Ще се отбиваме, но как?

  • 2 249
  • 39
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 911
Неминуемо след кърменето и захранването идва и този момент, за едни по-рано, за други по-късно, но идва. Аз реших, че вече за мен този момент дойде, но за съжаление бебчето не мисли така. Той не иска да поема никаква течност по никакъв начин, освен от гърдите ми. Не пие вода, когато се налагаше да пие лекарства, не успявах да му ги дам. Пробвах да дам АМ с шише биберон, с лъжичка, с "магическа" чаша, но резултатът е един и същ - каквото успее да му попадне в устата го изплюва. В повечето случаи дори вместо да дърпа навътре, надува навън. Споделих проблема си с педиатъра, неговото мнение е, че ако го оставя да огладнее повече, няма къде да отиде и ще засуче и от шишето. Но не би - започва се рев и дори и не поглежда шишето, когато е толкова гладен. Наясно съм, че това няма да стане изведнъж и мигновено, че може да отнеме и месеци, но въпросът ми е как да го направя. Ако има мами, които са имали такъв проблем и са го преодоляли, моля да споделят. Искам само да отбележа, че вече съм взела решение за тази стъпка и да помоля мамите, които биха ме критикували, че детето е малко, които биха ме посъветвали, че трябва да продължа да кърмя, да не го правят   bouquet

# 1
  • Мнения: 1 949
Нямам намерение да те критикувам, това си твое решение и трябва да се уважава!   bouquet

Криси беше малко по-голяма, когато започнах да я отбивам - 13 месечна. Но горе-долу същият проблем го имаше и при нас. Не пишеш колко кърмения имате в денонощието. Аз първо махнах всички дневни кърмения. Виждам от лентичката, че детенцето ти е захранено вече, вероятно с лъжичка. Аз постепенно заместих всички дневни хранения, след което махнах и нощните кърмения. Остана вечерното. Там се надлъгвахме около месец с шише кисело мляко (ти опитай с АМ, че сте малки), АМ отказваше и чак й се гадеше сякаш от него. Казвах й, че сега като пийне малко млекце от шишето, после мама ще даде да суче. И не лъжех, така правех наистина. Просто един ден тя заспа с шишето и т тогава не се кърмим вече. Не казвам, че беше лесно, но мисля, че стана постепенно и без стрес за двете страни.

Само да добавя, не бих могла да заместя всички дневни хранения без чужда помощ - тя се сещаше за сукане, като ме вижда. За това моят съвет е да изчезваш малко преди времето за хранене и да предаваш щафетата на някоя баба напр. Той прекрасно знае кой кърми и кой не, повярвай ми  Mr. Green Само търпение и здрави нерви и ще се получи Simple Smile
Дано съм била полезна!

# 2
  • Варна
  • Мнения: 911
Много кърмения имаме, DessyM - през 3 часа, понякога, много рядко се случва и да пропуснем някое.  Rolling Eyes  Яде си пюре и каша без проблем с лъжичка, но мляко, вода, течност, каква да е - не. За съжаление номера с бабата при нас няма как да се получи, двамцата сме си по цял ден  Rolling Eyes Благодаря, че сподели  Hug

# 3
  • Мнения: 339
Съжалявам че аз не мога да помогна, но искам да следя темата и аз все още не съм заместила хранене  а смятам след годинката да отбивам. Сетих се нещо все пак, моя също не искаше да пие вода и каквото и да е от шише, като направи седем месеца започнах да му давам вода с тези преходните биберони на нук за след 6 есеца, отначало плюеше на фонтан, но аз давах с идеята че колкото и да е все мака част поглъща (разбира се след всяко пиене на вода се преобличахме че ставаше една баня...) така на осем месеца установих че е почнал да пие  без да плюе, изведнъж стана. Е сега като се напие пак прави фонтан понякога но си изпива по едно шишенце на ден.
Дано повече мами ти отговорят със съвети , ще чета с интерес.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 057
Наясно съм, че това няма да стане изведнъж и мигновено, че може да отнеме и месеци, но въпросът ми е как да го направя?

Както са ти написали вече, най-добрия начин за теб и бебето е постепенно да намалиш кърменията през деня. След това намаляваш вечерните и оставяш само това преди заспиване. В библиотеката има хубави статии по този въпрос. Ето тази например: Често задавани въпроси за отбиването е доста изчерпателна.
Аз отбих преди два месеца, но моето дете е по-голямо и яде почти всичко. За месец махнах дневните и за по-малко от три седмици махнах и вечерното.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 911
... най-добрия начин за теб и бебето е постепенно да намалиш кърменията през деня.
Само, че не знам как да го направя. Не мога да го оставя да гладува, а да заменя кърмене с АМ не успявам.  ooooh!

