Храненето в детските градини - схеми По света и у нас

  • 2 619
  • 41
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 791
Цитат на: SaraJK
.... така ме е яд, че там не им дават и манджи...

   Как така не им дават манджи? Какво им дават да хапват на дечицата при вас? Досега не бях се замисляла за градините извън Бг? Я кажи, че ми е любопитно наистина!

# 1
  • Мнения: 1 072
Ами по принцип схемата е следната:
9:30 - плод
11:30 - обяд, състоящ се от 1 филия с нещо солено (пастет или топено сирене) и една с нещо сладко (фъстъчено масло или шоколадова паста)
в 15:00 след сън - данонче
към 16:30 - сок + бисквитка
Зависи и от градината, в някои на бебетата (до около 1 годинка) дават зеленчуково пюре, ако си занесеш, естествено, после се счита, че детето вечеря заедно с вас.
Все пак да уточня, че тук и възрастните ядат 1 път дневно манджа, на закуска и обяд са сандвичи.
Така че тия истории със супа, второ, трето тука ги няма

# 2
Цитат на: SaraJK
Ами по принцип схемата е следната:
9:30 - плод
11:30 - обяд, състоящ се от 1 филия с нещо солено (пастет или топено сирене) и една с нещо сладко (фъстъчено масло или шоколадова паста)
в 15:00 след сън - данонче
към 16:30 - сок + бисквитка
Зависи и от градината, в някои на бебетата (до около 1 годинка) дават зеленчуково пюре, ако си занесеш, естествено, после се счита, че детето вечеря заедно с вас.
Все пак да уточня, че тук и възрастните ядат 1 път дневно манджа, на закуска и обяд са сандвичи.
Така че тия истории със супа, второ, трето тука ги няма


Егати щурите хора! Да ядат само на вечеря!

Ако си носиш - ще дават ли всичко каквото оставиш?

И как не ги хваща запек тея хора при такъв режим?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 791
Лелеееееее, колко интересно , не съм предполагала ! Много странен хранителен режим обаче! Rolling Eyes
 Колко часа сутрин ги водите? Нищо друго ли не закусват преди това или вкъщи ги закусвате?

# 4
  • Мнения: 1 072
Ами на закуска (не) яде вкъщи, по принцип му давахме една чаша мляко с филийка с нещо, но филията той не искаше, та започнахме в млякото да му слагаме от тия прахчета, дето ако сложиш повече става каша, ама по по-малко, че ако стане много гъсто също не го иска.
Мисля, че за БГ е много странен обяда в 11.30. И аз отначало не проумявах като колегите ми отиваха в 11.30 да ядам, ама сега и аз го правя. Така ни е по-добро разпределението за деня, имайки предвид, че се стремим да вечеряме в 18. Казвам "стремим" защото ако сме на работа и двамата с мъжа ми (или основно аз, че той не е маниак на готвенето) не успявам да сготвя до 18 часа.
Когато сме си вкъщи с Дани обаче следобед няма данончета и бисквитки, а само прясно изстискан сок от морков + други неща (портокал, ябълка, мандарина, зависи какво имаме), след като стане от сън, защото ако хапне нещо не яде нищо на вечеря. Много е злояд Sad
Яденето на хляб също е странно за повечето българи, но ние и с това свикнахме, той хлябът е много мекичък и по-въздушен от българския, и е много вкусен. А, да уточня, че ядем само черен хляб, и на децата такъв се дава в градината.

# 5
  • Мнения: 1 072
забравих, вечерята е основно ядене, месо+картофи или ориз+ задължително зеленчуци, които Дани не вкусва. За десерт - данонче (понякога 2), но тук има много хубави (здравословни) други десерти, които обаче той не вкусва.
Преди да си легне в 20.00-20.30 пие чаша мляко.
Това му е режима.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 791
Виж ти, колко различно- интересно е в другите страни!
  Мен лично обяда в 11:30 не ми се струва толкова странен- нашите деца в яслата обядват към 12ч., дори без 15...Но закусват в 8ч. стабилно (филийки+мляко,чай,сок,айран, макарони и тем подобни) Това с плодовете в 9 (плод на гладно)е много добре при вас! Хляба също не ме озадачава особено- и ние в бг повечето сме свикнали да си похапваме хляб, да не говорим, че аз лично без хляб не мога- и то от "най-нездравословния" бял , ама топъл хляб! Wink . Навсякъде обаче се говори, колко е важна закуската, нищо че на никой сутрин не му се закусва.На обед да е основното стабилно хранене- също! .А и при нас в Бг нещата все повече се променят и вечерята става основното хранене- вечер със семейството , а на обед всеки прихапва нещичко-някъде...забързаното ежедневие си навлиза навсякъде вече. Но детския хранителен режим в яслите и градините си е същия и лично аз не го намирам за никак лош, напротив! Особено важни намирам бульоните, супите, течностите, да не говорим за готвената храна! Аз лично за децата не съм фен на филийките с нещо си и понеже на градината закусват такива неща, вкъщи и аз компенсирам като давам по-рядко сандвичи.
   беше ми интересно да разбера как е при вас, наистина! Благодаря ти за инфото! Wink

# 7
  • Мнения: 3 164
Е-е-е въобще и не съм си помисляла,че има такъв хранителен режим ито на дете Rolling Eyes Тези са луди-да дойдат тук да видят какво значи хапване.Нямам нищо лично към автора на постинга Grinning

# 8
  • Мнения: 1 072
Защо, Шони, как ядат твоите деца? по цял ден по малко или просто изместено във времето?
уилма, ако можех и аз щях да го карам да закусва добре, но той просто не хапва нищо сутрин.
супа също не иска, но боб яде и сега го уча и на леща, но за тази цел трябва да сме си вкъщи, сиреч само през уикенда и още един ден на седмица. иначе и за мен са много важни тия неща. но иначе с изк;ючение на това, че при вас в градината дават и манджа, а тук не, голяма разлика не виждам.

# 9
  • Мнения: 3 164
[qu
ote="SaraJK"]Защо, Шони, как ядат твоите деца? quote]
 Ето как:
   Малкия сутрин като се събудим още в леглото го кърмя
  Към 8.30-9.00 яде попара или мляко прясно с бисквитки (2-3) или палачинка и др.На обяд яде от детската кухня второто.за следобеда е десерта(крем.кус-кус.мляко с грис) и вечеря супа.За десерт или м/у храненията му давам и някакъв плод
 Подобен е и режима на баткото но той е по-капризен и има любими храни и такива които въобще не мога да го накарам да вкуси.а и не се опитвам.Забравих да добавя.че малкия го кърмя и на обяд и след вечеря(така го приспивам).
Естествено.че ядат и кисело и прясно мляко и плодове и разни "изгъзий"(както го нарича свеки) като чипс.зрънчо.пуканки идр.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 791
При нас беше така- докато бяха малки децата се хранеха чудесно и аз бях много щастлива Laughing ,.Колкото повече порастват, толкова по-капризни ставаха и започват да подбират, да проявяват определени предпочитания и да отхвърлят категорично някои храни.
Посочвам примерни храни, които важат и за вкъщи, и за детската кухня, както и в детските ясли и градини !
  Като по-малки (до 2-3 г):
сутрин закуска- мляко с овесени ядки/ мляко с Corn flakes/мляко с козунак/попара от чай шипки със сухар, краве масло и сиренце/почти винаги топла закуска, с изключение когато правим сандвичи с шунка и кашкавал печени, с пастет, с лютеничка и сирене, с краве масло и мед или конфитюр и т.н., като сандвичите вървят с чаша мляко, чай или айрян!
   обед около 12 ч.- супа без хляб, малко колкото да отвори апетита( колкото детето приеме), основно нещо готвено- пиле фрикасе, пиле паприкаш, кюфтенце със сос, риба със сос, телешко или пилешко с картофи или ориз или зеленчуци и тем подобните манджи от детската кухня...накрая десерт- плод ,или компот, или кремче с плод ...
    закуска след сън, към 16:30-17ч.- плодово кисело мляко, или кисело мляко с бисквита, кремче с плод или нектар , меденка +сок, бисквитена торта и т.н. Може и сандвич от по-горе описаните...
  Плодовете и пресните сокове или компотите си вървят междувременно по всяко време...понякога един банан е закуската ни, понеже децата, както казваш, не винаги имат този апетит, а и не е необходимо всеки път да им се яде всичко!
    Вечеря към 20 ч.- нещо домашно приготвено вкъщи, лека храна, понякога със салатка прясна (според сезона) или салата Снежанка към пилешка пържолка (за мързеливите вечери Wink ) и т.н. + Десерт  някакъв
   Ами такъв ни е режима на хранене! Мисля, че някои неща са типично български- попарите, компотите, киселото мляко, сиренето (става въпрос за типичните бг видове), лютеничката...нашите си меденки и бисквитени тортички и пр., които тук са масово разпространени...Определено виждам доста различия в режима на хранене!
 И ние много често не искаме това и онова, не казвам че всичко се изяжда, но важното е колкото му се яде на детето, да не се насилва и да има разнообразна храна!
  Нямам претенции кое е по-правилно, но определено нашия режим ми харесва!

