кл. хомеопат.

# 2
  • Мнения: 1 341
Здравей, първо трябва да отидеш на лекар, за да си на ясно дали става въпрос за мастит или за запушени канали. Аз съм изкарала 2 мастита и двата пъти пих антибиотик, и двата пъти не съм кърмила от болната гърда. АБ който пих е Аугометин (май така се пишеше), в съвсем малки количества се отделя в кърмата.
Според мен е по-удачно да цедиш болната гърда, за да поддържаш лактацията. А след преглед при мамолог, вече ще знаеш какво ти е състоянието и какво да правиш.

Успех и дано минеш без АБ.  bouquet

Да, хомеопатията е добър вариянт. Сега се сещам, че и Лецитин-а помага при запушвания

# 3
  • София
  • Мнения: 2 658
аз бях с температура, болки и огромна бучка на гърдата. Оправих се без антибиотик като преди кърмене стоях над тенжера с жряла вода да ме облахват горещите пари, а вечер спях с компреси с риванол, който много успешно ми разнесе бучката. Дано да се оправиш така. Peace

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Това, че има температура, не значи непременно мастит. Как изглежда гърдата - имаш ли характерно зачервяване на мястото, където е проблема? Нещо друго специфично забелязваш ли?
За лечение - нурофенът е с изразено противовъзпалително действие, така че ако се взима редовно (по предписанията - 3х за 24ч за 2-3 дни), не само ще ти смъква температурата, а и ще лекува възпалението. Той не преминава в кърмата, така че няма проблеми в това отношение.
Лецитинът помага за отпушване на каналите - той не е лекарство, а хранителна добавка, която емулгира мазнините и разтваря мастните капчици, които могат да причинят запушване. В случаите на сериозен проблем като при теб се взима 4 таблетки от 1200мг дневно, а като се оправят нещата постепенно се намалява и спира.
Много е важно да отпушиш болната гърда - опитай да сложиш горещ влажен компрес преди кърмене, масажирай леко и внимателно гърдата с поглаждане в посока към зърното, сложи бебето на здравата гърда и докато то суче, пробвай да изцедиш с помпата болната. Понеже рефлекса на потичане се задейства и в двете гърди, ще ти е по-лесно да цедиш, докато детето суче. Веднъж да тръгне млякото, бебето сигурно няма да има против да суче и от болната.
Ако не се получи до утре обаче и няма ясно подобрение, не рискувай да седиш без лечение - макар че може мастита да си мине и без това, има и друга възможност, която никак не е приятна (усложнения и абцес), едва ли искаш да проверяваш кое от двете ще се случи.

# 5
  • Мнения: 279
Ох,съчувствам ти!Аз постоянно правех мастити и си ги лекувах сама.тогава basilisk i hedra много ми помогнаха.
пиех Лецитин,слагах топли компреси дори врели на болното място и нон-стоп бебка беше на болната гърда,12 часа след това ми се облекчаваха болките.Дано се оттървеш по бързо Praynig ,а да можеш да пиеш и парацетамол.
Успех и да пишеш как се развиват нещата! Peace

# 6
  • Мнения: 1 199
Благодаря ви много момичета! Страхотни съвети ми давате. Зачервяване няма, но болезненият и твърд участък вече е доста голям. Бебето нещо не е много ентусиазирано да суче и от здравата гърда. Лецитин започнах вчера да взимам. Преди много ми беше помогнал, с негова помощ отпуших един канал но без висока температура. От болната гъърда изцедих само 20-30 грама, аз по принцип изцеждам доста големи количества. Каналчетата откъм възпалената страна нищо не пускат Sad Страх ме е да не ми спре кърмата Sad 

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма да ти спре кърмата, спокойно - дори да намалее в болната гърда (което често се случва при мастити, но е обратимо след излекуването), на здравата това не се отразява, а даже там се стимулира производството заради по-честото сукане Grinning
Опитай компресите, поглеждането и цеденето, докато бебето суче - комбинацията обикновено е много успешна за отпушване Grinning
Можеш да сложиш и компресите от зелеви листа - те обикновено имат много бърз ефект и само след часове се забелязва подобрение на ситуацията Взимаш охладени листа от зеле, намачкваш с точилка (или с бутилка) и увиваш гърдата Сменяш, като почнат да увяхват - при висока температура може да е на всеки 20-30 минПрилагат се за поне 24ч непрекъснато и са спасили не една мама Grinning

# 8
  • Мнения: 1 896
heureuse,
Пак ли, мила? Ти си знаеш за лецитина, аз да добавя само за студените компреси, след като изцедиш запушеното, най-добре със зелево листо - ти май и това си го знаеш. Стискам палци тези неща да помогнат, а ако не стане, едва ли ще е толкова страшно с антибиотик, от който само следи преминават в млякото.
А кърмата няма да ти спре, за това не мисли изобщо. Ако малко намалее, това ще ти помогне за момента, защото препълването и застоя влошават проблема. Но след това ще я увеличиш без никакъв проблем, каквото и да стане, тъй че не се тревожи изобщо.
Между другото, сега си спомням един разговор между норвежки, едната от които живееше в Канада и разказваше ужасена как имала мастит и канадският й лекар представяте ли си й казал да спре да кърми от тази гърда, обаче тя (понеже е светната норвежка) не направила нищо подобно и се оправила сама. А събеседничките й много се потрисаха от това как можело доктор да я посъветва подобно нещо.  Mr. Green Твоят лекар как е? Досега само хубави неща си разказвала за лекарите си май.
Да пишеш как върви и за много години, стискам ти палци още веднъж!

# 9
  • Мнения: 279
а да много ама много облекчават болките и помагат зелевите листа,непременно го пробвай! Peace

# 10
  • Мнения: 953
с баткото имах много мастити,но се оправях без антибиотик.пращахаме на нагрявки няколко пъти,иначе се оправях с топла вода и сапун  в един леген и започваш да цедиш.това всеки ден го правих.

# 11
  • Мнения: 1 341
Искам да уточня, че единия мастит който имах беше бучка точно на ареолата. Бебето ми беше много малко и не можеше да засуче от бучката, което на по-късен етап се спука и от мястото потече гной и кръв. Затова мамолога ми каза да не кърмя от нея, а да изцеждам и ми изписа АБ. Даде ми и други съвети, които аз не послушах. Май има разлика от бучка и мастит като този за който аз говоря. Ходих и на нагрявки с радар, за да разнесе бучката. За това в предния си пост говоря за АБ. Бучки, зачервявания и болки съм имала много, но това не мисля, че е мастит, ако греша ме поправете. не знам дали сама и само със сукане на бебето бих се справила, като се има предвид, че детето не засукваше от огромната подутина точно до зърното.
След мастита се промени и вкуса на кърмата от сладък стана солен. Но след около 2 дни се оправи.

Пиша това, за да не съм криворазбрана, че само АБ е изхода. Дано при теб няма усложнения и всичко се оправи възможно най-бързо.  Hug

# 12
  • Мнения: 2 100
Последно бучка ли е или мастит? Ако е мастит много вероятно е кърмата да е солена, пробвай.
В момента съм с мастит и от днес се мажа с едно лекарство - Рефригеранс (по ветеринарните аптеки го продават) и пия хомеопатични Фитолака и Бриониа. Ще видим дали ще помогнат. Лекарката ми каза да предлагам винаги първо болната гърда, после другата.

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 02:48 от Джиджа

# 13
  • Мнения: 1 199
Здравейте момичета! Базилиск, на теб специални поздрави, това че при предишното запушване не стигнах до АБ го дължа само на теб:love:
За съжаление след като днес правих усилено всякакви компреси, висях над вряща вода и т. н. и накрая нищо не стана, накрая отидох на лекар, който ми предписа антибиотик за 10 дни Sad Като претеглих нещата, реших да го взимам и вече започнах. Ако бебето ми не беше толкова мързеливо и сучеше както трябва, досега да го беше отпушило.
Снощи направих консултация по телефона с медицинско лице (има такава услуга) и ме посъветваха да кърмя колкото може по-често от болната гърда. И като казах че моят синковец не иска да суче от нея, а само от здравата, каза ми да изцеждам здравата и да му давам само от болната Mr. Green Та тази норвежка явно не е случила на доктор.

# 14
  • Мнения: 1 199
Здравейте момичета!
За съжаление вече третия ден от запушването изтича, а още не мога да отпуша каналите. Полагам големи усилия, всички трикове опитвам, но не успявам. Температура вече нямам, вероятно от антибиотика, но не мога да отпуша каналите. Около една четвърт от гърдата ми е възпалена. От болната гърда успявам да изцедя с триста зора по 10-20 грама кърма на всеки два часа. И от другата гърда кърмата намаля и на бебето вече не му стига Sad Днес му дадохме с капкомер изцеденото, не че му е достатъчно, но поне да има нещо. Започвам да си мисля че антибиотикьт няма да ми разреши проблемите. Не може да ми отпуши каналите, нали? И в такива случаи когато каналите не могат да се отпушат какво се прави? Дали това не е краят на кърменето?  Sad

Общи условия

Активация на акаунт