въпроси относно късното захранване

  • 1 069
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
здравейте, кърмещи мами!
много съм благодарна за цялата информация, събрана тук. изключително полезна е!
обръщам се към вас с молба за съвет или просто мнение. моето момиченце е на 4 и половина месеца и е само на кърма. засега слава Богу наддава и се развива добре. попрочетох информацията, отнасяща се до късното захранване, и реших да следвам и аз тези препоръки. ще излъжа, ако кажа, че съм изчела 100% всички статии или линкове, предоставени тук, най-вече защото нямам толкова време, но общо взето добих идея. четох и препоръките на Американската педиатрична асоциация относно храненето до 6 месец, т.е. децата да са на изключително кърмене.
това добре, но още откакто навъшихме 3 месеца, нашата педиатърка настоява да й давам плодови сокчета. миналия път дори ме уплаши, че децата развиват анемия, ако бъдат захранени късно. иска скоро да заменяме едното кърмене с пюре - от готовите. от друга страна всеки ден слушам упреците на майка ми как държа детето си гладно и жадно, като не му давам нищо освен кърма (между другото, кърмя на поискване).
засега не се поддавам на натиска, но ме е страх, че на следващата консултация (след около седмица) лекарката ще се скара. чудя се какво да правя. какви са рисковете от късно захранване. и изобщо с плодови сокчета ли се започва или със зеленчуково пюре - по този въпрос също срещам противоречия.
споделете опит вие кога захранихте и с какво. и имахте ли подкрепата на околните за късно захранване?

# 1
  • Мнения: 2 829
Аз захраних педагогически, малко преди Алекс да навърши 6 месеца (опитваше се да докопа от нашата храна, ревеше като не му дадем, не можех да го залъжа като му дам нещо друго). ПЗ означава, че към 9-10 месечен изяждаше по 2-3 чаени лъжички твърда храна на ден! Сокове не съм и не му давам (освен когато някой пие наоколо и той си изпроси). Детето е здраво, жизнено, чувства се прекрасно, захранването мина без абсолютно никакви проблеми!
Не знам какъв му е бил хемоглобина, защото реших да не му правя кръвни изследвания-мисля, че щом е здрав, енергичен, усмихнат, значи няма анемия Grinning
Натиск е имало от родата, казаха ми че "пропускал" всичко, което не е изял от 3 до 6 месеца, но аз бях решена да се примиря със "загубата" Grinning
Сега вече признават, че съм била права, след като детето е здраво и щастливо!
На педиатърката не се оставяй, бъди уверена в решението си, можеш да и занесеш статии да чете, можеш просто категорично да и обясниш, че решенията ги взимаш ти, и точка по въпроса!
Успех!

# 2
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
  Здравей! В България всички педиатри се чувстват длъжни да препоръчат сокче след 20тия ден на детето. Включително и моята така пробва, а когато и казах, че съм решила да не давам нищо до седмия месец, много се зарадва и каза Браво!  Thinking. Щото има майки, дето ще си сменят педиатъра, ако пропусне номера със сокчетата. На всички около мен им бях промила отрано мозъците с късно захранване и имах пълната им подкрепа  Mr. Green. Захраних в средата на седмия месец с оризова каша на Miluppa. Хемоглобинът си беше ОК. Пресните плодове си ги яде цели, вече има всички неоходими зъби, така че сокчета не цедя.
  Понякога си мисля каква ще е следващата теория за захранването и колко смешни ще изглеждаме тогава  с пропагандирането на точно този модел Heart Eyes.

Последна редакция: пт, 04 яну 2008, 18:11 от verte

# 3
  • Мнения: 9 476
Просто категорично и кажи какво си решила относно захранването на ТВОЕТО дете  Peace
Аз така процедирах-нямаше повече "груба намеса" от страна на педи Mr. Green Захраних сле 6,5мес /ако имаме второ може би и покъсно ще е/, вода до този мом не бах давала, после-да, но той не искаше...
Относно това с какво-аз започнах с плодово пюре поради няколко причини:
 Нова храна се дава само предиобяд. Презумцията е че след време ще заместиш хранене и това ще е следобедното, защото сутрин ще продължиш да даваш новите храни...
Това че свиквали със сладкото и после не искали зеленчуковите си е чист мит-та кърмата и АМ нали и те са сладки Mr. Green
Успех и щастлива година! Hug

# 4
  • Мнения: 238
Здравей.
 Точно защото ме посъветва да захраня със сок, първата педиатърка веднага я смених. Ние преди две седмици започнахме захранването. Мъжа ми ме подкрепя, това за мен е най-важното, бабите дават по някой съвет, но общо взето гледат да не се бъркат много, а и ме изслушват като им обяснявам.Детето си е твое и никой няма право да ти се кара как да я гледаш или кога да я захраниш.
 Успех.

