Отговори
  • Мнения: 108
След раждането имах доста кърма, тогава цеденето беше задължително, защото гърдите ми бяха много напрегнати. Но така и не успях, нито на ръка, нито с помпа. Така няколко дни и докато се прибрах от родилното и от притеснение и недояждане ми намаля. Започнах да пия много течности-вода, сокове,супи. сладко и ядки. Мисля, че нещата се нормализираха и имам кърма, бебчо суче доволен. Та въпросът ми е трябва ли да изцеждам след него, за да се увеличи още или тя се регулира взависимост от нуждите. Сега гърдите ми наедряват преди кърмене, но не са така напрегнати като в началото

# 1
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
Ако бебокът изглежда доволен след хранене, няма смисъл да цедиш, а ако огладнява по-рано понякога, просто му даваш да суче, така е най - добре май... Ако има какво да цедиш, можеш да метнеш някой и друг буркан във фризера, за всеки случай... Иначе никакъв смисъл няма да си почерняш живота с цедене. Успех!  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 6 626
Не е необходимо, особено ако бебето изглежда доволно и сито. След първите няколко дни млякото се регулира според нуждите на бебето, и дори гърдите да изглеждат меки и празни, това не значи, че няма кърма, кърмата се произвежда докато бебето суче. Моите гърди вече са непрекъснато меки, само сутрин се случва да са по-пълни, ако не е сукала 1-2 пъти през нощта, но бебето ми е все още основно на кърма, твърда храна не изяжда повече от 100 гр. на ден, и си наддава нормално. Следи напишканите и наакани памперси и давай на бебето често да суче - колкото иска, вместо да цедиш.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 056
Може да се каже, че кърмата ти се е регулирала според нуждите на бебето, когато спрат да ти се напрягат гърдите. Щом са ти напрегнати, значи, че са препълнени.

Ти ще си решиш как да постъпиш, има два варианта:

Ако си кърмиш без да доизцеждаш, ще ти поомекнат гърдите, ще спрат да се напрягат преди всяко кърмене, т.е. ще произвеждаш точното количество кърма за бебето, колкото му е нужна. В този случай се кърми задължително на поискване, т.е. не през 3 часа, а като стане неспокойно бебето(не е нужно да зареве за да го накърмиш) и се предлагат и двете гърди на едно кърмене. Първата да изсуче до дупка(т.е. и задното мляко), втората се предлага когато бебето пусне първата да посуче докато пусне доволно. Внимание, има Периоди на усилен растеж(т.нар.Кризи на растежа, Лактационни кризи) при които порастналото бебе има нужда от повече кърма, тогава започва да суче мноооооого често(през час, през половин даже) и за 3-4-5 дена майката и бебето са като скачени съдове. Това е много критичен период, защото повечето майки (които не знаят нищо по въпроса) си мислят, че не им стига кърмата(защото гърдите изглеждат празни заради честото кърмене) и под натиска на некомпетентните съвети на педиатрите започват да дохранват, вместо да кърмят бебето по-често(а само да вметна, че кърма се образува и по време на самото кърмене). Така се стига до скоропостижно отбиване, защото принципа на кърмопроизводството е: Според търсенето е предлагането, т.е. колкото по-често суче бебето, толкова повече кърма се образува. Ако се дохранва, бебето се засища за по-дълъг период, по-рядко суче и тялото намалява производството (естествено отбиване се получава).
Единствения недостатък е, че ако нямаш запаси в хладилника и ти се наложи да пиеш няколко дена хапчета несъвместими с кърменето, например, ще трябва да даваш АМ. Затова, тури си запаси за няколко дена и проблеми няма да имаш ак оспреш да цедиш. Така направих аз и още си кърмя, въпреки, че гърдите ми са супермалки и суперпразни...

Ако доизцеждаш след всяко кърмене, най-вероятно ще си докараш свръхлактация. (ма, може и да не си докаташ, де). Предимството на свръхлактацията е, че ще имаш кърма в изобилие и ще може да даряваш на Банка за кърма, например, или да си трупаш много запаси във фризера. Отрицателните страни на свръхлактацията са:

-Бебето не стига до висококалоричното, гъсто, мазно и много хранително задно мляко. Защото гърдите са пълни с голямо количество от предното мляко (воднисто, нискокалорично, което е по-скоро за утоляване на жаждата), стомахчето се напълва с него, но организма по-бързо го усвоява и съответно, бебето по-бързо ще огладнее. Но понеже майката пак ще предложи препълнена гърда, бебето пак ще изпие предното мляко и така се върти в един кръг - уж суче по-често и има много кърма, пък наддава малко...

