Див чесън

  • 5 490
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 289
Днес ми дадоха голяма връзка див чесън. Погледнах във форума, но това което са ми дали, не прилича на това което е показано в енциклопедията на подправките. По-скоро прилича на лапад, но с по-дребни листа. Иначе мирише на чесън, но с много лека и деликатна миризма. Попадали ли сте на такава подправка и как се използва Confused: Много бързо се видяхме със съседката, защото съм болна, и  Embarassed забравих да я питам.

# 1
  • Мнения: 9 894
да, слага се в салати, накълцва се като маруля:)
вкусно е и с по-деликатен аромат. Хубаво е с кисело мляко.

# 2
  • Мнения: 1 289
Мерси, ще го пробвам днес в салатата.

# 3
  • Мнения: 1 517
Ние го правим на салата, на таратор или просто го нарязваме на ситно върху разни ястия. Май подхожда на всички.

# 4
  • Мнения: 234
Преди да прочета твоя постинг вече писах в "салата от магданоз" че това е една истински полезна салата .Билкарите казват ,че леордата пречиства кръвта .Имам много познати които всяка година задължително си правят пречистващ курс с леорда .Под формата на салата в ястия или като панирани кюфтенца.Вярно мирише на чесън но на вкус е много приятна.
Аз я предпочитам на салата с кисело мляко и копър плюс орехи.

# 5
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Цитат на: Bell
Аз я предпочитам на салата с кисело мляко и копър плюс орехи.


И аз така - много вкусно става!

# 6
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Простете невежеството, но този див чесън да ни бе да е известен и като салата Рукула??
Ядох снощи такава салата в хоремаг-а, та ми се иска и у дома да си накълцам такова... Blush

# 7
Цитат на: alma
Простете невежеството, но този див чесън да ни бе да е известен и като салата Рукула??

Не, различни неща са.

# 8
  • Мнения: 1 289
Цитат на: Bell
Аз я предпочитам на салата с кисело мляко и копър плюс орехи.

Звучи страхотно. И така ще пробвам, снощи нарязах в зелената салата и имаше много приятен аромат.
Цитат на: alma
Простете невежеството, но този див чесън да ни бе да е известен и като салата Рукула??
Ядох снощи такава салата в хоремаг-а, та ми се иска и у дома да си накълцам такова...

Не е рукола. Поне за това се сетих да питам, защото по листата ми заприлича на нея. За съжаление, не мога да намеря рукола на нашия пазар в Слатина, а до Женския не мога да стигна. И на мене много ми хареса.

# 9
  • Мнения: 234
Какво е Рукула?/простете за невежеството/

# 10
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 698
Освен това дивият чесън лекувал стомах - според хазяйката.

# 11
  • Мнения: 6 315
Вчера и аз хапнах салата с левудра Wink. Див чесън, краставичка и кисело млекце..... Много е вкусно. Можеш да слагаш във всички салата, в които се слага маруля.

# 12
  • София
  • Мнения: 39 715
и аз съм правила див чесън на салатка или като подправка за други салати.
Вуйчо ми даже специално ходи да си бере такъв, даже мисля, че си отглеждаше в градината.
На мен също ми харесва, не е с толкова натрапчива миризма като обикновения чесън.

----
Див чесън
Allium schoenoprasum L.

Произхождащо от северните простори на Русия, това растение се е разпространило през Средновековието из цяла Европа То е близък братовчед на чесъна и лука, но ароматът му е по-дискретен. Листата му са цилиндрични и сухи като на младия лук. Те съдържат вит. В и С, калций, фосфор и желязо. У нас се среща в диворастящо състояние. Не се колебайте да използвате ситно нарязания див чесън за ароматизиране на салати, омлети, сирена. Прибавяйте го в последния момент и не го обработвайте топлинно. Съчетава се най-добре с магданоз
----

# 13
  • Мнения: 4 176
Внимавай ,че аз веднъж припаднах от такъв чесън. Яж умерено. Много сваля кръвното.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Цитат на: Mamica
Внимавай ,че аз веднъж припаднах от такъв чесън. Яж умерено. Много сваля кръвното.

сериозно ли? Аз съм с кръвно 90/55 и сигурно ако ми го свали още ще умра
Иначе дивия чесън го видях на пазара красно село и не го взех, защото ми заприлича на листо от момина сълза и някак си ми се отяде

Общи условия

Активация на акаунт