Примерна схема за захранване 4

  • 47 468
  • 583
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Тема за обсъждане на начина на захранване: Каква храна, кога, по колко и как?
Всички мами, които имат желание да споделят своя начин на захранване с подробности са добре дошли, както разбира се и всички, на които им предстои това "страшно" начинание.

Ето ги и нашите стари теми:

Примерна схема за захранване
Примерна схема за захранване 2
Примерна схема за захранване 3



"Истината е, че няма универсална схема, която да е подходяща за всички бебета и майките им. Някои майки решават да започнат захранването с каша, други - със зеленчуково пюре, трети - с плодово пюре... Най-общо - не се започва захранване със сок, противно на някои поостарели практики, срещани все още тук-там в България; останалото е по преценка на майката. Стига детето да приема добре новата храна - няма проблем с кое точно ще се започне.
Само някои са по-утвърдените методи:
- не се започва с храни, за които се знае, че са алергени
- обичайно нова храна се въвежда сутрин, за да може да се проследи за евентуална алергична реакция в остатъка на деня
- обикновено кърмене (или млечно хранене, ако е на АМ) не се замества изцяло, преди детето да е навършило годинка - все още нуждите му от млечни храни в дневния рацион са от порядъка на 70-85%, т.е. такова количество мляко трябва да му бъде осигурено всеки ден. Твърдата храна служи за приучаване към нови вкусове и текстури, а не за наяждане. Нормално е да ядат дълго време съвсем малки количества твърда храна - да я опитват, а не да се наяждат с нея.
- преди годинка обикновено се предлага първо кърмене, изчаква се 30-40 минути да се слегне в стомахчето
 и се предлага твърдата храна. Ако се предложи много скоро след кърмене, бебето може да не прояви никакъв интерес. След година-годинка и малко обикновено плавно се обръща режимът - първо твърда храна, после кърмене. Всичко е ориентировъчно - не е беда, ако някой ден не се спази режимът или ако повече суче, от колкото е било замислено (примерно ако са били предвидени 3 приема на твърда храна, а е имало само един или нито един)
- количеството храна се увеличава плавно - от 1 ч.л. първия ден, 2 ч.л. втория и така нататък, докато приеманото количество стигне 30-40 мл на ядене. Малко бебета приемат повече от 50-60 мл на хранене, макар че може да се опита - някои бебета приемат охотно повече твърда храна, без това да се отрази на количеството приемана кърма. Следи бебето и се вслушвай в сигналите, които ти дава и няма да сбъркаш
- нова храна се въвежда на интервали. 3-5 дена, ако няма фамилна обремененост с алергии и 5-10 дена, ако има такава обремененост. Въвежда се само по една нова храна наведнъж."  - Мис Бу

Полезни линкове:
Захранване с твърди храни: струва си да се изчака
ЗАХРАНВАНЕ НА БЕБЕТО С ТВЪРДИ ХРАНИ
Педагогическо захранване - руската схема на захранване
Наръчник за хранене според възрастта на Вашето бебе и малко дете
Въвеждане на твърди храни
Рецепти за домашни пюрета и каши
Кафевият ориз

Безценните съвети на Косе Босе:
За млечните продукти
Извара
Червеното цвекло
Желязото - къде да го търсим?
с какво е най подходящо да въведа глутена?
Кисел
И още за кисела
Мазнините
Какво да въведа след първите зеленчуци
Как да направим каша от елда
Неподходящи комбинации на храни
За месото и рибата


Други разисквани важни въпроси:
За козето мляко

Но, ако искате да знаете всичко изчетете цялата тема и се върнете назад:)

Ето тук, момичетата, които пишат в тази тема са публикували своите схеми на захранване. Те в никакъв случай не бива да се приемат, като задължителни /за това са и примерни/. И помнете, че детето е този, който ще определи вашата.
Имейл адрес за вход: maq@gbg.bg
Парола: primernashema

Последна редакция: ср, 16 яну 2008, 15:26 от Никки

# 1
  • Варна
  • Мнения: 911
Позволете да се запиша първа в новата темичка   bowuu Simple Smile
Но така е като се кърмим посред нощ и се разсънвам и като караконджул бродя из форума  Laughing
Продължаваме захранването бавно, но славно, днес въведох круша.
Между другото днес записах Гоги на кухня, ще я взимам от другата седмица. Обясниха ми, че в първа група (6-12 мес.) храната е без глутен, всеки ден има в супата жълтък, но един се падал на 10-15 порции. В началото няма да му давам от всичко, разбира се, ще продължа захранването със същите темпове, няма да форсирам. Но определено бюджета ще се облекчи, когато минем на кухня. Купих десетина бурканчета с чисто месо на Хип, краката ми омекнаха като видях, че едното е почти 4 лв. за 125 гр. Дано са добри и се харесат, в крайна сметка, другото са подробности  Simple Smile
Спокойни сънища ви желая, че моят изобщо не е такъв, много ми се разбива биологичния часовник от нощното кърмене.   bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 672
Добро утро!
Да се запиша и аз в новата темичка! Peace

# 3
  • Мнения: 1 251
Ето ни и нас в новата тема! Ние сме въвели дотук морков, картоф, тиква, тиквички, ябълка и круша. Сега съм купила каша елда на Хип  и мисля да пробвам мъника тези ни дали ще я хареса, но за себе си съм решила да я правя с вода и ако иска след това ще му давам да суче. Ще пиша след това резултата. В четвъртък сме на консултация и ще му взимат кръв и урина на малчо, та ще споделя после колко е въпросния хемоглобин!

# 4
  • Мнения: 2 714
Ето ме и мен в новата тема,готова да помагам до колкото мога и да се уча от вас.
Вече сме на осем месеца и от днес започвам да давам по малко сирене козе.
Мисля да го давам с обедното пюре,понеже днес ще хапваме месно пюре мога ли да дам сиренето с месцето или е по добре да е с зеленчуковото?

# 5
# 6
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Здравейте и от нас и честита ни темичка!

# 7
  • Мнения: 337
записвам се и аз с един въпрос
кафяв или бял ориз е за предпочитане за малчовците?

# 8
Здравейте и от нас.Новата година ни дари с зъбче,да се похваля,сега ще имаме и второ.Храня моя бебо по интуиция като спазвам съветите ви за всичко бих казала,с това че го храня по интуиция имам предвид че не го насилвам за нищо,ако не иска да яде някоя храна не му я давам а чакам да мине време.Още не съм го записала на кухня,но тия дни ще го запиша.Там в супите има жълтък,а аз още не съм го въвела.Мисля след годината,защото е алерген все пак.Вие как мислите,моля за съвет. newsm78

# 9
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Привет и от нас!   bouquet

Следя темата от самото й начало и се радвам,че вече е стигнала до №4.Мноооого хубава темичка. Peace

# 10
Здравейте! Записвам се и аз в новата тема. Следя и чета всичко с интерес. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 900
Хайде и аз да се запиша. Следя темичката с интерес Hug Peace

# 12
  • Мнения: 19 272
много полезна тема.аз ви следя като имам време

# 13
  • Мнения: 5 582
В детските кухни за 6-12 м. готвят ли с прясно мляко?А дали го флуорират?Може би за различните кухни е различно  newsm78

# 14
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
Винаги е от полза да се следи тази тема!  Peace
Благодаря, Никки!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт