Кърменето и съветите от педиатрите,акушерките...

  • 2 402
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 170
 Моята история с кърменето е много дълга... Затова само ще кажа,ако не беше форума нямаше никога да кърмя!
Тази вечер говорих с моя позната на която сестра и родила дете,но не кърмила,защото педиатърката и казала,че кърмата и е малко и некачествена?! Аз само попитах - а тя направи ли всичко възможно да си увеличи кърмата,демек често кърмене - бебето няма и месец,а тя ми вика всичко направи - ама трябва да има режим все пак...Разбирам от този отговор,че не кърми на поискване и че интервалите между храненията са големи...Тя сама си казала - спира ми кърмата...
 Ох,колко болка и мъка има по този свят боже...!!!!
 Най ми е болно от всичко,че  - "майката нямя кърма - дохранвай" идва от педиатрите и акушерите... Така ми провалиха кърменето с първото дете,никога няма да си го простя. Защо не прочетох по-рано за разни неща свързани  с кърменето,може би защото имах вяра на майка ми? А тя - за жалост остаряла информация ми даде...
 Аз имах най-голямото желание да кърмя,но от неправилни съвети от педиатри и акушери кърменете се превърна в кошмар!!!
Знам,че вече има много теми по този въпрос,но докато не проумеем няма да се спрем!
 Сега искам да споделя - винаги се замисляйте и усмисляйте какво ви казва педиатърката или акушерката,потърсете и друго мнение,следете себе си и бебето,то само ви показва от какво има нужда! Не си гледайте часовниците,направете си свой собствен режим,имайте вяра и ще успеете и най-важното - бъдете дълбоко убедена,че кърменето си заслужава!
 В тази тема исках всеки да сподели какъв грешен съвет е получил от педиатър или акушер по въпроса за кърменето,за да можем да предпазим и други майки. На мен лично ми се каза да се търкам преди и след кърмене със сапун по зърната - за да съм чиста,да храня под час с интервал от 6 часа през ноща,да давам много вода,да дохранвам,щом не наддавало бебето,думите бяха -Ей ,това с кърменето ще го оставим на друг, ти нямаш кърма и ти купувай адаптирано,при условие,че гърдите ми пълни с кърма,вече текът из кабинета - ...и вече не се сещам за всичко. Но май и това като за начало е добре! Чакам да споделите!

# 1
  • Мнения: 415
Аз също кърмя благодарение и най-вече на форума. И добре че в нашите отчетни имаше една мама дето ни обясняваше преди да родя, иначе нямаше да имам време да се информирам.
Но и в болницата някои акушерки се стараеха, други пречеха (главно детските)...

Хубавото което една акушерка ми каза беше Бебето може да суче и докато спи, и аз като го виждам че суче и спи, не го махам. За мене това беше добър съвет.

А първият лош съвет, който съжалявам че послушах, е да не кърмя през нощта, а да давам вода със захар.

Другите глупости не съм ги спазвала, но си признавам, че на моменти успяваха да ме разколебаят, особено това:
Защо яде толкова начесто, да не би защото не му стига кърмата ти?

