Кърмаче на годинка с нисък HGB - дали да не започна да редуцирам кърменето?

  • 919
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 336
Напоследък ми остава по-малко време за форумите и като нищо съм пропуснала да видя тема, подобна на моята, да не говорим че по съществото си тя е повдигната на много места. И все пак, реших да споделя тревогите си и да събера малко мнения сред вас.
Имам щастието да кърмя вече година и две седмици, на колкото е моето хлапенце. Нямаме заместено хранене, не ограничавам по никакъв начин нощните кърмения. Реално се захранихме на 8 месеца, към момента имаме две хранения с "твърда" храна - в действителност пюрирана до течност, защото бебата отказва да дъвче, въпреки че умее и има 6 зъба. Въпросните хранения са на обяд - абсолютният ни рекорд е 180 гр. пюре - и надвечер - около 150-160 гр. каша елда с кърма и плодово пюре. Направих опит да въведа закуска попарка към 10 сутринта, тоест малко след официалното ни ставане от сън, но той бе посрещнат с категоричен отказ и засега съм се отказала. През ден пюрето ни е с месо (герберски, с 8% месо, най-често пуешко, понякога пилешко, от днес - шунка), жълтък въведох едва днес, сирене - преди 2 седмици. Давам пюретата и кашите около 1,5 часа след кърмене и толкова - преди следващото. Денем интервалите между кърменията, когато имаме и други хранения, са около 4 часа, но по-често 3-3,5. Нощем (тоест по време на около 10-11-часов сън) суче около 2-3 пъти. Общо за 24 часа имаме, мисля, около 7 кърмения. Да припомня, в следобедната каша също има кърма, около 100 мл.
Днес излязоха изследванията на HGB, хематокрит и т.н. показатели за анемия. За щастие хематокритът ни е ок, но HGB е 103. С други думи - нисък. Изпитвам угризения, че това е резултат от недостатъчно разнообразно и пълноценно хранене. От друга страна - Еви не е от ящните деца, стиска уста почти за всичко, няма интерес към нашата храна, солетки и бисквитки само прави на трохи, почти нищо не изяжда. И все пак - вече не е малка, вероятно трябва да огранича кърменията, за да започне да огладнява повече и да изяжда по-големи количества твърда храма, в повече приеми.

Как се хранят вашите деца на тази възраст - по колко пъти, какви храни, по колко пъти сучат?
Иска ми се да събера мнения и примери.

Важно е да кажа, че обичам кърменето и си давам сметка, че в мен има някаква вътрешна съпротива що се отнася до отбиването, въпреки че намирам за разумно към лятото да приключим... (да речем, че след това ще давам по малко кърма от чашка, стига да имам). А сега полагам постоянни усилия да поддържам обилна лактация, поради което не съм и заместила кърмене още, и вероятно без аз да инициирам нещата, бебка няма да започне да се отказва сама.

Постарах се да съм максимално изчерпателна, дано не съм ви отегчила
И благодаря предварително

# 1
  • Мнения: 753
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=237460.msg5440914#msg5440914
Здравей, това е една тема, която пусках относно твоя проблем.
Вече месец сме на Малтофер. Много се укорявах, мислих какво може да съм сбъркалаи какво бих променила в храненето на следващото бебче.
За жалост не мога да отговоря на всичките ти питания, че нямам много време сега, но ще ти кажа, това, което мисля за важно.
Нашият Хб беше 97 на две от изследванията /на 1г1мес./ и 93.3 на последното в Цибалаб /пак по това време/.
На 6 мес. беше 115 и лекарят смята, че е бил о.к. Затова и предположи, че тестът не е бил верен и са стискали пръстчето на бебо.  Както и да е , ядосвах се, плаках, чудих се, питах се и....първо решихме да опитаме с храни. Уви, бебо го мъчеха зъбки и не поиска да следва "нашия план с желязосъдържащи храни" /:)/, наложи се последното изследване и вече Малтоферът беше въведен, не посмях да си правя експерименти.....В крайна сметка, станалото - станало!
Сега гледам да давам желязобогати храни /колкото изяде - никога не съм го насилвала/.
Знам, че трябва и витамин Ц за усвояването му.
За друго бебче може би бих процедирала така- по-рано месото /въвеждане/, по-настоятелна да съм в приема на жълтък /че той вдига Хб/ -/че със Стоянчо - кога му сваря, кога не яйце и .../, каши богати на желязо и други...и пак ще зависи от това какви ще са показателите му.
Не е болка за умиране, не се бой, но и аз се укорявах.
За нищо на света не бих прекъснала кърменето /освен нещо много-много важно/, знам , че на бебо му е нужно. /изживях ужас след последната му кърмаческа стачка от кътници - трая 7 дена и хапеше много, добре, че мина/.
Спокойствие и успех!!!

