Кърмене и работа- съвместими ли са?

  • 580
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 247
Съдбата си прави странни шеги с нас. Още като разбрах, че съм бременна се зарекох, че ще прекъсна работа и ще се наслаждавам на бременността, ще се оттдам само на бъдещото си бебе. Нищо подобно- изведнъж се случи така, че трябваше да работя двойно. Като се роди Мария се заклех, че си изкарам поне 1 година в къщи и ще се гледам само бебето. Е, става така, че точно в този момент ми отправиха  толкова неустоимо предложение за работа, че всички които познавам биха убили за такава възможност. Основният ми проблем е, дали ще мога да ходя на работа и да продължа да кърмя. Мария е на 3 месеца и сме само на кърма. Работата ми е такава, че един ден в седмицата ще трябва да бъда поне 8 часа на работа, а в други 3 дни около 5-6 часа през деня. Другото време мога да работя в къщи. Достатъчно ли е да си нося помпата за кърма и да се крия по тоалетните и напрежението и стреса, които неминуемо ще дойдат с новата работа, дали няма да доведат до спиране на кърмата. Много ми е мъчно... Защо точно сега трябваше да се случи?
В понеделник трябва да дам отговор.

# 1
  • WA, USA
  • Мнения: 512
Здравей! Ако е наистина добра възможност приемай не се колебай. Където живея нямаме майчинство и трябваше да се върна на работа на 6-та седмица след раждането. Синът ми стана на годинка - още се кърмим изключително, защото не харесва твърда храна. Вземи си хубава помпа, електрическа, аз имам на Медела - двойна е и ти съкращава времето на цедене на 15 мин. Ще и свикнеш, ще станеш спец. Моята работа беше такава, че нямах офис - цедях се в колата, просто спирах на някой паркинг и цедях. Важното е да не се отказваш и да преследваш мечтите си. Винаги съм искала да кърмя дълго и успях, беше трудно на моменти със стреса, но добра диета, много течности и лактогенен чай от бг ме оправи:) Успех!!! Hug

# 2
  • Мнения: 875
без да имам никакъв опит в цеденето, мисля, че не е лесно да се криеш по тоалетните и да се цедиш всеки ден на работа. струва ми се много рано за връщане на работа, но явно не е и невъзможно. няма ли кой да ти я води да я кърмиш през обедната почивка? така напр. 8-часовото ти отсъствие може да се раздели на две паузи от по 4 часа, което ми се струва по-приемливо. успех!  Peace

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Върнах се на работа, когато малката навърши 6 месеца. И до сега я кърмя. Трудно е, но се свиква - изграждаш си график за деня и действаш.  Първоначално се цедях в тоалетната, но отсъствах най-много по 6 часа и реших да си спестя тази процедура. Кърмата ми се регулира сама. 

Успех   bouquet

# 4
  • Мнения: 8 242
До 8мия месец по закон имаш право на 2 часа отпуск за кърмене на ден  Peace След 8мия месец е 1 час. Трябва ти само бележка от педиатъра..
Дано да можеш да използваш това  Hug

# 5
  • Мнения: 9 467
Щом имаш мотивацията и желанието да кърмиш-ще се справиш  bouquet
И щом толкова скоро ти отпряват неустоими оферти, следва, че си достатъчно организиран и справящ се с проблеми човек Wink
И с това ще се справиш-трябват ти 2-3 дни да влезеш в релси Peace
На мен също ми се налагаше около 5-ия мес./до 6,5 мес беше само на кърма/ да ме няма през деня-просто изцеждах кърма и я оставях за храненето през деня.
Успех и пиши как вървят нещата Hug

# 6
  • Мнения: 247
Благодаря на всички, които ми отговорихте. Много ме окуражихте.! Точно така смятам да направя- ще изцеждам кърма и ще оставям за през деня, като ще работя повече в къщи, макар това да коства повече нерви...
MTV
, благодаря за комплимента- дано да си права  Simple Smile
Успях да си издействам по-късно започване на работата и така ще спечеля още малко време. След дълъг размисъл реших, че ще пробвам, но ако нещо се закучи пак ще изляза в отпуск по майчинство.
duhi_puhi , задължително ще ползвам тези два часа. Бях забравила за тази възможност.
sipirumi , точно такава помпа имам и съм много доволна!!! Наистина става за отрицателно време. При първотох ми дете преди 4 години бях с ръчната на Авент и беше ужасно трудно- още ми стои един кокал на китката на лявата ръка изпъкнал от денонощното изцеждане... брррр
momo , благодаря ти за пожеланието. Наистина няма да е никак лесно, но имам много силно желание да придължа да кърмя и се надявам с божията помощ да успея!  Praynig

# 7
  • Мнения: 184
Здравей

Да споделя моя опит.Ще успееш да се справиш.Върнах се на работа когато дето ми беше на 3 месец, цедях 1 година с ръчната на Авент (малката беше на 1 и
2 месеца). Работих на мин 8 часа на ден. До 1 година и половина се прибирах на обяд да я кърмя.Още кърмя вечер събота и неделя. Когато е болна (последно преди 2 седмици минава само на кърма).

Успех

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 4 128
Въпрос на организация и желание е всичко  Hug
Само един съвет от мен - нека да хранят бебчето с най-малката дупка на биберона  Peace Минала съм през отучване от шише и затова казвам  Rolling Eyes

# 9
  • Мнения: 22
И аз имам същият проблем - от вчера съм на работа. Моето Митенце е също изключително кърмено бебе. Винаги съм искала да го кърмя дълго и се надявам да успея.  Като виждам, че има и други мами като мене се чувствам много по-спокойна. Надявам се, че няма да ми намалее кърмата заради стреса на работното място. Аз се изцеждам в тоалетната, отнема ми около 15ина минути. 

# 10
  • Мнения: 247
Amber., направо ме шашваш- цяла година и то с ръчна помпа, и то на пълен работен ден!   bouquet Направо си източник на вдъхновение.
змейковица , много умен съвет, защото при първото ми дете се появи такъв проблем и тогава не се усетих да проверя дупките.
keidi , стискам ти палци. Пиши как върви. Аз, като тръгна на работа, ще ти пиша също да споделя.  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 2 640
След като го искаш, няма как да не се справиш! Недей обаче да се цедиш в тоалетната (от хигиенна гледна точка), все ще се намери някой офис където можеш да го правиш. На мен също ми предстои подобно начинание само дето не знам кога...и ми е притеснено няма ли бебето веднъж хранено с биберон да не предпочита да суче от гърда по вече. Може ли по опитните да се включат. Дали трябва да се дава изцедената кърма с чашка или лъжичка?

Общи условия

Активация на акаунт