# 2
  • София
  • Мнения: 418
Здравейте,

И аз имам какво да кажа.След раждането на дъщеря ми я кърмех на около 3 часа,защото така ми казаха в родилното.Хубавото беше,че ми казаха да кърмя и през нощта.Оказа се,че за 20 дни е наддала само 200гр и съответно присъдата беше дохранване.След като изпи първите 30гр АМ обаче дъщеря ми повърна много обилно и аз доста се изплаших.Тогава педито ми каза да давам само кърма и да изчакам с АМ.Аз се обадих на една моя колежка,за която знам,че два пъти кърми успешно и я помолих за съвет.Тя каза да кърмя на поискване и да цедя ако бебето спи около часовети за хранене.Изцеденото давах с шише като дабавка след сукането.Тук искам да благодаря на моята колежка,защото тя ме амбицира да продължа с опитите да кърмя.После влязох във форума и тук намерих допълнителна информация.Сега сме в 8 месец и продължаваме да се кърмим по 5 пъти на ден.Не сме пили нито капка АМ след първия опит.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 3 559
Да споделя и аз. Родих секцио и ако не беше моя приятелка, също родила секцио и кърмила над годинка и форума, нямаше да успея. Дадоха ми бебчо чак на 4 ден (Бургаското родилно). Той имаше силна жълтеница, и го бяха хранили с едно шише с три огромни дупки, от които се давеше чак като пиеше. Редовно ми носеха АМ в болницата и следяха дали е изпито след това. Пробвах да кърмя в началото много безуспешно, милото все спеше.Помощ от акушерки и сестри не получих дори като вдихнат температура от слязлата кърма. Дадоха ми парацетамол само. Една акушерка даже се разсмя като видя каква синка имам от неправилно захапване, но поне ми показа как да поставя бебето правилно. На теория всичко ми беше ясно уж отпреди да родя, ама се оказа друго. На моменти се отчайвах наистина много. Педито ме попита само дали кърмя. Оплаках и  се  от разранените ми до кръв зърна, тя само ми каза : "мажи с дефламол" ами така е: "кърменето е изкуство"  #CrazySadдемек оправяй се сама)Друг съвет за кърмене  не получих. Иначе настояваше много да давам глюкоза и доста банки изпихме.
 А от свекървата иначе съвети колкото искаш: "що се мъчиш, давай шишето, ква е тая твоя фикс идея за кърмене..., дедето се обезводнява давай вода" и тн. и тн.
Надявам се занапред да нямаме проблеми. А забравих и друг "безценен съвет" от педито, заради който без малко не го отбих: "щом не ака всеки ден, не му стига кърмата , дохранвай". На всички бъдещи мамчета искам да кажа упоритост и информираност са ключовете думи ако имате проблеми в началото, желая ви успех. Не се предоверявайте на педиатъра си, а слушайте инстинкта си, той няма да ви подведе.Извинявам се за дългия пост.

# 4
  • В сърцето на ММ
  • Мнения: 932
И аз съм се напатила от "полезни съвети"-особено първият път/тогава интернетът беше кът/.
-"Не давай на бебето да яде на  по-често от 3 часа.Реве,не защото е гладно,а защото е прехрането и му е тежко. Sick
Малкият беше на 1 месец,когато ми препоръчаха вечер да му давам АМ,защото не му стига кърмата.Пак,че не пошлушах,иначе кърменето ни щеше вече да е в историята.
"Щом не е акал един ден,клизма с мушкато или термометър."
"Да се слага повече АМ,за да стане по-гъсто и да засища."
И разни други,вече не се сещам.

# 5
  • Мнения: 545
Аз също кърмя благодарение на форума!
Благодаря от все сърце на Бу,Хедра и всички други момичета тук,които са създали библиотеката,а и отговарят на безкрайните ми въпроси! Hug
Първия месец Лора имаше жълтеница,както и повечето новородени.Педиатърката дойде,съобщи ми,че детето има "силно изразена жълтеница",да давам глюкоза,дори можело да заместя хранене с нея! ShockedТогава Бу беше тази,която ми обясни най-подробно всичко за жълтеницата и билирубина,за което съм безкрайно благодарна!
Лора сучеше за по пет минути най-много,което според всички означаваше,че детето ми стои гладно(плачеше почти постоянно),а аз имах още много кърма,която тя не изсукваше.
Педиатърката ми обясняваше да пробвам да кърмя,пък ако не станело на пазара има много хубави млека;да захраня втория месец и ред други.Когато й обясних,че искам да кърмя,че ще захраня при навършени шест месеца и т.н.,тя се съгласи"да,това е правилния начин"!Ето на това ме е много яд,че те просто са като в коловоз!Знаят си едно и въпреки,че четат не препоръчват новите за тях неща!
Имам приятелки,които спряха да кърмят още първия месец поради "недостатъчна","кисела","нехранителна"кърма!
За родилното няма какво да обяснявам просто!Захраниха Лора с АМ без да ме питат;въобще не са ми показвали как да държа детето при хранене,как да стимулирам кърмата и прочие!
Всичко което знам за кърменето е от форума!
Огромно "Благодаря"на Мамма и Татти за това,което са направили и правят за всички нас и децата ни!  bouquet

# 6
  • Мнения: 867
Слава богу, че не съм имала почти никакви пролеми с кърменето, освен някакви дребни рагади на едното зърно. Иначе да съм се отказала сигурно и аз.