# 5
  • Мнения: 147
Защо изобщо се появява този страх у нас пациентите   Rolling Eyes като нали от нас им зависят заплатите на тия хора-доктори !Ако се страхуваш от един доктор или му нямаш доверие за това как лекува теб и твоето дете - направо си го сменяш- нека имаме малко самочувствие бе хора  Wink ! И не знам само в България му се вика късно захранване иначе си е съвсем нормално да са казва захранване (след 6-тия месец)! От личен опит споделям- нито анемия, нито обезводняване, нито запичания, с нормално надаване на килограми се развива моето бебче. Аз захраних с тиква.
Успешно захранване!   bouquet

# 6
  • София
  • Мнения: 418
Не се поддавай на външен натиск!Решението трябва да е твое и на беба,а не на някой страничен човек.
Моята педиатърка също ми каза да давам сок,но аз просто не го направих (и до ден днешен не пиеме сок) и не ми се скараха,а дори и да бяха нямяше да променя решението си.Моето бебе беше с продължителни колики и не исках да влоша още повече нещата.Хемоглобинът ни беше екстра.Ако бебето наддава нормално,няма защо да се дава нищо друго.
Обясни на роднините си,че колкото по-късно се захраните,толкова по-малко проблеми с негативни реакции срещу храната ще имате.Понякога те могат да останат за дълго време и просто не си струва да рискуваш от зор да бързаш.
Аз захраних с морков на Хип в шести месец.

# 7
  • Мнения: 545
Каква анемия?Лора е захранена на шест навършени месеца при хемоглобин 135(можеш да ме цитираш пред педито) Laughing
Педиатърката на Лора също ме посъветва да почна със сокчета след първия месец,после плодови пюрета и т.н.Аз просто й казах какво смятам за най-добро за детето си и тя се съгласи.Те са длъжни да си кажат "думичките",които са си намислили преди сто години,а пък ние си решаваме.Просто,за да убедиш околните в правотата си,трябва сама да вярваш! Laughing
Успех,борбата с бабите също не е лека! Laughing

# 8
  • Мнения: 867
Миличка това е обичайният натиск но който почти всяка майка е подложена от педиатрите и роднините. Има малки изключения.

Само ще ти кажа че захраних на 6мес. и нещо, хемоглобина и беше 138. Доктора от предния месец само ми казваше че щяла съм да видя какви щели да са изследванията като съм била упорита и не съм захранвала. Е, видя!

Радвам съм че го смених тоя, сега сме при д-р Антонова от Бон Апети. Много съм доволна.

# 9
  • Мнения: 1 691
засега не се поддавам на натиска, но ме е страх, че на следващата консултация (след около седмица) лекарката ще се скара.
Знам какво чувстваш. Преди всяка консултация до 6 месец по цяла нощ не спях от притеснение, че педиатърката пак ще ми се кара. И роднините през цялото време ме подпитваха какво е казала лекарката, не е ли време да се дава сокче, кашичка и т.н. Единственото, което можах да си осигуря, беше обещанието на мъжа ми, че ще ме остави да правя каквото си знам, като аз си нося отговорността. След това и той започна да ме защитава от останалите.
Захраних на 5 месеца с оризова каша, защото все пак не удържах на напора на педиатърката. Само че първия един месец постепенно достигнахме рекордното количество от 30-40 гр на ден. Едва на 6 месеца минах на педагогическо захранване, в резултат на което детето ми сега яде всичко, развива се много добре, а изследванията на 6 месеца и 1 годинка бяха прекрасни.
Едва наскоро роднините ми започнаха да признават, че съм била права. И вече не ми се месят чак толкова.

# 10
  • Мнения: 89
благодаря ви, момичета!

Синео4ка, явно сме в една и съща поликлиника. Аз си я бях харесала д-р Антонова от Бон Апети, но от познати останах с впечатление, че тя не работи като личен лекар (или както там се казва). Така за съжаление не се записахме при нея. И сега ще трябва да захранвам по материали от интернет и с помощта на майчетата от форума Simple Smile Къде-къде по-лесно щеше да ми е, ако просто следвах каквото ми каже педиатъра...

# 11
  • София
  • Мнения: 1 056
Що, бе, Jade1, и тука става бързо и лесно, пък и съветите са от препатили, а не от научили...

Ето и моя опит:

До 6,5 мес - кърма и само кърма на поискване (няколко набутани лъжички сок от моркови, преди да прочета мнението за тях тук, не се броят Wink Blush)
Захраних на 6,5 мес с оризова каша, после картоф, после морков, после тиквичка, после ябълка и т.н. До годинката Мъри вече беше опитал от всичко, но основно си беше почти само на кърма. Не съм замествала кърмене, а количеството твърда храна беше от порядъка на няколко лъжички сутрин и няколко лъжички следобед (колкото той си решеше, не съм го карала да яде определено количество). Случваше се понякога след като направи 10 месеца да си хапва по повечко от нашето ядене на масата, но се случваше и по 2-3 дена да си е само на кърма, защо, и аз не знам, той така си решаваше.
Като направи годинка, го записах на детска кухня и вече първо предлагах закуска, обед, вечеря (за щастие, той много я хареса и си прояде с голям апетит), като между тях си сучеше пак на поискване, а понякога след половин бурканче супа си поискваше да суче(жажда, най-вероятно).
Когато през октомври тръгна на ясла, вече си яде там каквото му дадат, много обилно си хапва като го взема от яслата и от вечерта до сутринта пак си е на кърма на корем.

Извод от захранването ни:
Съвсем малко и леки колики като бебе.
Никакви стомашни проблеми (докато не хвана ентеровирус на яслата през ноември тази година и втори вирус по Коледа).
Никакви проблеми с акото - нито се е запичал, нито се е разстройвал (с изкл. на горното)
Никакви претенции към храната и добър апетит към всякакви видове храни.
Никакви алергии fingerscrossed
Малко боледува и бързо оздравява.
Приятни мигове заедно, никакъв натиск от моя страна да яде каквото не иска и съответно щастливо бебе.

А за педиатърката, какво - еми, кажи й, че ще захраниш след 6-тия месец и точка по въпроса. Тя да не тие шеф нещо, или да не ти е майка, че се страхуваш от нея... Ти си майката, ти си решаваш. Виждам че не си от най-смелите да й се противопоставиш, така, че може да я смениш или може да й разпечаташ на принтер няколко статии по въпроса - какви са препоръките на СЗО, пък да не говорим и на МЗ (препоръките на МЗ тя трябва най-малко да ги е прочела, че и да ги спазва)
Нашата педиатърка се опита и мен да вкара в "правия път", но след като категорично й заявих, че каквото и да ми каже, аз ще си правя каквото си искам, спря да ме натиска. Само всеки месец на консултацията ме питаше имам ли някакви въпроси и толкова.

# 12
  • Мнения: 287
Много правилно си постъпила. Според съвременните схващания детското стомахче не е готово да получава нещо различно от кърма/АМ до 4-ия си месец. Въобще не се поддавай на натиска. Препоръчва се захранване между 4и и 6и месец.
Моят опит: до 4.5 месеца: само на кърма, след това мина на АМ, тъй като кърмата ми спря Cry Захраних на 5.5 месеца със зеленчуково пюре (морков). Кръвната картина на дечко е добра, наддаваше си и расте едно щастливо хлапе, лишено от коликите и евентуалните проблеми, които предизвикват сокчетата, давани 2-3 месец.

# 13
  • Мнения: 911
здравейте, кърмещи мами!
много съм благодарна за цялата информация, събрана тук. изключително полезна е!
обръщам се към вас с молба за съвет или просто мнение. моето момиченце е на 4 и половина месеца и е само на кърма. засега слава Богу наддава и се развива добре. попрочетох информацията, отнасяща се до късното захранване, и реших да следвам и аз тези препоръки. ще излъжа, ако кажа, че съм изчела 100% всички статии или линкове, предоставени тук, най-вече защото нямам толкова време, но общо взето добих идея. четох и препоръките на Американската педиатрична асоциация относно храненето до 6 месец, т.е. децата да са на изключително кърмене.
това добре, но още откакто навъшихме 3 месеца, нашата педиатърка настоява да й давам плодови сокчета. миналия път дори ме уплаши, че децата развиват анемия, ако бъдат захранени късно. иска скоро да заменяме едното кърмене с пюре - от готовите. от друга страна всеки ден слушам упреците на майка ми как държа детето си гладно и жадно, като не му давам нищо освен кърма (между другото, кърмя на поискване).
засега не се поддавам на натиска, но ме е страх, че на следващата консултация (след около седмица) лекарката ще се скара. чудя се какво да правя. какви са рисковете от късно захранване. и изобщо с плодови сокчета ли се започва или със зеленчуково пюре - по този въпрос също срещам противоречия.
споделете опит вие кога захранихте и с какво. и имахте ли подкрепата на околните за късно захранване?

Има различни схеми на захранване. Твое право е да ги познаваш и да избереш онази, която решиш.
Това, да започнеш захранване на 5-6 мес. не е късно захранване. Така че, последиците ще са само положителни, т.е. няма да има последици. За късно захранване май се говори за след 9-10 мес., но такива деца имат проблем с апетита. 
Остави плодовите сокове за по-сигурно за по-късно. Страх лозе пази.
Лекарката ти няма право да упражнява натиск върху теб за предпочитанията ти на захранване. Освен това се касае за твоето, а не за нейното дете. Може да ти се обиди, но това би било поведение на щипана мома, а не на професионалист.
И бих сменила лекарката.

# 14
  • Мнения: 13 760
ако си ЗА късното захранване смени педиатъра, или й дай да разбере че имаш собствено мнение по въпроса, все пак детенцето си е твое.
Ние с каката минахме по старата схема със сокчето на два месеца попара на три и други дивотии. Къде ми е бил акъла да всички тези простотии .. ама тогава такава беше методата ...
Сега с малкия сме върли последователи на късното захранване, кърмехме се 7 месеца и след това започнахме полека лека, определено сме поздрави и алергиите които споходиха каката ги няма с малкия.

Така че аз съм За късното захранване !!!

Поздрави и леко вземане на решение

Общи условия

Активация на акаунт