Строеж на къща?

  • 8 035
  • 7
  •   1
Отговори
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Въпроса е следния - имам празно място, за строеж на къща. Единствения документ, който притежавам обаче е нотариален акт на мое име. Искам да започвам отнякъде с подготовката за строеж, но представа си нямам от къде. Казаха ми, че трябвало да викна геодезисти да ми определят границите на имота, после да ми сложели колчета и т.н. Моля, някой който скоро се е сблъсквал с подобни неща да ме просветли Peace

# 1
  • Мнения: 274
И на мен това ми звучи като логична първа крачка. След това може би е архитектурният проект, и чак тогава разрешителното за строеж....но не смея да го твърдя, не съм се сблъсквала с подобна ситуация. Порови в И-нет, сигурно ще излезе по-подробно инфо. Успех с начинанието!

# 2
  • Мнения: 2 556
От общината трябва да ти издадат една скица на имота, която е необходима после на архитектите, за да изготвят плана на сградата. Поне такъв спомен имам аз.

# 3
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
От общината трябва да ти издадат една скица на имота, която е необходима после на архитектите, за да изготвят плана на сградата. Поне такъв спомен имам аз.

Демек отивам в общината с нот. акт и искам да ми се издаде скица ли?

# 4
  • Мнения: 2 556
Да, те си знаят къде да те насочат там. Мисля, че въпросната скица е задължителна. Може и да я имаш, ако ти е отскоро самия нотариален акт, но ако е по-стар, трябва да ти издадат сега.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 397
Ето една тема която може да ти е от полза 
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=254971.0;all

И на нас скоро ни предстои строеж, започнахме с купуването на место, после подаване за скица, взимането на визата колко кв. и колко висока може да е, сега правим проекта чакаме да стане и започваме ваденето на документи за ВиК, Енергото, одобрението и разрешение за строеж и още 100 глупости сигурно дано до април сколасаме и почнем строежа  Praynig

# 6
  • България-София
  • Мнения: 573
След като имаш скица и нот. акт - подаваш в общината (районната) искане за виза за проектиране. По нея ще видиш какво точно можеш да построиш на мястото си. С нея (визата ) възлагаш на архитект да ти проектира къщата, да изготви идеен проект. И след това вече за останалите специалности, можеш или сама да си ги търсиш или (най-добре) - архитекта да има грижата за тях. Така с идейните проекти по всички специалности - пак в общината за одобрение и разрешение за строеж. ХЕИ, пожарна - също мисля, но не съм сигурна. Това най-общо казано, да добиеш представа. Иначе "галимацията" не е малка.... въоръжи се с търпение Wink.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 182
Вади се актуална скица на имота (важат 6 месеца) - от общината.
Виза за проектиране - пак от общината.
Намираш проектантски екип - част архитектура, конструкции, електро, ВиК, отопление и вентилация, геодезия (последните правят трасирането на имота), проект за организация на строителството. Ако имотът е в София - има и част озеленяване.
По-добре в общината  да се подаде технически проект.
Няма смисъл да се вади строително разрешение на база идеен проект, но и това се практикува.

Общи условия

Активация на акаунт