Помня едно нещо, кото ми каза педиатъра като дойде първата седмица в нас: Аз казвам че давам и от двете гърди последователно, а той казва учудено:" И за следващото кърмене има кърма? Браво тогава, много интересно как остава, то трябва да мине време за да се събере....."
Помня че много се зачудих какви ги дрънка този човек, но не му обърнах кой знае какво внимание, някак интуитивно усещах че когато поиска бебето трябва да се дава.

После дойде първата лактационна криза и аз пак без да питам никого започнах през час, два денонощно да кърмя малката и за два дена тя сама си увеличи интервала, явно кърмата ми се е засилила. Свекърва ми беше в нас, помагаше ми, опита се да се меси, но аз казах че ще правя както съм намислила и тя се съгласи. Помня че бях много изморена и спях, а те ми носеше бебето като заплаче. Бях  казала да го носи дори полвин час да е минал. И така потръгнаха нещата, някак се успокоих че тялото ми реагира.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 020
Аз имам много малък стаж в кърменето, но това не пречи да имам съвет от педиатъра - дохранвай с АМ, след като направихме пробно кърмене от 15 минути и Ема беше изяла "само" 30 мл.
За сега съм упорита и не съм я дохранвала. Надявам се да успея да я кърмя още дълго време и детето да си наддава добре.
А информацията и помощта от форума е просто безценна.
За съжаление имам познати и приятели, които се доверяват безрезервно на педиатрите и дохранват щом им е казано, а не се опитват да си увеличат кърмата.
За мен не само педиатрите са виновни, а и самите майки, които явно ги мързи да кърмят, да четат и да се информират.

# 8
  • Мнения: X
Колко неправилни съвета съм получила от педиатър относно кърменето ли?

За жалост, не съм получила нито един правилен досега!

Ето съветите, получени от педиатърката на дъщеря ми (преди 6 години, когато дъщеря ми беше бебе) и педиатърката на сина ми, който е на почти 7 месеца. Еднакви, еднотипни, непоклатими от времето глупотевини:

1. Кърмене през 3 часа, като на всяко кърмене се предлага само едната гърда;

2. Доизцеждане докрай след кърмене на гърдата, от която бебето е сукало;

3. Премахване на нощното кърмене след първия месец, като за последно бебето суче в 21 часа и след това трябва да чака сутрешното кърмене в 6 часа;

4. Даване на вода нощем, ако бебето плаче;

5. Даване на минимум 200 мл преварена вода със захар дневно и то от самото раждане;

6. Ранно захранване - сокове от втория месец, пюрета и каши - от третия-четвъртия месец;

7. Ранно заместване на кърмене с твърди храни. (За пример: от шестия месец ни беше дадена следната схема на хранене: сутрин - попара с краве сирене, масло и сухари; преди обяд - половин плодово пюре; за обяд се редуват - един ден зеленчуково пюре с жълтък, един ден - месно пюре; следобед - другата половина от плодовото пюре, след това 1 купичка каша; за вечеря - кърмене. Тоест, шестмесечното ми бебе следваше да бъде кърмено само веднъж дневно!);

8. Грешни преценки в началото при абсолютно непоказателните "контролни кърмения". (Въпреки, че синът ми наддаваше по 1.200 кг на месец, педиатърката се опита да ме убеди, че кърмата ми не достига, защото при тези контролни кърмения малкият изсукваше само половината от "правилното" количество за възрастта му);

