Това заекване ли е?

  • 1 752
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 541
Синът ми е на 2 год. и 8 месеца. От няма и 1 месец е започнал да повтаря някой думи като се изразява - например: Искам искам искам вода... или дай ми мечето мечето... ясно си казва думите, но ги повтаря от време на време.
Дали просто се забалява или е някакъв вид заекване? Rolling Eyes
Вие имали ли сте подобни случки?

# 1
  • Мнения: 25 568
Не мисля, че това е заекване. Просто детето иска да се убеди, че ще го разберете правилно. Около тази възраст се появяват много говорни дефекти, даже и същинско заекване, които по-късно преминават сами или с помощта на специалисти.
Но все пак, наблюдавай детето и ако след време това повтаряне се установи като траен навик, може би ще трябва да се консултираш с логопед.  Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 2 079
Заекването е друго нещо -  представлява нарушение на темпа и ритмиката на речта. При заекването звучността на речта се нарушава от неволеви повторения и/или удължавания на звукове, срички, думи или фрази, а също и от неволеви паузи или принудителни прекъсвания. Предизвикано е от две основни причини:
1. силен стрес  и/или от
2. затруднение в обработката на информацията към мозъка.

Това, което описваш не е заекване. Детето ти е много емоционално, бързо, с динамичен характер. Наблюдавай да не се задълбочи и да не продължи. Изисквай от него да не бърза, когато говори, да не повтаря едно и също, защото го чуваш ясно още с първото казване. Опитвай се винаги да изслушваш детето си, като задължително го гледай в очите, когато говори, (т.е. винаги имай с него И визуален плюс говорния контакт, ако е необходимо зарязвай всичко и клякай срещу него, за да се установи и зрителния контакт), заслушвай се в говора му, защото повторението е признак, че детето изисква особено внимание, което сигурно малко му се отделя. Не приемай казаното като упрек, защото не е така. Описвам ти причините за бързото говорене и повторението на думите.
Ако не отшуми до месец-два - непременно се консултирай с логопед.

Успех ти желая!  bouquet

# 3
  • Мнения: 2 891
Моят син на тази възраст също имаше подобен проблем. Даже и тема съм пускала по въпроса. Мина му след около 3 м. В началото го поправях. После спрях да му обръщам внимание и той бързо бързо престана.

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 09:50 от jj okocha

# 4
  • Мнения: 90
И аз не мисля, че е заекване.

# 5
  • Мнения: 352
Моят син имаше такъв "проблем" в говора. Логопедката в градината обаче ми обясни че се дължи на прекалено голям речников състав за толкова малко дете - беше на 2 г. и избора на следваща дума реално го затруднява и докато мисли повтаря предходната няколко думи. Другото което ми каза е, че заекването обикновено е повторение на сричка и невъзможност за изказване на думата!

Спокойно ще го израсне във близката 1 година! Peace

# 6
  • Мнения: 1 679
Не, не е заекване. Нищо му няма на детето.

# 7
Това не е патологично заекване,среща се при по-емоционалните деца,които бързат да кажат нещо,за да не ги прекъснат например възрастните,моят малък син така се изразяваше,чрез повторения на дума дори по 3-4 пъти и жестикулиране.

Общи условия

Активация на акаунт