помощ за възрастен човек

  • 4 452
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 414
мили хора,
знам, че възрастните не са във вашия ресор, но нямам идея къде другате да попитам за някаква информация. Embarassed
Имаме съсед над 90 години. Живее абсолютно сам. Няма роднини. От около половин година очевидно има склероза. Зле е човекът. Има нужда от непрекъснати грижи. Губи се непрекъснато - все някой съсед го намира някъде и го завръща. Няма да ви описвам в каква мизерия живее..
вече поне 5 съседа + личния му лекар са говорили многократно със социалните - реакция никаква. Мъжът ми ходи да говори с тях тази сутрин. Жената, която отговаря за нашия район му казала, че:
1. няма места по социалните домове.
2. той бил подписал, че не иска да ходи в дом.
Въпросният документ с подписа е от декември мин. година. Човекът определено не е бил в състояние да подписва каквото и да е. Но има експертиза от психиатър, че лицето е в състояние да взема решения и да се обслужва сам. Не знам дали изобщо този психиатър го е виждал този човек?! Не мога да си представя как може да подпише подобно мнение Shocked
Та явно със социалните няма да се преборим...поне не в обозрими срокове Sad
Искам да ви попитам знаете ли някакви организации, хосписи или подобни, към които можем да се обърнем, за да се погрижат за човека.
Мъжът ми говори с Отец Иван от Нови хан, но човекът му е казал, че няма никаква възможност да го вземат сега. Дал му е доста съвети, но въпросът "Кой да се грижи за стареца" си стои.
благодаря ви предварително  bouquet
п.п забравих да напиша, че става дума за София, но можем да го закараме  докъдето се наложи. само да се полагат адекватни грижи за човека.

Последна редакция: вт, 08 яну 2008, 17:40 от agneshka

# 1
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
До колкото знам адекватни грижи полагат в Курило имат май такава секция за възрастни с отклонения.

Аз също имах проблем с един съсед, но в един момент открих племеницата му, но междувременно тя беше започнала да се грижи, той не я пускаше вътре.


Сигурно ли е че си няма никой. Помолете полицията да ви съдейства с ЕГН - то му да издирите някой.

# 2
  • Мнения: 4 414
Благодаря Дори  bouquet
В Курило психиатрия ли е? Някакво име знаеш ли, за да потърся координати?
В това състояние си е загубил документите. Не зная дали изобщо ще ни съдействат при положение, че не сме му никакви, но ще пробваме. Тук хората, които го познват по-отдавна казват, че няма никакви роднини, но пак ще разпитаме. Благодаря още веднъж за предложението!

# 3
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
Курило е психиатрия,но там едва ли ще го вземат,след като психиатър е подписал,че той може сам да се грижи за себе си и не е опасен. За да го вкарате в психиатрична клиника се подава сигнал в Районна прокуратура,те подават сигнал в Районния психодиспансер и се завежда дело в Районния съд. Съдията назначава съдебно-медицинска експертиза и едва след това съда се произнася с решение , дали да го настани или не. По-скоро потърсете вариант за дом за стари хора,отколкото в дом за хора спсихични отклонения. Той явно има доста напреднала форма на Атеросклероза, но съвсем не е за там. Там съввсем ще откачи  Shocked
http://www.psihichnozdrave.com/showpage.php?PageID=112 - това са места за настаняане на психично болни.
Можеш да потърсиш в Google - "старчески дом" - излизат много старчески домове. Можете да разгледате и да се ориентирате,стига да ви се занимава с това и да се заемете сериозно и отговорно.
Поздравления за загрижеността ви! Hug

# 4
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
няма обаче да стане лесно настаняването
моя позната търси дом и...плати си най-накрая
процедурата за домове трае от година до доста повече с чакане
не знам какво можеш да направиш Валя -едното е да потърсите в полицията съдействие, но единствен шанс някъде някой да ви обърне внимание е да се намерят връзки
затова защо не питаш тук въ вфорума дали някой работи в СОциалните въ вВАШИЯ КЛОН и в РПУ-то ви? тези, които биха отговаряли за стареца
може пък някой да работи...и може пък да ти помогне
ако се намери роднина най-добре, защото ако не друго - той може да изиска настаняването на стареца някъде

а какво да ти кажа - домовете за стари хора са мизерни, но не мога да си представя какво е в тези с психични отклонения - предполагам колкото и жестоко да ти прозвучи, ч
е е по-добре за него да крета докато може...че и после - ще му се спестят болки и унижения....дето се вика ще си иде тихо и кротко, без излишно насилие
пусни темата в Клюкарника - невероятни неща може да получи като съвет човек от сърфиращите там!

аз също ще мисля и ще говоря с моята позната...но шансовет нещо да ми помогне е по-малко от 10%
ще ти пиша ако науча

# 5
  • Мнения: 4 414
знам, че държавните старчески домове са пълни. чака се по година, година и половина Cry мъжът ми търси връзки, но мисля, че шансовете не са големи Sad
знам и, че човекът не е за психиатрия. освен това съм гледала филм за подобно зведение за възрастни хора - положението беше почти като в Могилино Sad предполагам, че не всички са такива, ама... имам едно на ум.

доколкото разбрах от други форуми, хора в подобно положение не са много желани в домовете, защото създават проблеми - нито са лежащи, нито можеш да ги оставиш сами...изобщо положението се оказа по-сложно от колкото предполагах....

по-скоро търсим нещо като приюта на отец Иван от Нови хан, където хората се грижат един за друг и се справят някак си. защото старецът е горе-долу физически здрав. може да изкара още много години. но е с артеросклероза или деменция/не зная точно/. опасно е да стои сам - може да се нарани, да направи пожар, наводнение, да иска да излиза през прозореца/не дай си Боже!/...

благодаря на всички, които се включват с идеи Hug
продължаваме да търсим възможности.

# 6
  • Мнения: 620
Проверете в дома в Горна Баня, скоро попаднах на обява за свободни места там.

# 7
  • Мнения: 4 414
въпросът е решен. дължа да изкажа огромна благодарност на социалните служби в Слатина. извинявам се, че се изказах рязко за тях в началото и много се радвам, че не се оказах права. с общи усилия успяхме да настаним човека в дом в Радомир. мъжът ми го закара в петък. беше очарован от условията, които е видял.
благодаря на всички за съпричастността  bouquet

# 8
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
  bouquet  bouquet  bouquet Поздравления!

# 9
# 10
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
въпросът е решен. дължа да изкажа огромна благодарност на социалните служби в Слатина. извинявам се, че се изказах рязко за тях в началото и много се радвам, че не се оказах права. с общи усилия успяхме да настаним човека в дом в Радомир. мъжът ми го закара в петък. беше очарован от условията, които е видял.
благодаря на всички за съпричастността  bouquet

Валенце,у да сте живи и здрави! дай боже повече хоракато вас и като тези социални дето са си свършили работат и то съвестно!

# 11
  • Мнения: 620
Реших да не отварям нова тема а да помоля тук за помощ. Става дума за едно момче /мъж/ на име Борко. Живее в моето село. Има къща наследствена от няккави роднини и има покрив  над главата но преди години са му спрели инвалидната пенсия. Получавал е пенсия по инвалидност заради психично заболяване и не е ходил в казармата. Понеже си няма никой и от ТЕЛК са решили, че вече е здрав и му спират пенсията. Той няма документи а и е много скромен и никого не моли за помощ. Работеше при една жена тежка физическа работа във фермата и. Аз бях спокойна но какво се оказа, че тя го е съсипвала от работа без дори да го храни и той горкия взел сурово яице от двора и започнал да го пие за да не умре от глад и тя го пребила от бой със синджира за кучето. Просто е потресаващо това но е истина. Не споменавам името на селото и жената, защото не желая публичност и проблеми. Ще кача снимки с код на самия Борко за да видите как изглежда. Заела съм се да оправим документи и да му се помогне от социалнита служба и кметсвото.
Молбата ми към вас мили момичета е ако някоя има останало яке от съпруг или дете по-голямо , панталон, чорапи и блузки. Също така някава храна. Аз му помагам но съм сама и не смогвам. Става дума за месец докато му оправя работата и докато започне да получава нещо.  Peace По програмите за соц. подпомагане все ще има работа за него да копае нещо и т.н.
Впечатли ме този мъж, който казва че е на 42 години с това, че не е озлобен към никого, не иска нищо дори от мен само споделя болката си. Ако има желаещи да му помогнат да ми пишат на лични. Hug

# 12
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Реших да не отварям нова тема а да помоля тук за помощ. Става дума за едно момче /мъж/ на име Борко. Живее в моето село. Има къща наследствена от няккави роднини и има покрив  над главата но преди години са му спрели инвалидната пенсия. Получавал е пенсия по инвалидност заради психично заболяване и не е ходил в казармата. Понеже си няма никой и от ТЕЛК са решили, че вече е здрав и му спират пенсията. Той няма документи а и е много скромен и никого не моли за помощ. Работеше при една жена тежка физическа работа във фермата и. Аз бях спокойна но какво се оказа, че тя го е съсипвала от работа без дори да го храни и той горкия взел сурово яице от двора и започнал да го пие за да не умре от глад и тя го пребила от бой със синджира за кучето. Просто е потресаващо това но е истина. Не споменавам името на селото и жената, защото не желая публичност и проблеми. Ще кача снимки с код на самия Борко за да видите как изглежда. Заела съм се да оправим документи и да му се помогне от социалнита служба и кметсвото.
Молбата ми към вас мили момичета е ако някоя има останало яке от съпруг или дете по-голямо , панталон, чорапи и блузки. Също така някава храна. Аз му помагам но съм сама и не смогвам. Става дума за месец докато му оправя работата и докато започне да получава нещо.  Peace По програмите за соц. подпомагане все ще има работа за него да копае нещо и т.н.
Впечатли ме този мъж, който казва че е на 42 години с това, че не е озлобен към никого, не иска нищо дори от мен само споделя болката си. Ако има желаещи да му помогнат да ми пишат на лични. Hug
дай адрес и ще измисля нещо с дрехите - размери също разбира се - поне приблизителни като височина - от снимак може да се прецени тегло
имам приятелка въ ввтора употреба - дрехи ще измислим, обувки ще потърся също за сре3дства обаче по-трудничко......но пусни отделна тема все пак - тук никой повече няма да влезе - аз случайно попаднах след като знаех че всичко е ок

# 13
  • Мнения: 1 770
Ще ти пиша на лични  Peace

# 14
  • Мнения: 223
И аз попаднах случайно, имам едно топло яке, не е много голямо обаче, мога още утре да го донеса ...някъде. Пишете ми на лични, живея в Люлин, работя близо до пазара Д.Петков, а след 18ч. мога да се срещна с някого някъде.

Общи условия

Активация на акаунт