Как може да се кърми пълноценно с тесни канали?

  • 357
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте мили мами,
моя приятелка роди преди 20 дни и има огромно желание да кърми, но има голям проблем.  Има тесни канали и малката принцеса трудно си издърпва млекцето, от умора заспива без да се е наяла. След един час пак се буди и пак цока, но пак се повтаря същото и в резултат на това, като е ходила в болницата,където ражда за някакви профилактични прегледи са й казали, че бебето не качва достатъчно и да го дохранва.  Но тя няма желание, иска да си кърми. Казали й също, че като мрънка и се сгъва може да я боли коремчето от глад. Моля ако знаете някакъв метод, чрез който да може да кърми пълноценно и да не се налага да дохранва, да го споделите. Тъй като аз имам достатъчно кърма, тя ме помоли ако мога да изцеждам малко и да й го дава когато вижда, че не се е наяла достатъчно, за да не и дава АМ.  Мен ме притеснява това, че състава на моята кърма е доста по-различен от този на майка, която има да кърми бебе, а не едногодишно дете. Много ще съм благодарна за всички съвети относно двете ми питания.

# 1
  • Мнения: 1 273
Здравей.
Честито бебче на твоята приятелка.
Не знам дали мога да бъда от полза на твоята приятелка, но ще кажа как се справях аз с тесните канали.
Първо искам да попитам сигурна ли е, че това е проблема?
В началото е нормално бебка да не изсуква по много и да заспива. В течение на времето ще свикне и ще изсуква повече.
Иначе аз бих посъветвала да се цеди колкото може повече, за да предизвиква повече мляко. Или да слага бебка по често да суче.
 За да не се получават запушвания, нека прави  топли компреси. Аз даже съм се мазала със мас един два пъти (това не го препоръчвам, а просто споделям), защото тя загрява и разширява млечните канали.
Честно казано, не знам какво друго да те посъветвам. Дано се включат по опитните майки, които знаят  други варианти. Аз така съм се справяла и продължавам така  Laughing
 Надявам се бързо да преминат проблемите на приятелката ти, и да не се откаже от кърменето.  Hug

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Страхотно е, че искаш да помогнеш на приятелката си Hug
Щом тече мляко от тези канали, значи проблемът е по-скоро в това, че бебето е още малко и трудно суче. Може би би могла да отидеш да видиш как се справят и дали го поставя правилно на гърдата?
Иначе може да опита да слага топли влажни компреси преди кърмене и да задейства потичането на млякото (с помпа или на ръка), преди да сложи бебето на гърда, както и да прилага компресията на гърдата, докато кърми, за да може бебето да изсуква повече.
Ако гърдите й не се изпразват и са напрегнати след сучене на бебето, е много важно да ги цеди - явно то не суче достатъчно, за да поддържа млякото и е необходимо допълнително стимулиране. По този начин може да използва собствената си изцедена кърма за дохранване на бебето, ако е нужно.
Ако се наложи все пак допълнително мляко, няма нищо лошо в това да дадеш от твоята кърма - независимо от известните различия в състава, донорска кърма от друга майка като опция винаги седи по-напред от АМ Grinning

# 3
  • Мнения: 9
Благодаря за бързите отговори,
според нея това е проблемът, защото го е имала и с първото дете, пак не е качил много през първия месец, той почти си е спал на гърдата, защото го е мързяло да суче за разлика от принцеската, при която се вижда, че дърпа и че полага големи усилия. Другото е че като стисне зърното по което и време да е то не потича нищо. Сутрин си чувства понапълнени гърдите, пък и усеща как слиза млякото. Тя си го обяснява, че като има мляко в тях е по-лесно, но после като трябва да цока, за да стигне до задното мляко и все едно на празни обороти суче милото.  Днес беше вкъщи и го видях как си захапва правилно и в началото как преглъща, но после се мъчи само. Аз го сложих да видим дали ще суче от мен и то милото толкова много си хапна. Ще й предам вашите съвети  и се надявам принцеската като порасне малко да има сили да дърпа по-здраво и да се кърмят дълго време.

Общи условия

Активация на акаунт