Много мога да коментирам по всички точки, но вече съм го правила тук и не ми искам да досаждам с повторения. Ако някой изпитва интерес, може да прегледа набързо предните ми постинги.
Искам само да изразя твърдото си убеждение, че като цяло, медицинските работници са абсолютно некомпетентни по отношение на кърменето и със съветите си масово отказват младите майки от кърмене.
Изпитала съм го на собствен гръб с първото си дете, чието кърмене беше провалено чрез вслушване в описаните по-горе идиотски съвети. Затова не допуснах да се случи същото и с второто, напълно игнорирах препоръките на педиатърката, доверих се на опита и съветите на дългокърмещите майки от този форум и вече почти 7 месеца кърмя успешно моето бебе.
Според мен, от здравното министерство трябва да спуснат разпоредба за консултиране на всяка родилка с квалифициран консултант по кърменето, който да поеме и занапред консултациите по отношение кърменето и храненето на бебето й, а а участъковите педиатърки да се занимават само с ваксинациите и лечението на заболяванията на бебетата и децата.


Последна редакция: нд, 06 яну 2008, 12:57 от Анонимен

# 9
  • Мнения: 206
Да, всички досега анти съвети за успешно кърмене съм ги чувала.
Ето ви още един бисер "Бебето има рефлукс (повръща),защото кърмата е рядка и от нея му се повдига и трябва да се прекрати кърменето и да се дава специално АМ- АР (Физовом и разни други от сорта). За голямо мое съжаление получих такъв съвет от завеждащ детско отделение трябваше да ни приемат в болница ,заради неизвестна диагноза ,която като се оказа ,че е рефлукс не беше за болница и се прибрахме в къщи. Аз за съжаление до тогава не бях посещавала форума и прекъснах кърменето за три дена след това започнахме да се кърмим ,но вече започна отбиването и продължих с цедене и т. н.
Най-лошото от всичко е ,че ходих на училище за бременни и на лекцията за кърмене (водеше се от акушерка от родилното в Бургас) и съветите ,които се даваха на този курс бяха:
1) Кърмене на три часа само от едната гърда ,защото се пълнила за три часа ,а другата трябвало да почива.
2) Гърдите се измиват с вода и сапун преди и след кърмене и се препоръчва да започне обтриването им със суха кърпа от рано ,за да загрубеят.
3) Правеше се реклама на различни козметични продукти за предпазване на бюста от разтягане и за предпазване на зърната от рагади ,като използването им трябва да започне месец преди раждането. Същите тези козметични продукти са напълно съвместими с кърменето и изобщо не пречат за осъществяването му.
5) Задължително да се дава подсладена вода около от 100 до 250м.л. за предпазване от жълтеница и жадна треска
6)Задължително трябва да се изцеждат гърдите след всяко кърмене докато станат меки като перце в противен случай има опасност от запушване и мастит.
7) и т.н. и т.н.

# 10
  • Мнения: 1 432
Аз единсвено си спомням от родилното това. Хранихме децата на 3 часа. При нас нямахме памперси, идваше сестра да носи преди всяко ядене да се смени.10 мин преди уречения час Мом4ил яко се разрева и аз му да дох да су4е. Дойде сестрата и аз какво казах 4е съм го нахранила .....така ми се скара ,4е съм щяла да му разваля режима  Shocked
Когато се роди детето и дойде първото му хранене яко се бях ошашкала дали ще му стигне млякото. Даваха на деацта добавка ,ако не можем да ги накърмим или не ни е слязло ще млякото. Два пъти му дадох от нея ,защото не знаех дали су4е достатъ4но...естествено детето яко повърна ,защото се прехрани  Confused. От тогава не съм давала добавка и благодаря на едната от акушерките ,която категори4но ми забрани да му двам такова нещо ,тъй като видимо гърдите ми преливаха от 3ия ден  Grinning

# 11
  • Мнения: X
Аз в много теми съм писала, че ако не беше този форум, едва ли щях да бъда кърмачка.
Грешните съвети хич и няма да ги изброявам, всички ги знаем.
С помощта на Хедра   bouquet публикувах и един материал в блога си, в който описах много подробно за всички заблуди. Ето го. http://semeistvo.rozali.com/dnevnik-bebe/p6427.html. Толкова е моят принос, който ме е питал, помогнала съм, с каквото знам и мога.