-Майката е постоянно с препълнени гърди, всеки ден трябва да цеди и т.н.

Третият вариант е, понякога да доизцеждаш, понякога не (в зависимост дали бебето е достига до задното мляко). Възможно е, ако искаш да процедираш така - даваш да изсуче до дупка едната гърда, после, ако втората не я изсуче цялата, да я поизцедиш, но не до края, а колкото да  омекне. После първо предлагаш нея и така...Ти ще си намериш сама ритъм.

До тези изводи съм стигнала след много четене в нета и форумите и от собствен опит!
Ако има други варианти, ще ги кажат другите майки.

Но много важно е да се знае, че няма точни правила - всяка майка трябва да прочете какви са възможните варианти и да избере най-подходящия (или комбинация от няколко) за нея и детето й, защото всички сме различни!

А дали му стига кърмата ще разбереш като прочетеш статиите в Библиотеката, а не по това дали са ти пълни гърдите.

# 4
  • Мнения: 2 614
Ето още малко инфо по въпроса:
Цедяхте ли се след кърмене?
въпрос за цеденето + въпросче за захранването
Как си докарах адски много мляко, или ПОМОЩ!
Имам ли нужда от цедене!

Извинявай, че така ти отговарям, но това са само първите няколко теми, след като използвах търсачката и написах просто думата "цедене".
Знам, че когато майката срещне проблем, първата мисъл е, че само на нея се случва, и че надали има още 100 човека със същите проблеми, но не е така....

Прочети, и ако имаш още някакви въпроси, всички ще отговаряме!  Peace

Още веднъж извинявай, дано не те обижда постинга ми... Peace

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Цеденето само ще те лиши от свободно време и почивка. Кърмата сама се регулира според нуждите на бебето, когато започне да расте  и да има нужда от повече кърма, бебчо ще започне да суче по често, и по този начин ще изпрати инфо до мозъка, за производство на по голямо количество от безеценната течност. Вкараш ли се в омагьосания кръг на цеденето няма излизане от там. Остави бебчето да те води и всичко ще е ок.

# 6
  • Мнения: 1 121
Идва момент, в който количеството кърмата започва да отговаря на нуждите на бебето. Недей да се цедиш след кърмене. Аз така си докарах свръхлактация и сума ти време постоянно се подувах и направо си умирах от болка. Едвам се оправих, като започнах постепенно да намалявам цеденето ooooh!

# 7
  • Мнения: 2 640
А как се разбира че бебето яде от така нареченото задно мляко? И как че гърдата е празна до дупка? Моите гърди след като бебето е яло 1 час и след това съм изцедила около 200 мл от двете продължават да пускат... newsm78

# 8
  • София
  • Мнения: 6 626
А как се разбира че бебето яде от така нареченото задно мляко? И как че гърдата е празна до дупка? Моите гърди след като бебето е яло 1 час и след това съм изцедила около 200 мл от двете продължават да пускат... newsm78
Ами те винаги ще пускат, защото млякото се произвежда докато се суче/цеди, гърдите не са склад за мляко, който да се изчерпи. Това е и смисъла на нецеденето (освен ако не са много напрегнати гърдите, но това е само в първите дни) - да не се стига до свръхпроизводство на мляко, те се нагаждат според нуждите на детето. А като цедиш, организма ти "разбира", че млякото не стига и произвежда още. Ако бебето е яло 1 час от едната гърда, със сигурност е стигнало и до задното мляко (освен ако не спи на гърдата, в началото са сънливи и трябва да ги будиш).