Последна редакция: пн, 14 яну 2008, 22:52 от ayas

# 2
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Първо, този хемоглобин не е толкова нисък. При деца до 2 год ако е над 90, е добре.
Второ, дори ако решим, че е нисък, не бива да се обвинява кърменето.
Детето ти както го описваш, не е недохранено и вече си въвела разни месни храни.
При децата е особено важно да се гледа цялостно - детето да е жизнено и активно.
Понякога по-ниски стойности на хемоглобина се дължат на факта, че лаборантката, стискайки пръстчето, е изстискала повече кръвна плазма, отколкото кръвни клетки.

Майките винаги са склонни да се обвиняват за нещо - едни, че не са кърмили, а други, че са кърмили. Не бой се, не си лишила детето си от желязо.
Просо тия изследвания ги правят да отчитат дейност, ако бяха взели венозна кръв, хемоглобина щеше да е друг, но е трудно да се вземе венозна кръв от тази малка
ръчица. Не се тревожи! Ти си най-добрата майка за своето бебе!

П.П. Моят син е бил на смесено хранене 2 месеца, до 8-9 мес само на АМ, с по няколко лъжици картофено пюре или каша, месо и жълтък въведохме късно, той се хранеше със сонда в стомаха и само млякото минаваше лесно по сондата. Чак на 9 мес успяваше да изяжда нормална порция пюре или каша и реално оттогава е захранен постепенно. Поради това, че имаше цепка на небцето, храната която можеше да яде, без да му дразни носа, беше доста еднообразна. На година и 2 мес. за операция го изследваха и ХБ беше 117, но му взеха венозна кръв...
Помисли си реално - с какво ще подобрят хемоглобина каши, солети и подобни?
Месо на тази възраст се яде много малко, а някои и хич не ядат.
Важния източник за децата е млякото, а кърмата е най-доброто.

Последна редакция: пн, 14 яну 2008, 23:11 от firebird

# 3
  • Мнения: 1 089
Аз мисля, че няма нищо фатално в този хемоглобин, смятам, че постепенно ще се повиши и че наистина е по-добре да се излседва венозна кръв в този случай. Това, което ме смущава, е, че детето не е научено да дъвче. Кърменето е нещо много хубаво, но винаги трябва да се търси златната среда. Според мен е добре да кърмиш около час преди хранене и да почнеш да даваш пюрета  с по-големи частички, например тези на Хипп за след 8 месеца...иначе не е нужно да се спира кърменето, но да се вманиачаваш също не е нужно.

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 18:31 от Lenyto

# 4
  • Мнения: 336
Благодаря за отговорите ви, момичета, бих казала, че успокоих топката.
Разбира се това не променя факта, че хлапето е злоядо като за световно и се чувствам безпомощна да променя по какъвто и да било начин храненето й. Колкото до дъвченето - чела съм теми на други майки по този въпрос, говорила съм с познати - и след всичко това не проумявам как да я накарам да яде храна с частички - от доста отдавна опитвам, в началото се давеше и повръщаше, но вече може, дъвче и не повръща. Но не иска. И когато стисне уста и половин час се борим да пробутам поне една лъжичка пюре с фиде, примерно, се предавам, пасирам пюрето и ако не се е изнервила тотално, го изяжда. Предлагам и абсолютно всичко вече, което ям аз - извръща глава. Давам и го в ръчичка - опитва го, прави отвратена физиономия и го размазва някъде, ако е меко, или го прави на трохи - ако е ронливо. Само от парченце ябълка изгризва грам-два, преди да го направи на компот в ръцете си и да седне отгоре му. И какво да правя при това положение - да я оставя гладна 4-5-6 часа? Мислите ли, че това ще помогне? Досега не съм го правила...

# 5
  • Мнения: 394
ама защо се бориш с детето? бъдете партньори! количествата храна, които си споменала на мен ми се струват добри. нина също ядеше по толкова, сега от ден два яде по 200-250 гр. и на мен чак ми се вижда много-свикнала съм да яде наполовина. аз също не можех да пробутам закуска много дълго. въпреки че винаги съм смятала, че не яде добре, никога не съм я карала да яде ако не иска. нито съм я залисвала, нито насила съм опитвала. прочети повече за педагогическото захранване и може би ще намериш начин да възстановиш интереса на беба към храната.иска се обаче търпение и здрави нерви. а по темата - на нина хемоглобина беше 97. давам малтофер, а преди да започна с него(беше 101) повечко храни с месо, дори няколко поредни дни. не ми е хрумвало да ограничавам кърменето.
103 си е даже в норма Simple Smile

