Важно! Водата за приготвяне на храната трябва да е с t > 70 градуса

  • 2 697
  • 29
  •   1
Отговори
Световната здравна организация е преразгледала препоръките си относно приготвянето на АМ храните. Новите препоръки са, независимо какво пише в инструкциите за приготвяне на опаковката, детските храни винаги да се приготвят с вода с температура най-малко 70 градуса по Целзий.

Това се дължи на факта, че самата храна/опаковка не е стерилна, а повечето опасни бактерии умират при температура над 70 градуса.

ПС. Естествено водата трябва да бъде преварена предварително. Става въпрос, че в момента на приготвянето на дозата, температурата трябва да бъде най-малко 70 градуса.

# 1
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
ама дали ще става за пиене това мляо ако му сложиш толкова гореща вода. newsm78
Ние ползвахме Фризовом, който и без това се разтваря на такава температура.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 099
Доколкото ми е известно, прекалено горещата вода избива и полезните съставки...
Къде го чете това? Нещо не ми звучи логично.

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Витамин С със сигурност "заминава".

# 4
Кои ти го каза това или каде го чете заштото не ми звочи много логично колко витамина според теб си отиват при тези градуси newsm78.Аз ползвам Friso HA трябва да разтварям млекото на 40 градуса. Thinking

# 5
  • Мнения: 27 524
Не бих започнала да го правя на база на пост в интернет  Simple Smile

Това се дължи на факта, че самата храна/опаковка не е стерилна, а повечето опасни бактерии умират при температура над 70 градуса.

След раждането нищо около бебето не е стерилно.

# 6
  • София
  • Мнения: 302
правя е вряла току-що изкипяла Wink няма начин да разтворя фризовома... витамините със сигурност и при 70гр изчезват...

# 7
ето я брошурата с препоръките http://www.fao.org/ag/agn/agns/files/pif_guidelines.pdf

британската, канадската и американската агенции за безопасността на храните вече са въвели тези препоръки, освен това считат, че бебешка храна в опаковки не може да се счита за стерилна (това важи и за кашите, не само за АМ). Конкретната причина заради която американците са въвели тази препоръка можете да намерите тук http://www.fda.gov/consumer/updates/infantformula080607.html в точка "Safety Issues".

колкото до витамините, трябва да се провери кои от тях биха били унищожени от вода с t=70 градуса, но със сигурност не са всички, а и зависи точно в каква форма са включени в съответната храна. останалите хранителни съставки  не биха се повлияли, освен може би пробиотиците. със сигурност световната здравна организация е взела предвид такива усложнения и за това не препоръчва да се използва вряла вода.





Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 20:45 от radish

# 8
  • София
  • Мнения: 15 219
Интересна информация. Благодаря!

# 9
  • София
  • Мнения: 3 099
 #Crazy

Американска му работа! Както и да е - на американците само в Америка им се вярва безусловно...  Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 15 219
СЗО и ФАО са различно нещо от FDA.
Или-един път се позоваваме на перпоръките на СЗО, пък друг път-ги отричаме.  Confused  Rolling Eyes
Това не го разбирам.

Апропо, много голяма част от препоръките за късно захранване идват именно от американски сайтове. И общо взето ги прегръщаме и следваме.

Ето-поредната нова тенденция. По-добре да се замислим, вместо първосигнално да я отричаме. Даже не сме я прочели, дето се вика, камо ли пък да сме я осмислили.
Може би пък и производителите на млеката ще трябва да се съобразят и да измислят нещо, така че АМ да са подходящи за приготвяне с по-топла вода.

Да не се държим като лелки, захранили със сок, на които не може по никакъв начин да се обясни, че сок не се  дава на 40-дневно бебе. Наистина, ние не сме правили АМ за бебетата си със 70-градусова вода, но от това не следва, че трябва да скачаме срещу информацията в тези линкове.
Още по-малко пък срещу човека, който ги е дал.

 Peace

Последна редакция: ср, 09 яну 2008, 22:48 от Vivi

# 11
  • Мнения: 46 508
Има логика.

# 12
  • София
  • Мнения: 3 099
Виви, права си, но да не забравяме, че АМ към момента имат инструкции от производителя, които са съобразени със състава... Ако там препоръчителната температура е 55 градуса, значи състава от съдържанието е устойчив на тази температура и 70 градуса биха могли да го променят (меко казано).

# 13
  • Мнения: 814
Да не би да са приели някакви нови изисквания, заради скандала с бактериално заразените млека на Milupa newsm78? Аз лично в това отношение малко се обърках – сякаш има наредби и предписания за всичко (което е добре  Peace), но оставам с впечатление, че се различават – например тези в САЩ (FDA) от тези в Европа (European Commission Directives), та дори и в БГ.
Аз лично – преварявам вода. След това се охлажда, пробвам я на ръка и давам. Вие всеки път ли мерите температурата и как? А когато се използва минерална вода, тогава?

# 14
  • София
  • Мнения: 3 099
Изобщо не преварявам. И за мен е загадка меренето на температурата... Понеже четох някъде за разрушаването на съставките при по-висока температура, съм по-спокойна да не загрявам.

Това е и причината да се включа тук. Не бива сляпо да се прилагат препоръки, приложими за съвсем различни "формули".

Общи условия

Активация на акаунт