Смърт от шоколад и още нещо...

  • 2 547
  • 15
  •   1
Отговори
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Шоколадова наслада

210 г горчив шоколад, натрошен
10 с л или 2/3 ч ч масло
4 яйца
1/2 ч ч финна захар
2 ч л ванилия
1 ч ч печени смлени орехи - аз сложих повече
2 ч л канела

Глазура

120 г шоколад
ч л масло
2 ч л мед
щипка канела

Загрявате фурната на 180 градуса. Намазнявате 20 сантиметрова тавичка и слагате пекарска хартия отдолу и отстрани. Обличате тавичката отвън с алуминиево фолио, защото десерта се пече на водна баня. Стопявате шоколада и маслото на слаб огън с бъркане. Разбивате яйцата, захарта и ванилията и добавяте шоколада. Накрая се добавят орехите и канелата, изсипва се в тавичката и се пече 30 мин. като малката тавичка е сложена в по-голяма тава с 1,2 пръста вода. Центърът ще изглежда мек, но се вади, за да изстине на стайна температура.
За глазурата всичко се стопява на водна баня и се залива, когато десерта е охладен.

Ето снимка от книгата -

Ето и моят - аз го разделих в 2 много малки форми и глазурата ми не стана добре, но пък е много вкусен.
   


Сицилиански десерт

Нарязвате един пандишпанов блат на ленти и обличате дъното и стените на една тортена форма. Аз лично ползвах форма за пай, защото ми е по-лесно.

Пълнеж

1 1/2 ч ч извара
2 с л мед
1/4 ч л ванилия
зеста и сока от 1/2 лимон
3/4 ч ч захаросани плодови корички на дребни парченца - аз сложих захаросани плодове
1/2 ч ч шоколадов чипс/парченца

Разбива се изварата с меда, ванилията, лимона и 1 с л Марсала. Това е сладко вино и аз по случайност имах и сложих, но сигурно може и без него. Добавят се малко трохи от блата ( аз забравих), плюс захаросаните корички и шоколадовите парченца и се запълва тортената форма. Покрива се с тънко парче блат и се оставя да се стегне за някалко часа в хладилник.

Оригинално покритие

1 1/2 ч ч смлени бадеми
6 с л финна захар
3/4 ч ч пудра захар, пресята
1 белтък, леко разбит
1 ч л лимонов сок
2 капки бадемова есенция
3 с л кайсиево сладко
Бадемите и захарите се смесват. Прави се кладенче, слага се белтъка, лимона, есенцията и се меси като тесто. Може да се оцвети. Разточва се и се покрива тортата.

Ето го резултата от книгата -                                                                                 А това е моята, покрита с шоколад, за пестене на време
                                              

Последна редакция: сб, 05 яну 2008, 07:26 от Atalanta

# 1
  • София
  • Мнения: 35 813
О-о-о-о,  bouquet  невероятно е!!!  bouquet  bouquet
Ще го пробрам, изглежда приказно!
Мерси! Мерси! Мерси!  Grinning

# 2
  • София
  • Мнения: 35 813
Цитат
Пълнеж

1 1/2 ч ч извара
2 с л мед
1/4 ч л ванилия
зеста и сока от 1/2 лимон
3/4 ч ч захаросани плодови корички на дребни парченца - аз сложих захаросани плодове
1/2 ч ч шоколадов чипс/парченца

Не разбирам? Би ли пояснила, моля?

# 3
  • София
  • Мнения: 2 671
Цитат
Пълнеж

1 1/2 ч ч извара
2 с л мед
1/4 ч л ванилия
зеста и сока от 1/2 лимон
3/4 ч ч захаросани плодови корички на дребни парченца - аз сложих захаросани плодове
1/2 ч ч шоколадов чипс/парченца

Не разбирам? Би ли пояснила, моля?
Отговарям ти вместо Атланта: зестът от лимона е настъргана само външната жълта част на кората, без да се включва и никаква част от бялото; обикновено с много фино малко ренде за зест, но и с обикновено става Wink

# 4
  • Мнения: 2 199
 #Crazy Заглавието е доста стряскащо  Crazy

# 5
  • Мнения: 1 802
 Shocked Аууу! Невероятно изглеждат! Ако има и кой да се хване да ми ги направи ще е направо супер!  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 6 243
#Crazy Заглавието е доста стряскащо  Crazy

Ами то това си е оригиналното име на тортата - тя е класическа: Death by Chockolate!

Много хубава орхидея, поздравления на авторката!

# 7
  • там нейде .............
  • Мнения: 647
Уауууууууууууууууууууу това звучи и изглежда прекрасно Heart Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 2 658
рецептите са страхотни Peace При първи повод ще ги изпробвам Hug

# 9
  • Мнения: 1 485
Въпросче??? newsm78-а не може ли да използвам обикновен млечен шоколад вместо горчив-хич не го обичам! Mr. Green

# 10
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Rumya , благодаря ти за отговора.

fior , в рецептата пише горчив или полу-горчив, защото се добавя и масло, а млечния е по принцип с по-голямо масно съдържание. Предполагам, че може и да пробваш, аз вечно експериментирам с рецептите.

Шоколадовият десерт е с много деликатен и интересен вкус от канелата, никак не е натрапчива миризмата и аз лично го препоръчвам на любителите на шоколад. На мен ми напомня на един шоколадов сладолед, който опитах преди време и пишеше, че е по традиционна индианска рецепта.

# 11
  • София
  • Мнения: 35 813

Отговарям ти вместо Атланта: зестът от лимона е настъргана само външната жълта част на кората, без да се включва и никаква част от бялото; обикновено с много фино малко ренде за зест, но и с обикновено става Wink
Мерси   bouquet

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Ауууу, колко много шоколад - супер!  Hug

# 13
  • Мнения: 1 432
Бих се отдала на такава смърт .....баааавнаааааааа  Mr. Green

# 14
  • Мнения: 950
Ох  Shocked направо замръзнах като прочетох заглавието
Но след като видях какви изкушения има  Mr. Green Wink ,браво

Общи условия

Активация на акаунт