Детска кухня

  • 1 127
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 953
Здравейте,
наскоро започнах да взимам храна от детската кухня.  Детето ми не може да яде по-едрите консистенции и за това ги пасирам. От един буркан от 190 гр.  след като го пасирам количеството става на половина.
Искам да ви попитам достатъчно ли е на почти 11м. бебе да се храни само със супата на едно хранене или е малко като калории и количество/след като го пасирам/  newsm78.
По някой път след супата предлагам плодово пюре половин бурканче, но детенцето ми не винаги иска да си хапне, а и плодовите пюрета са  мах около 60-70 калории/190гр и не са особено хранителни.
Бях прочела че детето до около годинка се нуждае от 900-1300 калории на ден.
Попитах в детската кухня и там ми казаха че супата, основното ястие и десерта са с обща стойност 600 калории.
Аз предлагам основното ястие на обяд /яхния или нещо подобно/ и супата на следващото хранене към 16:00.
Детето ми е дребничко за това е много важно да се храни с калорична храна при това богата на белтъчини.
Та въпроса ми е стига ли едно бурканче със супа от детската кухня за да се нахрани детето и отговаря ли на неговите хранителни потребности?


# 1
  • София
  • Мнения: 7 020
Супите от нашата кухня по едно време си бяха чиста водичка с рядко срещано картофче, морковче или нещо си. Ако и супата от вашата кухня е такава, според мен не е достатъчно хранителна по отношение на качество. А като количество си е относително, спрямо апетита на детето. Както описваш твоето детенце, мисля че супата от кухнята освен ако не е като домашна супа не е достатъчна за едно хранене.

# 2
  • Мнения: 6 029
Когато дъщеря ми беше на тази възраст ядеше на обяд супата (с два сухара вътре) и второто.

# 3
  • София
  • Мнения: 15 216
Та въпроса ми е стига ли едно бурканче със супа от детската кухня за да се нахрани детето и отговаря ли на неговите хранителни потребности?

Не мисля.
В нашата детска кухня имаше обявено менюто за седмицата и беше написано колко калории е всяка порция супа, основон и десерт. При вас не е ли така?

В моменат съм на работа, а в къщи ми е рецептурника с рецептите, по които се готвеше в "Западен парк". Ще погледна и ще ти напиша по колко калории са били някои от супите, които правеха най-често.

Между другото, в "Западен парк" дори и количеството на супата беше по-малко, отколкото на основното и десерта-непълно бурканче от 190гр.

# 4
  • Мнения: 1 217
Храниме се от кухнята-майка в Красна поляна.
Взимам храна от пункт Одрин.Супата е 150 гр,основно 190 гр.,десерт 190 гр.
Готвян много вкусно.Калоян веднага прие кухнята с удоволствие.
Супите наистина са воднисти и според мен не достатъчно калорични.
Аз давам преди хранене 30-40 гр от супата и цялото второ.
В самата стая има дъска с окачено меню и калории във всяко едно хранене.
Мен също ме интересуват калориите и всеки път гледам какво ще се яде и колко е калорично.
Някои майки дават супата със сухари,но аз не мисля така да процедирам.
Ако нямате такава информация за калориите в кухнята,питай предполагам няма да ти откажат.

# 5
  • Мнения: 629
Хммм, това с калориите ми се струва голяма щуротия. Децата са различни и съответно поемат различно количество храна, различни продукти...няма как да седнеш и да броиш калории. Просто ще се съсипеш.
Казваш, че детето ти е дребно. Какво всъщност имаш предвид под дребно? На долната граница на нормите ли е, под долната граница ли е? Нормално износено ли е или недоносено. Колко едри сте с таткото и на неговата възраст с какви габарити сте били. Факторите са много и е добре да действаш според тях. Все пак предполагам предпочиташ да имаш не угоено акселератче, а здраво и щастливо дете.
Ако то наистина върви дребно е добре да предлагаш по-калорична храна, но се съобразявай и с капацитета на стомахчето и храносмилателната система. Дете, което е 7 кг със сигурност не може да обработи толкова храна колкото дете 12 кг. Е изключения всякакви, но все пак.
Ако супата е водниста можеш да даваш само половината от нея (като разяддка) и след това второто. Можеш и да я сгъстяваш с 1-2 сухара и да даваш веднъж цялата супа с част от второто, веднъж цялото второ с част от супата. Каквото не се изяде на основното хранене го предлагай между храненията или на вечеря. Пресните плодове също е добре да се дават между храненията, а не като десерт. Така хем ще отворят апетита на детето за следващото хранене, хем количеството храна ще се разпределя по-равномерно и храносмилателната система няма да се товари с ударни порции.
Но наистина уточнете с лекарката колко дребно е детето и дали това е медицински проблем или просто е от по-дребничките. Мисля, че това е нещото, което ще те ориентира какво и по колко да предлагаш за храна, а не да броиш калориите. Метаболизмът на различните хроа е различен, усвояемостта на храната също. Не може всички да се набутаме под общ знаменател.
Успех!