Последна редакция: вт, 15 яну 2008, 19:24 от Melaniya

# 6
  • София
  • Мнения: 2 658
не мисля, че такъв хемоглобин е толкова нисък. Като не иска, не я насилвай, така савсем ще я отвратиш от яденето. А и не спирай кърменето, само може да я травмираш. Просто не знам за по-грубата храна какво да те посъветвам, но при всички положения самото дете, когато е готово ще прояде. Ти гледай да си по-спокойна.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Преди няколко дни и ние направихме изследванията на годинката. Хемоглобин 107, а на 6 месеца беше 105. Когато разбрах, че е в долната граница /още първия път/ веднага въведох месо, давах и каша от елда и други каши обогатени с желязо. Всъщност само жълтък не съм дала. Стараех се да яде желязосъдържащи продукти...., но както виждаш резултат никакъв. Аз имам нисък хемоглобин, незнам дали заради това, но винаги съм усещала, че и с детето ще е така. Няма смисъл да се упрекваш. Количествата, които изяждате са добри, поне по мое мнение. Давай смело напред и най-вече кърми, всъщност желязото, което се съдържа в кърмата /вярно по това време на изчерпване/ се усвоява най-добре.

Дано това ти помогне поне малко:
Зърнени храни
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Просо                     6.8
Елда                       3.9
Ечемик (глутен)     6.0
Овес (глутен)         4.6
Пшеница (глутен)  3.1

Усвояемостта на желязото от пълнозърнестите храни е доста ниска най-вече поради фитатите и фибрите (напр. вареното просо съдържа около 1.0 мг желязо).
Усвояемостта може да бъде подобрена по няколко начина: прием едновременно с витамин С; накисване на зърната; отделна консумация на продукти, богати на калций.
Желязото като добавка (за обогатяване на каши и пр.) е по-ниско усвоимо от желязото от 'естествени' източници.

Елдата е алерген по няколко причини. Но за елдата като хранителен алерген няма много данни, особено в Европа. В някои схеми на захранване елдата е сред първите зърнени храни.
Ако няма първоначална реакция, остава да се спазва правилото за умерено предлагане на продукта, за да не се развие непоносимост или забавена алергична реакция.

Месо
Съдържание на желязо (мг/100 г):
Телешко месо           3.1
Пуйка (тъмно месо)  2.4
Пуйка (светло месо) 1.2
Пиле (тъмно месо)    1.6
Пиле (светло месо)   1.2

Може птиче месо, в началото – бяло. Все пак желязото от месото (хемовото желязо) се абсорбира най-лесно, за разлика от желязото в листните зеленчуци (нехемовото желязо).

Зеленчуци (подходящи за 7-12 месец)
Съдържание на желязо (на 1 чаша):
Цвекло                        2.8
Леща (сварена)          6.6
Спанак (сготвен)        6.4
Грах (сварен)              1.2
Броколи (варени)       1.1
Брюкс. зеле (варено) 1.1

Усвояването на желязото от растителен произход е до 10%. Когато се консумират едновременно храни с хемово и нехемово желязо се оптимизира усвояването на желязото. Витамин С също подобрява абсорбцията му.



П.С. Витамин С на ампули ли да давам, за по-добро усвояване или????

Последна редакция: ср, 16 яну 2008, 01:56 от Никки

# 8
  • София
  • Мнения: 1 056

Хемоглобина на Мъри на година и седем месеца беше 92. Педиатърката ми каза, че щом всички други показатели са наред, това не е анемия, а просто нисък хемоглобин. Имай предвид и наследствения фактор, аз, например също съм с много нисък хемоглобин.
Така, че вашия не е чак толкова нисък, а щом другите показатели са в норма, това не е анемия.
До годинката сина ми ядеше по няколко лъжички храна, защото просто предпочиташе да суче. Откакто е на ясла от октомври яде през деня, че и пита за още (като няма кърмица, така е)Нощем си наваксва, де!

Ако ти е жизнено и игриво детето, а не поспаливо и вяло, то си свиркай и не се притеснявай.

# 9
  • Мнения: 2 614
Ами ХБ 107 не е много под долната граница. Все пак границата е 107, така, че наистина е възможна грешка!  Peace
Хубаво е, че си се успокоила, и не се обвиняваш вече!
Може да наблягате на каша от Елда. Елдата е богата на желязо и лесноусвоима!  Peace

# 10
  • Мнения: 325
Иглика  Hug все едно чета себе си...
На годинка хемоглобинът(венозно, да уточня ) беше 87. Оттогава битката с храненето е безмилостно жестока  Sad Ангажирах майка ми и баща ми за две седмици да го хранят те (щото има много мнения, че майката не винаги успява да се справи, а с чужди хора си хапват бебетата по-добре), пробвах с педагогическо хранене( предлагах му от моята храна, седеше с мен на масата) и резултата за два месеца е трагичен... Почвам да се отчайвам и наистина май ще вдигна ръце накрая. Единственото, което ме успокоява е, че суче поне по 10 пъти дневно и е супер, ама наистина супер активен-тича, премята се, много бърбори, въобще не изглежда като типичното "анемично" дете. И аз като теб се бях замислила по въпроса с отбиването, но в крайна сметка реших, че вероятно няма да прояде повече, а ще го лиша от кърма в най-кофти сезона. И така - ще следя и твоята тема за идеи за КАКВО, АДЖЕБА, СЕ ПРАВИ СЪС ЗЛОЯДИ КЕЛЕШИ ???