# 11
  • Мнения: 1 072
Мисля, че сте щастливки, че децата ви ядат. Лесно се храни дете, което яде.
Шони, не разбирам кое тогава те удивява в нашия режим? Закуска, обед и вечеря, с малки неща между тях. Кое му е странното?

# 12
  • Мнения: 3 164
Цитат на: SaraJK

9:30 - плод
11:30 - обяд, състоящ се от 1 филия с нещо солено (пастет или топено сирене) и една с нещо сладко (фъстъчено масло или шоколадова паста)
в 15:00 след сън - данонче
към 16:30 - сок + бисквитка
Така че тия истории със супа, второ, трето тука ги няма

 Ей това ме хвърля в потрес-за мен тези хора нямат никакъв хранителен режим-е как ще кара едно дете само на суха храна?И въобще какви са тези данончета през 5 минути?У дома това нещо данон не го купуваме.
Как така обяда ще се състои от филия намазана със сладко или солено!?Е това немога да го разбера!
Аз доста често срещам трудности с храната на баткото
.че е малко капризен.но се съобразявам какво ТРЯБВА да яде.понякога се налага и да го изнудвам(ще си изядеш манджата и тогава пред компютъра и т.н).за мен е НЕДОПУСТИМО едно дете да се храни предимно със сандвичи.Съвсем не те нападам лично.разбирам.че детенцето ти има проблем с хпаненето.но може да пробвате с лекарствени препарати за стимулиране на апетита-Успех.

# 13
Шони, не знам защо си мислиш, че си мисля, че ме нападаш лично. Най-малкото, не съм измислила аз режима на детето си, че да се обиждам.
По повод на храненето. Освен, че в България се счита, че трябва да се яде супа на обяд, не съм чела някакви резултати от изследвания, които да доказват, че е така. Това, че в България се счита, че е така, не значи, че това е най-здравословния режим на хранене. За мен е факт, че тук децата са здрави и не страдат от затлъстяване и от много други болести. В консултацията не ми казват "Давай му супа, ако не можеш-филия", този тип хранене ми е препоръчан от тях! Моето лично мнение е, че ако храната е разнообразна, с необходимото количество зеленчуци (поемани главно по време на вечеря) и плодове, няма значение дали иначе се яде супа или филия на обяд. Нали на вечеря яде (по принцип, детето тук, а не нашия) месо, зеленчуци, картофи, или някаква манджа, в която ги има тия неща? Мисля, че във всяка държава си има някакви разбрирания за здравословни хранения, в Индия сигурно децата ядат люто, което за мен е странно, но не значи, че аз съм права, нали?
А с данончета не разбирам какъв е проблема. Не знам какви са в България, тук са от нещо подобно на извара, подладени с плод, а не със захар. Че какво му е пък лошото? И между другото, не са на 5 минути, а или едно в детската градина или у нас едно или 2 (те са по 50 гр). Холандците имат страшно много вкусни десерти, които при това са здравословни.
На Дани му давам от 2-3 седмици мултисаностол, не знам какъв ще е ефекта, той не е да няма апетит, но не иска да опитва нови неща. Филии яде, но зеленчук не вкусва. А, да, има разлика да изнудваш едно двугодишно и едно шестгодишно дете. И аз успявам понякога да го изнудя, но е доста по - трудно.
Лека нощ, поздрави, САра

# 14
  • Мнения: 5 468
Гуд постинг, Сара. Аз пък много харесвам режима ви на хранене. Сандвичи, Данони, десерти... ами да! Така бабичките там са стройни и слаби, а нашите тука се разливат по земята, децата ни страдат от затлъстяване /постоянно това говорят напоследък/ и въобще не само децата, нацията ни затлъстява. Защото да хапнем кюфтенце, а сега кебапче, фасулец, саламче, яхнийка, баничка и накрая - 100 кила. Добре са си чужденците... ех.

Общи условия

Активация на акаунт