# 6
  • Мнения: 508
Ами според мен това си зависи от детето ако не плаче за още значи няма нужда.Може да пробваш да даваш малко супа и после манджата или за десерт да давАш плодово пюре този втория вариант е по-добър според мен Peaceа варианта да добавяш сухари вътре в яденето предполагам че го правиш...

# 7
  • Мнения: 953
Благодаря Ви много за отговорите.
Под това че детето ми е дребно имах предвид, че е в долната граница на нормата.
Износена е, нормална бременност, но просто се роди дребно бебе - 2,700 кг. Иначе ми е здрава, жизнена, нямам проблеми с нея. Аз и таткото не сме дребни.
Преди имаше проблеми с теглото надаваше около 300 грама на месец / недостатъчно според педиатъра и мен/ и за това сега като и следя калориите надава около 800 грама на месец и успя да догони връстниците си. Като премина на хранене от детска кухня ме е страх да не започне да изостава пак.
И аз си мислех че само супа не е достатъчно хранително.
Ще предлагам част от супата/ 50мл/ преди основното ястие - ще пробвам по този начин.



# 8
  • Мнения: 375
Достатъчно е но добавям сухар, сирене. След което давам десерт или плод. Понякога супата я давам за вечеря

# 9
  • Мнения: 629
IraSof, щом сте в долната граница на нормата значи положението не е толкова страшно. Важното е да няма сериозни отклонения, и детето да расте здраво и пъргаво. Щом като с увеличаването на храната се подобрява наддаването на тегло пробвай да даваш част от супата и второто. А до края на деня пробутай и остатъка от супата. И имай предвид, че детето до 3 годишна възраст се води "кърмаче" - т. е. със стабилна потребност от мляко. Дали ще е кърма или АМ не е толкова важно. Но гледай да вкараш повечко млечни храни. В супата например можеш да слагаш малко изкиснато сиренце. След годинката предлагай от време на време и по малко кашкавал. Гледай да имате поне два пъти на ден прием на нещо млечно и през ден месо. В кухнята нещата са със яйчна застройка, така че ти можеш да добавяш по мъничко жълтък през почивните дни. Имай предвид, че мускулна маса се качва от протеини, не от зарзават  Laughing А пък сложните въглехидрати като картофи, ориз, зърнени и т. н. доставят енергията на организма. Сигурна съм, че всичко ще си дойде на място.

# 10
  • Мнения: 2 960
аз давам на обяд малко от супата около 40-50 гр. и после цялото второ...понякога иска и няколко лъжички десерт.Мисля ,че само супа за основно ядене на обяд не е изобщо достатъчно ,а защо на обяд да и слагам сухари и да я давам ,като основното си е по подходящо.Остатакът от супата я давам  по късно или в 17 часа преди кисела или кашата ...или вечерта час и половина преди вечерното АМ.Така синът ми се чувства сит и от 8.30 вечерта спи спокойно до 8-8.30 сутринта и тогава е закуската.

# 11
  • Мнения: 872
И моята дъщеря се роди дребна - 2300гр , и ние с баща й не сме едри,но никога не съм й броила калориите.Първите месеци наддаваше малко,но откакто започнахме детската кухня започна да наддава повече.Супата я давам към 17,30 часа със сухар и сирене,след нея не иска да яде друго.След около час предлагам плод. А колко е вярна информацията за калоража,която дават от кухнята,да не би на всяко ядене да ги мерят?

# 12
  • София
  • Мнения: 15 216
Не мерят калориите всеки път, предполагам. Т.е., не предполагам, ами направо го вярвам.  Grinning
Но храната се прави по някакви рецепти и вероятно при изготвянето на рецептата калориите са изчислени, поне приблизително.

Общи условия

Активация на акаунт