# 11
  • София
  • Мнения: 2 162
Иглика, за хемоглобинът няма да пиша- вярвам си се успокоила, че сте в границите на нормалното.
За яденето- според мен не е голям проблем това, че ти се налага да пасираш храната. Е, не е приятно, но след като за детето това е важно не виждам защо да не го правиш. Периодично предлагай по-едро смляно или с малки парченца (между другото фиде на парченца и моите деца проядоха късно, въпреки че ядяха малки парчета месо), но не настоявай. Освен това на базата на моя опит си мисля, че е важно след годинката да се започне с...как да го нарека...естествено ограничаване на кърменето. Какво имам предвид? Не да въвеждаш режим или да си определиш твърд брой кърмения, а да си въведеш някакви насочващи правила, за да избегнеш т.нар. сучене от скука и пристрастяването. Едно от тези правила е именно, че след годинката кърмата се предлага след твърдата храна. Тази промяна в начина на хранене естествено става постепенно, но трябва да се стремиш към това. Например приготвяш храната, но детето иска да суче- опитваш се да го разсееш с някаква игра и след като си изяде количеството, предлагаш кърменето.
Аз дълго време отказвах да призная, че имаме проблем с наддаването (на 1г. и 10 месеца е, а тежи колкото твоята щерка) и яденето, заради кърменето, но е факт, че откакто въведах "време за кърмене на поискване", Роси прояде. Сега пак се кърмим на поискване, но това може да прави само нощем, след обяда си до заспиване и вечер след вечеря. Естествено в периоди на никнене на зъбче тези правила отпадат.
Някъде имаше тема за подобни проблеми с големи кърмачета - мисля, че от Поли- ако я намеря, ще дам линк.

# 12
  • Мнения: 336
Lilfi, много благодаря за включването ти - правилно си разбрала въпроса ми за редуцирането на кърменето и намирам отговора ти за разумен. Признавам си, че не мога да си представя да огранича броя кърмения, а освен това се опасявам едни по-дълги паузи между кърменията и по-малки количества изсукано мляко да не повлияят сериозно на лактацията ми. Вероятно просто трябва да приема, че това рано или късно трябва да се случи и да опитам. Подозирам, че докато веднага след събуждане сутрин й давам да суче, няма да пожелае да закусва твърда храна.
Колкото до пасирането - за мен то не е никакъв проблем, а и искам да се съобразявам с желанията на беба. Единствената ми тревога е дали не е важно да настоявам с храната с по-груба консистенция, защото вече не сме толкова малки...

# 13
  • София
  • Мнения: 2 162
  Grinning Ами зависи какво разбираш под "настояване"- аз разбирам, просто да й предлагаш периодично и ако отказва, пасираш; да даваш корички с хляб, бисквити (голяма работа, че ги рони- в един момент ще започне и да ги яде) и т.н. Да, има риск с пасирана храна да откарате по- дълго от обикновено, но според мен по- важно е да не насилваш детето по никакъв начин.
За поддържането на лактацията- естествено е като ограничиш кърменията да се намали и количеството мляко, но това не означава, че ще спре или че няма да е достатъчно за детето. Нали точно в това е идеята при кърменето на поискване- организмът произвежда толкова, от колкото има нужда. А след годинката нуждата от кърма вече е по-малка, защото детето приема доста количество и твърда храна.
...Но разбирам напълно страховете ти. Като родих и си казах, че ще кърмя до 6-я месец поне и до навършването на тези 6 месеца постоянно се борих с това да имам достатъчно мляко. Като ги минах и казах "Готово! От тук нататък, докато ми свърши млякото." Очаквах, че най- много до годинката ще го докараме Laughing да, ама не- още сме в редиците и въпреки че кърмя само 3 пъти на денонощие, на всяко от кърменията (и аз започнах да опитвам да давам в чашка поне през деня, но засега без успех) изцеждам по 100-150 мл.

Ето за тази статия ти говорих-
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=103341.msg1830936#msg1830936
от тук си извлекох някои правила на поведение и така кърменето се редуцира от самосебе си.

Последна редакция: ср, 16 яну 2008, 20:59 от lilfi

Общи условия

Активация на акаунт