"Информираното съгласие", което се подписва преди РАЖДАНЕ

  • 854
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 129
Здравейте, мисля, че във всяка болница преди раждането се подписва т. нар. "Информирано съгласие". Някой има ли идея къде мога да намеря текста на това нещо предварително?
Първия път като раждах между контракциите ми дадоха да подпиша нещо си - идеята беше, че се съгласявам с това да приложат някоя от 7-8 изброени манипулации в случай на нужда по време на раждането - спомням си, че включваха епизотомия, вакуум, форцепс, и т.н. Идеята на документа май е, че подпишеш ли го, те вече си решават какво да правят с теб.

Аз НЕ го подписах, и ме питаха за абсолютно всяка манипулация. Беше в МД София преди 2 години. Е, малко се понамръщиха де, ама ...

Та това ли е въпросното "информирано съгласие" или нещо бъркам?!  newsm78

# 1
  • Мнения: 46 434
Това намерих само Що е то "информирано съгласие"? И аз преди да родя го търсих, но безуспешно  newsm78

Тези неща с епизотомия, вакуум, форцепс аз не ги подписах, но не знам какъв е реда, защото тези не ги погледнаха, решиха да е секцио и дадоха други за подписване  Laughing

# 2
  • Мнения: 8 999
Това е. А ако изпаднеш в  безсъзнание по време на раждане, как биха могли да се посъветват с теб?
Подписваш го предварително, а това не означава, че ще ти приложат всичко, което е описано. Лекарите избират най-добрия вариант за теб и детето ти, след като си ги упълномощила и си им дала правото да работят.
Има жени /и пациенти/, които поради разни религиозни съображения отказват някои намеси като кръвопреливане, реанимация и т.н. Те не подписват, но сами носят отговорност.
Ако случаят е спешен и трябва да се вземе мигновено животоспасяващо решение, а ти си неадекватна в този момент, може да станеш причина за неприятни последици.

# 3
  • Мнения: 728
Тъй като аз отидох на преглед и се оказа че трябва по спешност да ме срежат за 10-15 мин. ми направиха клизма и ми сложиха катетър и ми дадоха ми да подпиша няколко екземпляра и нямаше време да ги чета, така че подписах всичко ей тъй на сляпо без да знам дори какво подписвам. Та и аз не знам за какво става на въпрос.  Е те се опитаха да ми обяснят на кратко с по 1-2 думи, ама аз така се бях уплашила че нищо не ме и интересуваше.

# 4
  • Мнения: 1 197
на мен ми дадоха да подпиша и веднага ми дръпнаха листа с уговоркат,че после ще ми го дадат да прочета,което не стана

# 5
  • Мнения: 1 763
На мен ми дадоха да подпиша няколко листа, аз бях с много силни болки и въобще не ми дойде на ум да ги чета, акушерката започна да ми обяснява кое за какво е, но аз и казах, че всички ще подпиша, само да ми сложат по-бързо епидурална и тя млъкна. Помня само, че се искаше съгласието ми да направят епизотомия пр нужда.

# 6
  • Мнения: 257
Чак сега се сещам че и аз подписах нещо но не съм чела и често казано не ме интересуваше. smile3523
Всъщност добре че подписах защото получих усложнения и извадиха бебока с форцепс а после едва ме спасиха и сигурно са ми приложили всичко за което съм се подписала а не бях в състояние да давам съгласие в онзи момент.така че дано да няма проблеми newsm17а те докторите си знаят работата  Tired

# 7
  • Мнения: 967
Това е. А ако изпаднеш в  безсъзнание по време на раждане, как биха могли да се посъветват с теб?
Подписваш го предварително, а това не означава, че ще ти приложат всичко, което е описано. Лекарите избират най-добрия вариант за теб и детето ти, след като си ги упълномощила и си им дала правото да работят.
Има жени /и пациенти/, които поради разни религиозни съображения отказват някои намеси като кръвопреливане, реанимация и т.н. Те не подписват, но сами носят отговорност.
Ако случаят е спешен и трябва да се вземе мигновено животоспасяващо решение, а ти си неадекватна в този момент, може да станеш причина за неприятни последици.

Не мисля, юе е редно да упълномощаваш лекаря да прави с теб каквото той намери за добре без предварително да се допита до теб и да ти обясни плюсовете и минусите на въпросната интервенция, както и какви рискове крие тя. Именно в случай, че изпадна в безсъзнание или нещо подобно и не могат да се допитат до мен какво да правят  с мен и бебето ми и предишнич път и сега ще ражадам в присъствитето на таткото, който вече е добре информиран относно различните практики при рацдане и знае евентуалните рискове и плюсове на различните интервенции и за това ще дърва ако аз не съм контактна решението да го вземе той, а лекарят е там за да ни предлови различни алтернативи и да каве своето мнение, но това какво ще изберем за себе си и за бебето ни решаваме еднствено ние.
Проблемът в БГ е че майките отиват да раждат напълно неинформирани относно различните варианти и дори ида ги питат те не не знаят какво да изберат. За това и лекарите не питат а действат направо. Ако ние като пациенти  си направим птруда да разберем какво предстои и какви ситуации биха могли да възникнат и кои са рисковете и предимствата в различните ситуации мисля, че бихме били по-доволи от крайния резултат, а не после да се сърдим след свършен факт защо докторът самоволно е направил епизиотомия или форцепс или секцио без да ни пита.

# 8
  • Мнения: 4 668
Аз не съм подписвала такова нещо ... никой не ми  предложи  Simple Smile

# 9
  • Мнения: 5 401
Това е. А ако изпаднеш в  безсъзнание по време на раждане, как биха могли да се посъветват с теб? ....

Това беше една от причината да подпиша този документ. Вакуум и форцепс ме плашеха определено и казах изрично на израждащия ме доктор, че не желая такива опасни манипулация, въпреки подписания вече документ. Слава Богу не се и наложи!

Леко раждане ти желая!   bouquet

# 10
  • Мнения: 403
Преди да ме вкарат в родилна зала ми дадоха да подпиша. А то тогава от страх и болки ... Mr. Green

# 11
  • Мнения: 129
Като цяло тук май повечето майки хич не са наясно какво подписват. А и е странен факта, че обикновено това става между две контракции, когато хич не ти е до четене. Говоря за естествено раждане, предполагам, че преди планово секцио също се подписва нещо подобно, но това е по-различен случай - секциото си е изцяло хирургия и манипулации.
Аз темата я повдигнах, визирайки основно нормалното раждане.
Иначе на въпроса на baibibi за изпадането в безсъзнание, мисля, че варианта с питане на бащата е най-нормалното нещо. Все пак това е неговото дете и  неговата съпруга.
На запад лекар не може да ти пипне ръката и да ти вземе кръв без да му позволиш, нито пък да правят нещо на бебето ти, да му дават нещо и т.н. За всичко ти искат съгласието.
Тук, в БГ, нещата са различни - влезеш ли в болница ставаш нещо като "тяхна собственост" в преносен смисъл, искам да кажа, че ако сам не им държиш сметка, могат да правят каквото си искат. (всеки знае, че взимат бебетата на много места, дават АМ, бият ваксини, взимат им кръв и т.н неща, без въобще да искат позволението на майката)

Друг е въпроса, ако имаш безрезервно доверие на лекаря си, чак тогава мисля, че подписването не е такъв проблем.
Но много жени ходят да раждат без уговорки ...

Общи условия

Активация на акаунт