# 9
  • София
  • Мнения: 1 056
А как се разбира че бебето яде от така нареченото задно мляко? И как че гърдата е празна до дупка? Моите гърди след като бебето е яло 1 час и след това съм изцедила около 200 мл от двете продължават да пускат... newsm78




Ето как да разбереш дали изсуква задното мляко: (чети бавно, изречение по изречение, подробно описвам)

Значи, бебето започва да суче в началото малко хаотично-ту бързичко, ту стои няколко секунди без да суче,после пак бързо-бързо. След няколко минути(2-3-5мин) ще усетиш първото слизане на млякото(все едно ситни "иглички" те побоцват, като изтръпване) тогава бебето започва да суче с ритмични и бързи глътки (ако гърдата е препълнена, даже някои бебета едвам успяват да насмогнат, а някои направо се задавят от силната струя(един съвет, в такива случаи,ако гърдата е препълнена, поизцедете част от млякото за да поомекне гърдата и силната струя да не дави детето)). Когато изпие това предно мляко, има известно време сукане на празен ход, бебето прави ту няколко много бързи дръпвания, ту прави пауза, но не пуска гърдата(точно както в началото). Така стимулира слизането на задното мляко(което е по-гъсто, мазно, висококалорично и слиза по-трудно от предното). В този момент на някои майки им се струва, че бебето вече няма какво да суче и го прехвърля на другата гърда. Не трябва, нека го остави да се потруди за да предизвика следващо слизане на кърма. (когато са много малки бебчетата, тези етапи по-трудно се различават, но като минат третия месец ела да видиш как пъшкат и се дразнят, майката веднага разбира докъде са стигнали Wink) След малко по-дълго време отколкото първото слизане, ще усетите отново познатите "иглички" за втори път. Сега бебето суче с дълги, бавни глътки (сякаш пие нещо гъсто). Изчакваш да го изсуче и то само би трябвало да пусне гърдата. Тогава чак предлагаш другата гърда. Ако се е нахранило, то обикновено с доволна физиономия се отпуска назад и не иска да суче повече. Ако иска още, ще сукне и от втората. Колкото иска. Няма нужда от доизцеждане. Следващото кърмене се започва с втората гърда.

Всичко написано дотук е от личен опит и не претендирам, че е вярно! Сигурна съм, че ще има и други мнения, прочети ги, а и статиите в Библиотеката са особено полезни. Използвай и търсачката. Ти сама ще разбереш кой е най-подходящия начин за теб измежду всички!

Моя син когато направи 4 месеца започна да се сърди, да приплаква и да удря с юмруче по гърдата, когато стигнеше до предизвикването на задното мляко - явно се ядосваше, че бавно и трудно слиза). Случвало се е над 7 минути да суче, да ръмжи, да удря с юмруче докато предизвика задното мляко. За съжаление не помня първите два месеца дали съм усещала кога слиза задното мляко, но по принцим мисля, че би трябвало да се усеща. Аз тогава просто не знаех нищо за задно и предно мляко.

Относно изпразването на гърдите - кърма се произвежда постоянно и няма момент, в който като стиснеш, нищо да не излиза. Когато бебето изсуче предното мляко, гърдата омеква, но когато я обхванеш в основата с ръка и леко я стиснеш, усещаш вътре по-твърдо ядро, а след като изсуче и задното, като стеснеш основата, не се усеща твърдина, а гърдата е мнооого мека.

Друго за предното и задно мляко: При изцеждане: Когато е изцедено само предното мляко, като постои известно време, изглежда някак си синкаво и блудкаво, отгоре се наслоява съсвеееем тънък слой "масълце, каймаче". (оттам и мита за "нехранителната кърма"). (може да пробвате) Когато продължите да изцеждате след като силната струя е спряла(точно кокто би направило бебето, дори да ви се струва, че гърдата е празна), ще започне да тече чисто бяло мляко, то е по-малко като количество. Изцедете го в друг съд, ще забележите, че като постои известно време, то има отгоре мнооого по-дебел слой "масълце, каймак" от другото. Просто сравнете двата съда. Ще видите разликата.

Може да съм малко досадна с тия дълги постове, но дано съм била полезна  bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 7 097
Така и не се научих да се цедя и не съм го правила. Кърмих я 8 месеца, като й давах на всяко хранене и от двете гърди. Имах достатъчно кърма, даже ми беше трудно да си я спра, когато Калина сама се отби.

# 11
  • Мнения: 2 829
Не е нужно да цедиш. Аз кърмя вече година и пет месеца без изобщо някога да съм се цедила. Така съм спокойна че бебето стига до задното мляко-просто той изсуква ВСИЧКОТО мляко Grinning
Пък и така е много по-лесно Grinning

Общи условия

Активация на акаунт