Защо бебето да сяда след 6 месец?

  • 11 275
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 334
Здравейте, знам че темите за сядането са много.. поразгледах ги но не видях обяснение защо да не се слага да сяда детето по-рано... Та ако може да ми обясните ще съм благодарна. Прегледах и 2те книжки които имам за бебето но не видях обяснение. Питам понеже моето дете иска да сяда - държа го в шезлонгче в полулегнало положение и той доста често почна да се набира напред да сяда.. а като му подам пръсти и е легнал на леглото примерно се изправя до седнало положение без да му помагам, сам си се набира..
Чудя се, това предполага не е проблем а е нормално, но дали да го слагам да седи в мен примерно???  newsm78

# 1
  • Мнения: 4 451
Аз също никъде не съм срещала обяснение. И двете деца започнах да ги слагам да седят по мъничко на 5м., защото също като твоето имаха желание.

# 2
  • Мнения: 71
Интересна темичка!:) Аз мисля, че това с 6-те месеца, е някаква възраст определена, като средно положение. В смисъл нещо като златна среда за сядането:) Всички деца правят опити преди това. Може би ортопедите ще имат най-точен отговор!

# 3
  • Мнения: 865
Това с правилото да се слагат след 6 мес. е някакъв ориентир.Бебетата не растат по калъп.Макар ,че бебчето ти има желание да се изправя,все още е нестабилно и не  може да се задържи в седнало положени нали?Ще минат месец или даже два докато се стабилизира.Т.е. докато гръбнакът и мускулчета  му са готови да издържат тежеста му.Същото е и с прохождането и изсправянето на крачета.Остави нещата да следват естественият си ход.

# 4
  • Мнения: 630
Гръбнакът на бебето е много мек и затова не е препоръчително да се слага да сяда преди шестмесечна възраст. За момиченцата има и допълнително обяснение -тазобедрените им стави са доста меки и лесно се разширяват.

# 5
  • Мнения: 357
и моя сяда ако му дам, а аз не му давам , но той се набира напред - казаха ми, че било да не му се изкриви гръбнака , в тоя месец още прекалено му била тежестта върху гръбнака, или нещо от сорта  newsm78

# 6
  • Мнения: 4 546
аз получих този отговор
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=251132.0

# 7
  • Мнения: 1 334
... хммм ми няма да му давам да сяда...

# 8
  • София
  • Мнения: 44 037
Да конкретни отговори са ти дали защо....а най-точно и най-добре е не до 6 м, а да се изчака детето да окрепне достатъчно, за заякне и само да седне, стане, пролази, проходи и т.н....ако действаш по този принцип най-малко вероятно е да имаш проблеми от типа на изкривявания, временни или постоянни травми, лоши наранявания и т.н....
То детето като се почувства готово и сигурно във възможностите си няма какво да го задържи в легнала позиция Wink

# 9
  • София
  • Мнения: 62 595
Изобщо не си спомням да съм мислила до кой месец не може да сяда. Те сами си показаха кога са готови. Някак всичко си стана без сметки. Не съм ги слагала нарочно да сядат, но и не съм ги спирала като се мъчеха с това упражнение. Мъчи се известно време самичко (без да му помагам) и къде може, къде не, надигне се донякъде и после се претъркули в някоя посока. Предполагам, че бебетата си знаят кога какво да правят, "упражняват" се и накрая просто става.

# 10
  • Мнения: 4 546
е то нали това пита момичето - защо трябва да не се позволява на бебето да го прави, не защо да не го слага принудително. и на мен ми е странно, че в случая не се насърчава естествения ход на нещата, ама не му давам за всеки случай  Simple Smile

# 11
  • София
  • Мнения: 44 037
Не, тя пита "защо не се слага да сяда по-рано"...което ще рече тя да го сложи...то със сигурност и по-рано ще седи ко го сложиш и подпреш....това няма нищо общо с това само да се изправи и седне детето, имам предвид като си е легнало...или полулегнало да се набере на коремни мускулчета и да се изправи до седнало положение...без никаква твоя помощ...или да се преметне някак настрани и от там да се изправи....това е само да седне за мен...а ти просто да може да седиш пспокойно и да гледаш отстрани......
То и без др обикновенно не става преди 6 месец....моя седна на 6 и половина, една седмица по-късно се изправи на крака, на 9 без 2 дни проходи...сам, без да го уча, слагам, дърпам, водя за ръце и т.н....и понеже всичко това си го направи сам всичко си му беше ок...прави крака, ходене на цяло стапало, почти не е падал, почти не се е удрял , никакви инциденти и т.н.....така ни препоръча ортопеда - послушах го и  се радвам...важното е да не се насилват, но ако те се справят и го могат - не е правилно да ги спираш....

# 12
  • Мнения: 9 973
2-3пъти на ден по 2-3мин

# 13
  • Мнения: 403
Гръбнакът на бебето е много мек и затова не е препоръчително да се слага да сяда преди шестмесечна възраст. За момиченцата има и допълнително обяснение -тазобедрените им стави са доста меки и лесно се разширяват.
newsm10

# 14
  • София
  • Мнения: 1 244
Обяснението е дадено вече, но е само ориентир. Ако почне да иска да седи от по-рано, не е проблем - тъй или иначе никое бебе на 5 мес. не може да издържи дълго, няколко минути седнало не само не са фатални, но и го провокират и са полезни - това е нещо ново за бебешкото му съзнание. Не е проблем да е в по-изправена позиция подпряно с изправен гръб (забелязали ли сте, че много столчета за кола нямат хубаво полегато положение)... така де, да не прекаляваме  Wink
Но не да се насилва, ако то самото няма желание, а поради майчина амбиция.

Общи условия

Активация на акаунт