Но по темата искам да кажа нещо друго. На повечето жени кърменето изобщо не им е приоритет. Само тук във форума изглеждаме много. Сред познатите си имам само една или две кърмачки. Всички останали са хранили децата си с АМ. На една част от тях това изобщо не им е било приоритет, приемат кърмата като нещо, което просто го има само през първия месец и после спира. Другите, които са опитвали, поради грешни съвети, са убедени, че са нямали кърма. Аз и по тази тема не разговарям вече с никого, за да не ме сметнат за някаква сектантка. Случвало се е да споделя с някоя приятелка възмущението си от педиатър по този въпрос и са ме гледали учудено, какво се паля толкова. Все едно, аз нещо не съм наред. Вече само се усмихвам някой като ми каже каква късметлийка съм, щом имам толкова време кърма. Наскоро дори чух, че темата с кърменето се преекспонирала, разбирай "Аре стига вече с това кърмене." И ако имате срещу себе си неуспяла кърмачка, положението може да стане и напрегнато. Затова предпочитам да си кърмя кротко, а всеки си носи главата на раменете. Като ми говорят разни глупости, се усмихвам и казвам "Важното е да сме здрави."  Grinning В крайна сметка всеки се информира или вярва сляпо на педиатъра си. Който иска да успее, пита Хедра.  Grinning Grinning

# 12
  • Мнения: 415
Извинявайте че пак ще пиша и то малко офф, но като прочетох историите ви от родилното ми се прииска да споделя и моята:
Родих секцио и ми го дадоха вече със шише, кърмата ми дойде - поне според цеденето - по-късно, но го слагах винаги когато можех. Не искаше да суче, само отвреме навреме се излъгваше и това ставаше все по-рядко. На изписването ни вече си беше отбит. От шишето се давеше и повръщаше непрекъснато, но те казаха че това било нормално. По едно време педиатрите се опитаха да го минат на кърма и му намалиха количеството АМ. Той започна да реве много, слагах го непрекъснато, но или плюеше, или сукваше няколко пъти и пак ревеше или заспиваше накрая. Една детската акушерка си умираше да ми се кара че не го кърмя правилно а трябва да му придържам с два пръста като ножица, защото ще го удуша. Като че ли това беше най-важното.
Една педиатърка ми назначи контролно кърмене и детската акушерка каза че нямало смисъл защото той и без това не ядял нищо. Донесоха ми го уж гладен, но и заспал. После го премери и когато кантарът показа че нищо не е изял не мога да ви опиша каква усмивка грейна на лицето й и какво щастие засия като каза "Ето, аз казах че няма смисъл" - много кофти, педиатърката й беше намерила допълнителна работа и й прекъснахме пиенето на кафето в стаичката.
На практика ние си го прибрахме от болницата отбит и изцяло на адапте.
Няма да разказвам повече че стана дълго.
Няма да забравя колко съм ревала с него в болницата и колко съм се молила да започне да суче, щастлива съм че в къщи това стана и се надявам да си се кърмим кротко още дълго време, дано.

Забравих само да поясня за съвета за придържане на гърдата с два пръста като ножица - никога не съм го правила защото гледам бебето докато го кърмя и виждам че носът му е на поне 1см разстояние и няма опасност да го задуша.

Последна редакция: нд, 06 яну 2008, 21:32 от munkamm

# 13
  • Мнения: 1 098
Първо искам да изразя възмущението си от това, че именно педиатрите в повечето случаи провалят опитите майката да кърми успешно.  Какво е това невежество немога да разбера #2gunfire.
Мен педиатърката ме съветва- да храня през 3 часа, да не кърмя през нощта, а да давам вода със захар, да изцеждам след всяко кърмене, да храня еди колко си минути. Когато малкият стана на 1 месец да започвам със соковете, а когато беше на три да започна пюрета, които да разреждам с кисело мляко Shocked

# 14
  • София
  • Мнения: 3 099
И аз имам набор от такива малоумни примери, но сега като чета ми се гади направо!


ЛЛЛ, Вие със здравния министър разговаряли ли сте някога?  newsm78 Просто се зачудих... Как е възможно да съществува такава идиотщина?!...

Общи условия

Активация на акаунт