втори труд.д-р и обезщетение за майчинство

  • 674
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24

Здравеите мили мами и татковци !
Искам още веднъж да  благодаря , че ви има и да ви пожелая много здраве и лично щастие през новата година !

И сега малко въведение Simple Smile - работя  при двама работодатели съответно по основен и допълнителен тр.д-ри. От миналата седмица при основният ми работодател се водя в 45-дневен болничен преди раждане но при вторият работодател се водя на работа, а не в болничен. Аз  продължавам и ще продължавам да работя за него от вкъщи, както и до сега, така че това положение отговаря на действителността Simple Smile.

Въпросът ми е дали мога едновременно да получавам 90% от заплатата ми при първия работодател като обезщетение от НОИ и вторият работодател да ми изплаща работна заплата? Или и при вторият работодател задължително трябва да се водя болничен?

Надявам се, че съм задала разбираемо въпроса  Blush Благодаря за съдействието !   bouquet

# 1
  • Мнения: 4 406
не можеш да направиш това - по закон няма как да си нетрудоспособна на едното работно място и да се явиш на другото- или си в болничен, или не си. трябвало е твоят лекар да  ти издаде 2 еднакви болнични, с поредни номера, за двамата работодатели. ти си представи болничните, а ако искаш си работи. но законово основание да го правиш НЯМАШ.
в НОИ има информация, че имаш 2 трудови договора и те ще очакват да пристигнат при тях 2 болнични листа, на базата на сумите по трудовите ти договори ще сметнат и 90 % . докато не се съберат и двата, няма да ти изчислят обезщетението, съответно няма да получиш нищо

# 2
  • Мнения: 24

Лоша работа  Cry - за пореден път се убеждавам, че законите в България са неприложими в някои реални житейски ситуации.
Ще помоля гинеколога да ми издаде болничен и за втората ми месторабота, но сигурно няма да може да го пусне със задна дата за да съвпада с датата на болничния за основния ми работодател. Аз реално ще продалжа да работя вкъщи по втория тр.д-р и ще трябва да лъжа държавата че не работя и работодателят по втория д-р също трабва да измисли някакъв начин да ми изплаща възнаграждението.
И когато родя, вместо да се грижа за бебчо и да му се радвам ще трябва да вися по опашки в НОИ, да им обяснявам и т.н.....

А някой знае ли телефон за консултации в НОИ по тези въпроси? - сами разбирате че ми е малко трудно да отида на място....

# 3
  • Мнения: 445
Можеш да си вземеш болничен за другия работодател без никакъв проблем. Просто ще бъде валиден от датата на издаване и ше загубиш няколко дни от 45 дни преди раждане. Освен това НОИ няма да ти ги изплаща докато не си оправиш документите напълно и после ще ти ги дадат със задна дата. След като си дадеш и втория болничен майчинството ти ще стане по-голямо, защото осигуровките за изчислителния период ще са по-големи.
Не можах да разбера защо ще лъжеш когото и да било при положение, че имаш право да работиш по граждански договор, докато си по майчинство.

# 4
  • Мнения: 3
Аз имах подобен проблем и на всичко отгоре го установих чак след като ми издадоха третия болничен лист - този за остатъка от сто тридесет и петте дни. Първият болничен ми го изплатиха без проблем, независимо че не бях представила болничен за пред втория ми работодател и после спряха плащането. Извадих си съответно нови болнични листи /от гинеколога, от АГ-то и от педиатъра, без никакъв проблем от тяхна страна/ за пред втория работодател, с актуална, а не със задна дата. На болничните написаха следните забележки:
"Издава се при повече от един работодател." и "Антидатиран поради непотърсване."
Имай предвид, че с втория и третия болничен се подават някои декларации и те съответно трябва да са в два екземпляра, т.е. да подготвиш два комплекта към всеки работодател.

Надявам се да съм ти била полезна. Леко раждане!

Общи условия

Активация на акаунт