# 6
  • Мнения: 1 949
... най-добрия начин за теб и бебето е постепенно да намалиш кърменията през деня.
Само, че не знам как да го направя. Не мога да го оставя да гладува, а да заменя кърмене с АМ не успявам.  ooooh!

Опитай да му даваш други неща - пюре от картофи, броколи... Такива неща, постепенно, разбира се. Ще се получи, просто ще ти отнеме време. Прави му кашички. Такива неща. Може да прибавяш в тях кърма, вместо вода, за да са му по-вкуснички. Веднъж свикне ли да хапва такива храни, ще стане по-лесно да намалиш дневните кърмения.  Hug Ще измислиш нещо Wink  Peace

# 7
  • София
  • Мнения: 1 057
... най-добрия начин за теб и бебето е постепенно да намалиш кърменията през деня.
Само, че не знам как да го направя. Не мога да го оставя да гладува, а да заменя кърмене с АМ не успявам.  ooooh!
Според мен, щом детето ти отказва АМ, не го насилвай. Просто се подготви за по-бавно отбиване. Не пишеш кои храни си въвела и придържаш ли се към конкретна схема за захранване. Добре е да имаш идея на какви интервали ще въвеждаш нова храна...
Ако те интересува, бих ти казала как захранвах аз. Прати съобщение на лични.

# 8
  • Мнения: 2 757
И аз стоя пред същия проблем. Захраних уж,  уж яде малката (синковеца вече почти 3 месеца го захранвам, и освен че се научи да плюе друго не постигнах), ама стигна до там че вече и каши не ще. Вода не пие, само на кърма кара. В резултат не наддават, даже малкия  губи тегло. Направо съм отчаяна. Вече хванах мастит при опит да отбия отведнъж, след като ги мъчих цял ден и нищо не ядоха накрая мастит и ща не ща продължих да кърмя. Постепенно отбиване не виждам как може да се получи, при положение, че ядат, не пият ни от шише ни от чаша ни АМ ни вода  ooooh! Лекарства за спиране на кърма ли да вземам вече не знам. Пък после да карам на риск да видим колко време ще се инатят да седят гладни и жадни. Малката доказа че може да не пие нищо 13 часа след които се предадох. Ама като нямам кърма няма опасност да се предам - остава те да се предадат  Thinking

# 9
  • Варна
  • Мнения: 911
Да споделя вчера какъв експеримент направих и се оказа, че бебчо просто си е тарикат, а не, че не знае как се пие от "магическата" чаша, която като е пълна с АМ или вода само надува през накрайника (установих го като му я давах след ядене уж да си плакне устата и евентуално ако е жаден да си пийне, а резултатът беше, че вътре плуваха мътилки  Mr. Green ) И така де, експериментът беше да му напълня в чашата сок от ябълка-купешки на Нестле (до момента не му бях давала никакъв) и от 50 мл, в чашата останаха под 20 мл.  Shocked значи можело  Thinking Това ме обнадежди малко. Явно знае как става пиенето от различно от цица място. Сега остава само да заобича АМ  Grinning което ми се струва, че ще стане все някога, но как ще го накарам да пие безвуксната вода  Rolling Eyes защото нямам намерение да му предлагам подсладена, както ме посъветваха бабите ни.
Иначе за захранването, вече сме доста напред - на обяд изяжда 125гр.зеленчуково пюре и после суче, след обяд - около 160мл каша, смесена с плодово пюре и после суче.

# 10
  • Мнения: 49
  Simple Smileздравейте и аз съм от твоя отбор.моята дъщеричка също не пиеше вода до към 9-10 месечна и бях принудена/какво ли не пробвах/да разреждам сок на теди,ганчев...,дставях шише с вода и с ъс сок и накрая сама пропи вода.а от твоя отбор съм и по кърменето.правелно намали постепено кърменето до вечерно само,както сме ние сега.не може изведнъж,а когато са големи още по трудно,защото разбират.установиласъм,че това е навик нахранена е и си го търси.следобедния и сън беше след като се нацоцка и да заспи на гърдата ми ,но от няколко дни и давам малко сок и я приспивам в количката.неволята учи и ще има да опитваш всичко докато даде успех за теб и детето да е доволно и най-вече добре   bouquet

# 11
  • Мнения: 313
Ох миличка, не искам да те обезнадеждавам, но ако няма кой да те сменя през деня, може да се окаже много трудно да го отбиеш. Моя сладур вече има 4 твърди хранения (манджи, каши, пюрета и каквото там се сетиш), но това изобщо не му се отразява на апетита за сукане, особено когато нещо не е на кеф или му се спи. Вода и чай пие по малко, сокове въобще, а за АМ и дума не може да става. Айрян също обича, но въпреки това си суче. Имам чувството, че вече не е за ядене, а за удоволствие и едното няма нищо общо с другото. Трябва ти някой да ти помогне в периода на отбиване, защото може да ти е много трудно така. Той да иска, ти да имаш, а да не даваш, той да се тръшка.... абе няма да ти е лесно. Аз за това съм решила да го оставя сам да се отбие, защото така е по- лесно, не защото още ми се кърми  Laughing  Моя ако не му дам цица за заспиване ни чуват на 1-я етаж, аз съм на третия. Успех и ако се справите някак, сподели как   bouquet

# 12
  • Мнения: 2 829
Аз засега не искам да отбивам, но ще ти споделя опита на една моя приятелка. Нейното дете пиеше кърма с шише (изобщо не се е научил да суче) и отказваше да приеме каквото и да е мляко. Тя се беше измъчила доста, т.к. го кърми с цедене до година и 1 месец, което си е хамалогия. Накрая го беше дала на бабата за 1 нощ-тогава пропи кисело мляко от шише и проблема се реши-тя го отби без повече проблеми. Какво е правила бабата през тази нощ ние не знаем, и не желаем да питаме дори, сигурно е поплакало детето, но бабата го е прилъгала някак.
Дано и твоето дете да приеме млякото по някакъв начин и да се отбие лесно!

# 13
  • Мнения: 941
ще ти споделя моя опит с първятя щерка, аз късно я отбих но като стана на 11м и спрях дневните кърмения и после нощните, оставих само вечерното, как стана това, като имаш в предвид че тя не ядеше пюрета и каши, нищо всичко плюеше, на 9-5м и дадох да пробва от кухнята на една приятелка, яденето беше от неща които съм се опитвала да и предложа, тя го хареса, и почна на обед да си ги хапва като овеличавах количеството, като стана колкото една порция, спрях да я кърмя на обед, като я разсейвах с други неща и постепенно първо към 13ч после я разсейвах до 14ч, накрая оставих това към 14-30 или 15ч, понеже тогава с него заспиваше, и обедното хранене беше заместено, сутрин като ставаше тя сучеше към 8ч, а в 9ч почнах да и давам попара, бяхме по големички от вас, към 10м, след време ги размених, когато почна да ги яде разбира се, и кърменето го отдалечавах, към 10ч и един ден просто го махнах и почнах да я извеждам по рано за да заспи евентуално и да не се сеща за сучене, пък и навън по се разсейваше, по същия начин процедирах и със следобедното, нощните ми бяха по трудни но и тях с разсейване и отдалечаване на едно от друго станаха, а те бяха през час, почна да яде каша вечер, харесваше само тази на нестле оризова, и после искаше да си суче за приспиване.
Адаптирано мляко почна да пие едва когато се отби окончателно, и то пак това на несле, другите с ароматите не ги искаше, доста изхвърлих докато не хареса това на нестле
Пробвай с различни марки, все някоя ще му хареса, но като начало му предлакай изцедена кърма за да свикне със шишето
И още нещо, първата ми щерка никога не се научи да пие от шише, при нея и хареса да пие вода от шишето с бибката, малките, вярно доста се уливаше но само така пропи вода, а за млякото към 8м въведохме шише със сламка и клапа, за да не се разсипва и да не трябва много пъти да смукне за да стигне до млякото,
успех

# 14
  • Мнения: 22
Здравейте и от мен! Следя темата, тъй като и на мен ми се налага да отбивам, но ми е смърт като си помисля.  ooooh!
От март месец ще започвам работа, дъщеря ми тогава ще стане на 1г. и трябва да спираме кърменията. Смятам и на ясла да я дам и изобщо не става да продължаваме. Варианта кърмене сутрин и вечер също не ми е приемлив. Аз искам да ви попитам как се справяте с лактацията? Опитвам от няколко дни да разреждам суканията, но ако отдалеча във времето на нея не й прави впечатление, тъй като яде доста други храни вече, но на мен гърдите ми стават твърди на камък като в първите дни!  Crazy Кошмар е и боли.
Другото, което ме притеснява е не, че няма да поема друга храна и течности, а че идея нямам как да я приспивам и успокоявам по друг начин като от раждането до сега това ни е единственият!  baby_neutral
Да опитаме да намаляваме кърменията постепенно и да споделяме впечатленията, съгласни ли сте?   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт